Készült: 2024.09.23.01:32:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2019.07.01.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön új parlamenti képviselő itt a Házban, de mégiscsak az a helyzet, hogy egy olyan parlamenti frakcióhoz csatlakozott, amelyik egy olyan frakcióval lép fel folyamatos szövetségesi viszonyban, amelyik 2002 és 2010 között kormányzati felelősséget viselt. (Közbeszólások a DK és az MSZP soraiból.) Tehát azt gondolom, hogy hiteltelen az, amit mond, mert ha valóban a közigazgatásban dolgozók érdekelnék önt, illetőleg az állampolgárok és az állam közötti kapcsolatrendszer érdekelné önt, akkor nem lenne ennek a frakciónak a tagja. Mert végső soron mégiscsak az a helyzet, hogy a 2002 és 2010 közötti kormányzás úgy kerül be a magyar politika történetébe, mint az állam leépítésének az időszaka, amikor az állam magánérdeket szolgált, nem pedig az állampolgárok érdekét szolgálta, és egyébként az államban alacsonyabb szinten, nem a közigazgatás szintjén, hanem a közszolgálat szintjén dolgozóknak a megbecsülését is a mélybe taszították, többek között az anyagi megbecsülésüket is. Azért az mégiscsak példátlan, hogy nem arról van szó, hogy nem emelkedett a közszolgálatban dolgozók bére, hanem csökkent, tehát csökkentették azzal, hogy a juttatások egytizenharmadát elvették a közszolgálatban dolgozóktól. Tehát ebből kiindulva az, amit ön mond, az meglehetősen hiteltelennek tűnik az én szememben.

Ráadásul két dolgot azért hadd tegyek még hozzá: a 2018-ban újjáalakult Orbán-kormány az állam működésével kapcsolatban két célt tűzött ki maga elé, nem értem, hogy ezt a két célt önök miért támadják folyamatosan, mert egy józan, racionális érvet nem tudok mondani arra, hogy ezt a két célt mivel lehetne támadni. Az egyik a bürokráciacsökkentés, a másik a közszférában dolgozók bérének emelése.

Mit tettünk az elmúlt egy évben? Lépéseket tettünk ezen két cél megvalósítása érdekében. Az egyik cél, a bürokrácia csökkentése azt jelenti, hogy csak annyian dolgozzanak a közigazgatásban, amennyi embernek feltétlenül szükséges a közigazgatásban dolgoznia. (Dr. Vadai Ágnes: Sikerült alámenni a létszámnak!) Minden felesleges dolgozó a közszolgálatban merénylet az adófizetőkkel szemben. És még egy összemosásra hívnám fel a figyelmet. Amikor a közalkalmazotti szféráról, tanárokról, orvosokról, esetleg a rendőrökről beszélünk, az egy teljesen más szféra. Most kifejezetten a bürokráciában dolgozókról beszélünk.

Minden kutatás azt mutatja, hogy sajnos a magyar állam kiterjedése még mindig túl nagy, a bürokráciát csökkenteni kell, és én ezt örömmel jelentem, hogy ebben sikerült előrelépnünk, sikerült érdemi bürokráciacsökkentést végrehajtani. Ráadásul ezeknek az embereknek az anyagi megbecsültsége pontosan az előtörténetből kifolyólag, amit ön azzal a parlamenti hellyel, amit elfoglal, tulajdonképpen legitimál, rendkívül sérelmes és rendkívül rossz.

Mi tudtunk egy béremelést adni ezzel párhuzamosan, szembeállítva a minőséggel, szembeállítva a szolgáltató közigazgatás ideájával, tudtunk ebben is előrelépést hozni. 2016-2017-ben a területi államigazgatásban dolgozók, tehát a járási hivatalokban, kormányhivatalokban és kormányablakokban dolgozók bérezését emeltük meg. Ha ön azt kérdezi, hogy elég-e, nem, szerintem nem elég. Folyamatosan dolgozunk azon, hogy további béremeléseket tudjunk adni, a központi közigazgatásban pedig az idei évtől tudtunk egy átlagos 30 százalékos béremelést adni.

Tehát én azt szeretném öntől kérni, hogy gondolja át a pozícióját, mert jelen pillanatban az üléspontja, az a hely, amit ön elfoglal a parlamentben, az csak arra predesztinálja, hogy az ilyen típusú felszólalásait hiteltelennek kell minősítenem, mert a tényekkel való összefüggése semmilyen mértékben nem áll meg. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai