Készült: 2024.09.25.21:13:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2010.06.21.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Réthelyi Miklós
Beosztás nemzeti erőforrás miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTHELYI MIKLÓS nemzeti erőforrás miniszter: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az utóbbi évek elhibázott szocialista gazdaságpolitikájának következtében (Derültség, közbeszólások az MSZP soraiból.) sokak megélhetése vált bizonytalanná. (Puch László: Ez még ebben az évben megy, jövőre már nem!) A megnövekedett törlesztőrészletek kifizetése a családok megélhetését veszélyezteti.

A szocialista kormányok azonban minden ellenzéki javaslatot figyelmen kívül hagytak az elmúlt években, így hiába növekedtek a gondok, az intézkedések számtalan esetben nem értek célt.

A képviselő úr arra vár választ, hogy mit kíván tenni a kormány a bajba jutott hitelesek további kilakoltatásának megakadályozására. Több jó hírem is van ezzel kapcsolatban a bajba jutottak számára. Ahogy a miniszterelnök úr leszögezte parlamenti beszédében, a kormány azt az álláspontot képviseli, hogy olyan jelzálog-hitelezési rendszert teremtünk Magyarországon, amely a kilakoltatást nem fogadja el. Ennek legfőbb oka, mint ahogy már mondtam, hogy ha a hitelező pénzintézetek a hiteleiket visszafizetni nem tudó embereket kiteszik az utcára, akkor ők munkanélkülivé válnak, egzisztenciájukban lesüllyednek, családjaik szétesnek, gyermekeikről az államnak kell gondoskodnia. Ez összességében nagyobb terhet jelent az államnak, mint a bajba jutottak megsegítése. Ezért a kormány elrendelte a kilakoltatási moratóriumot 2010. december 31-éig, és egyúttal tárgyalásokat kezdeményez az adósok és a hitelezők között a bajba jutott lakáshitelesek jövőjének rendezése érdekében.

Ez a kormány álláspontja. Hogyan juttatjuk érvényre? A jelenlegi törvények is kínálnak lehetőséget arra, hogy a legrászorultabbak ideiglenes segítséget kérjenek és kapjanak a hatóságoktól arra az esetre, ha fedezetül lekötött lakásaikból való kiköltöztetésük megoldhatatlan helyzet elé állítaná őket. Ha a vételi jog érvényesítése esetén a lakás kiürítése vagy a kilakoltatás iránt eljárást kezdeményeznek a lakás volt tulajdonosával szemben, úgy a végrehajtási törvény alapján a jogi személyek által indított eljárásokban a kötelezettek a végrehajtás keretében kérhetnek 90 napos haladékot a lakásuk elhagyására. Ha pedig a lakást bírósági végrehajtás keretében árverezik el, a végrehajtási törvény értelmében az elárverezett lakásokban lakók hat hónapos haladékot kérhetnek a bíróságtól lakásuk elhagyására akkor, ha lakhatásukról ideiglenesen nem tudnak gondoskodni.

A másik jó hírem, hogy a kormány számos intézkedést tett és tervez még a bajba jutott hitelesek, a lakásuk elvesztésével fenyegetett családok megsegítésére. A kormány meghirdetett cselekvési programja tartalmazza a kilakoltatások ideiglenes felfüggesztését, és azt pontról pontra végre is fogjuk hajtani annak érdekében, hogy minden lehetséges élethelyzetre legyen olyan eszköz a kezünkben, amely segítséget adhat az adósoknak.

Azt kérem a képviselő úrtól, hogy akkor kérje számon a kormánytól a vállalásaink teljesítését, amikor már letettük az asztalra a programunk végrehajtására szánt javaslatainkat. Ez viszont jóval több és differenciáltabb intézkedést jelent ahhoz képest, mint amit a képviselő úr jelez interpellációjában.

Kifogásolja a képviselő úr, hogy a kormányrendelet-módosítás, amellyel a napokban moratóriumot hirdetett a kormány a jelzáloggal terhelt lakások végrehajtáson kívüli értékesítésére, nem oldja meg a végrehajtási eljárásokban foganatosított kilakoltatások problémáját.

(15.00)

Természetesen nem is oldhatja meg azt, hiszen a rendelet nem a törvényben szabályozott kilakoltatási eljárásra vonatkozik, hanem egészen más eljárásra: a zálogjoggal terhelt lakások végrehajtáson kívüli eladására. Ez is számos adóst érint, hiszen a lakossági hitelszerződések jelentős hányadában kötöttek ilyen értékesítést. (Az elnök csengetéssel jelzi az idő lejártát.) Hosszabb távon a cél nem lehet más, mint hogy a hitelező számolhasson a követelése megtérülésével, de ez ne járjon feltétlenül azzal, hogy nap mint nap családoknak kell kiköltözniük. Hiszen nemcsak a hitelezőknek, de az adósoknak is alkalmazkodniuk kell majd ehhez az új megközelítéshez. (Az elnök ismét csenget. - Tóbiás József: Elnök úr!)

Befejezésül köszönöm mindazoknak a részvételét, segítségét és segítő szándékát (Tóbiás József: A csengő nem nekünk szólt.), akik az elmúlt napok alkalmával a kilakoltatásánál jelen voltak.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai