Készült: 2024.05.20.02:37:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2005.03.29.), 2. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A Magyar Demokrata Fórum elnöke, dr. Dávid Ibolya március 16-án a parlament nyilvánossága előtt adott hangot az MDF azon kezdeményezésének, hogy az Országgyűlés június 30-áig oszlassa fel önmagát. Ennek a bejelentésnek az előzménye a december 5-ei népszavazás kiírása és annak lesújtó eredménye volt. A Magyar Demokrata Fórum úgy vélekedik, hogy az Országgyűlés nem teljesíti rá szabott feladatait, nem tölti be azt a hivatalt, amit az alkotmány alapján meg kellene tennie. A kettős állampolgárságról szóló törvény megalkotásának elmaradása egyébként kirívó, hiszen a szomszédos országok - Romániától kezdve Horvátországon keresztül Szlovákiáig - ezt a törvényt parlamenti szinten meg tudták alkotni, ott nem volt ilyen mulasztás, és az a törvény azóta is hatályos, él és működik. A mi Országgyűlésünk erre képtelen volt.

Erre a bejelentésre a pártok reakciói meglehetősen elutasítóak voltak, nevetségesnek és feleslegesnek minősítették a kezdeményezést, a javaslatot. A Magyar Demokrata Fórum pedig egy felmérést készített, hogy vajon hogyan vélekednek a parlament, az Országgyűlés munkájáról a választópolgárok. Ennek a felmérésnek az eredménye meglepő, hiszen a megkérdezettek 74 százaléka alapvetően elégedetlen az Országgyűlés munkájával. 74 százalék mondja azt, hogy a parlament érdemi munkáját, az érdemi működést a pártok viszálykodása, a pártok acsarkodása hátráltatja, és reményt sem lát arra, hogy a következő egy esztendőben az előttünk felhalmozódó kétharmados törvények sokaságának némelyikét el tudjuk fogadni. Hosszú ideje húzódik az alkotmánybírák megválasztása, hosszú ideje, három éve nem tud választani az Állami Számvevőszéknek alelnököket az Országgyűlés, az alkotmányos törvénycsomag elfogadása évek óta húzódik. A megkérdezettek 20 százaléka, minden ötödik ember egyetért a feloszlatási javaslattal. A feloszlatás egyébként nem jelent mást, mint egy előrehozott választást, ezért igen meglepő, hogy a jobboldali politikai erők is feleslegesnek tartják ezt, hiszen voltak kezdeményezések és törekvések az előrehozott választások kiírása érdekében. Ez annál is inkább indokolt, mert fél évvel ezelőtt kormányváltásra került sor, és a kormányváltás eredménye lesújtó; azt hiszem, a kormányoldal is elismeri, hogy messze nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket.

Nincs kétségünk azt illetően, hogy az Országgyűlés azt a tükröt, amelyet elé tartottunk, eltaszítja magától, és nem fogja feloszlatni önmagát, nem lesznek előrehozott választások. De a Magyar Demokrata Fórum eltökélt és elhatározott abban, hogy minden eszközt kihasználva arra kényszerítse a Magyar Országgyűlés pártjait, hogy az Országgyűlés rendezze adósságát, és az elmaradt törvényeket alkossa meg. Ugyanis a megkérdezettek több mint kétharmada gondolja úgy, hogy a kettős állampolgárságról szóló törvénnyel az Országgyűlésnek kell foglalkoznia. Mi december 6-án a Magyar Demokrata Fórum elnökének bejelentése alapján azt kértük, hogy a Magyar Országgyűlés ezt a mulasztást március 15-ig pótolja, de ezt nem tette meg. Ha az Országgyűlés a következő egy esztendőben komolyan veszi hivatalát, akkor látja azt a tekintélyvesztést, amely tizennégy éve folyamatos. Ma a közintézmények és a politikai intézmények közül messze a legkevésbé elismert és támogatott a Magyar Országgyűlés, és ez a mi felelősségünk.

Ha visszatekintünk az elmúlt tizenöt esztendőre: Magyarország 1990-ben a remény országa volt, a rendszerváltó országok közül a legjobb eséllyel vágott neki ennek az új útnak. 2004-re, az európai uniós csatlakozás idejére Magyarország a sereghajtók között találta magát, és ennek az oka nem az, hogy a magyar nemzet vagy a magyar nép kevésbé szorgalmas és tehetséges, mint a többi rendszerváltó és csatlakozó ország, hanem az, hogy a politikai elitje nem azt a feladatot teljesíti, amire hivatott. (Kóródi Mária közbeszólására:) Tesszük a dolgunkat, ellentétben más pártokkal. (Derültség.) Amikor bizalomvesztésről és bizalmi válságról van szó, akkor hadd mondjak annyit, a rendszerváltás óta még nem volt olyan kormányváltás, mint fél esztendővel ezelőtt, és ebben a kisebbik kormányzó pártnak nagyon nagy felelőssége van.

Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai