Készült: 2024.09.22.21:43:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2011.06.15.), 122. felszólalás
Felszólaló Scheiring Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 1:56


Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHEIRING GÁBOR (LMP): Köszönöm szépen. Itt valóban már egyszer vitába keveredtünk ezzel kapcsolatban a Jobbikkal. Azt hiszem, egyetértünk abban, hogy ez az egyik legnagyobb megoldandó probléma, és egyetértünk abban is, hogy a kormány tutyimutyizásával szemben határozottabb fellépésre lenne szükség, ugyanakkor nagyon nem értünk egyet abban, hogy a költségvetésnek kellene alapvetően a zsebébe nyúlnia.

Ma is ez hangzott el, hogy lássuk be, hogy itt anélkül, hogy a költségvetés mélyen a zsebébe nyúlna, a helyzet ne lenne megoldható. Ez az, amire a fideszes képviselők azt mondják, hogy bankkonszolidáció, bizonyos számítások szerint az a csomag, amelyet önök felvázoltak, azt jelentené, hogy gyakorlatilag 900 milliárd menne el arra, hogy rossz hiteleket az állam államosítana. Ezzel azt érjük el, hogy a bankok megússzák a kockázatvállalást, és az adófizetők pénzéből tehermentesítjük őket a felelősségvállalás alól. Ez egy alapvetően elhibázott konstrukció, mint ahogy az is elhibázott konstrukció, hogy a Fidesz azt mondja, hogy 5 milliárddal beszállunk, aztán kész, passz, ennyivel le van tudva a dolog.

Mi azt mondjuk, hogy a bankadó helyett egyrészt spekulációs adóra lenne szükség, másrészt hosszú távú pénzügyi szabályozásra, szigorú szabályozásra, aminek az alapjait már több alkalommal beterjesztettük, és az így felszabaduló mozgásteret arra kellene használni, hogy két nagyságrenddel nagyobb mozgástérben szólítsuk közös felelősségvállalásra a bankokat, és egy olyan közös felelősséggel működő ingatlanalapot hozzunk létre, amelyben a bankok nagyjából 80 százalékos arányban viselik a felelősséget, és ők vállalják a felelősséget azért az abszolút kockázatért, amelyet a devizahitelekkel kapcsolatban vállaltak.

Tehát ez az alapvető koncepcionális különbség a kormánypárti javaslatok, a Jobbik javaslatai, illetve az LMP javaslatai között.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai