Készült: 2024.05.17.18:37:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2004.12.20.), 82. felszólalás
Felszólaló Csizmár Gábor (MSZP)
Beosztás foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZMÁR GÁBOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A piacgazdaságot a gazdasági szerkezet, az üzleti profilok folytonos változása, új üzemek létrejötte, meglévők bezárása, ennek kedvezőtlen hatásaként a foglalkoztatottság átmeneti ingadozása jellemzi, amely alól Magyarország sem kivétel.

Az uniós csatlakozásnak is köszönhetően ma már nem csak a multinacionális, hanem a közepes nagyságrendű befektetők is élénken érdeklődnek Magyarország iránt. Egyre több jól képzett munkaerőt igénylő, korszerű technológiát alkalmazó fejlesztés valósul meg, kutató, fejlesztő, szolgáltató bázis települ hozzánk.

Számos területen az ország a befektetők Kelet-Európába és a világ más országaiba irányuló üzleti tevékenységének központjává válik. Ebben fontos szerepe van egy sor kormányzati intézkedésnek is: befektetésösztönzést, területfejlesztést, foglalkoztatásbővítést célzó hazai és uniós forrásokból nyújtott támogatási programok révén évente 15-20 ezer új munkahely jön létre. Ilyen intézkedés például a gazdasági tárcával közös program, amelynek keretében a legjelentősebb hazai beruházásokhoz, valamint az alkalmazásra kerülő több mint 11 ezer fő munkavállaló képzéséhez nyújtunk támogatást. A legfrissebb adatok szerint a mintegy 93 milliárd forintos beruházáshoz közel 5200 új munkahely társul, a folyamatban lévő tárgyalások alapján 487 milliárd forintnyi beruházás mintegy hat és félezer új munkahelyet teremthet.

Folytathatnánk a sort a gazdasági versenyképesség, az operatív program, a regionális fejlesztési operatív program, a humánerőforrás-fejlesztési operatív program keretében meghirdetett csaknem száz olyan pályázattal, melyek ugyancsak a foglalkoztatás bővítését szolgálják.

A bevezetőben említett gyárbezárások sajnos érintik Vas megyét is, ahol a korábbi években a bérmunkára alapozott könnyűipari üzemek tömegei jöttek létre. Tudomásul kell vennünk azt a tendenciát, amely szerint a hazai munkaerő drágulásával a befektetők a bérmunkára alapozott tevékenységeket olcsóbb munkaerővel rendelkező országokba telepítik. Jó lenne, ha erről konzultálna a volt pénzügyminiszterrel, jelenleg jegybankelnökkel, és megnéznék, hogy az annak idején egyoldalúan tett minimálbér-emelkedés, a magyar gazdaság viszonyaihoz képest erősen tartott forint milyen károkat okoz a magyar könnyűiparnak. Az ország drágább, de minőségileg jobb munkaereje viszont vonzerőt jelent a korszerű technológiákat alkalmazó befektetői kör számára. Ez más oldalról nézve a bérek európai szintű felzárkózásának lehetőségét is hordozza.

A foglalkoztatottság biztonságát hosszú távon a térség versenyképes gazdasága garantálhatja. Ezért fontosnak tartom az Őrség gazdasági, foglalkoztatási szerkezetének megváltoztatását, a bizonytalan könnyűipari bérmunkára alapozott tevékenységek új piaci profilokkal, stabil termelési háttérrel való felváltását.

Piacgazdasági körülmények között a világon sehol sem a munkaügyi tárca hozza létre a munkahelyeket, hanem a vállalkozások. Ennek ösztönzése természetesen összehangolt kormányzati munkát igényel. A megyében csaknem egymilliárd forintot szántunk egyébként pluszban, normatívákon kívül munkahelymegőrző, munkahely-támogató pályázatokra és vállalkozások támogatására.

És hogy a kérdésére válaszoljak: biztos vagyok abban, hogy 2002-2006 között több mint 400 ezer új munkahely jön létre Magyarországon. Ez lesz képes ellensúlyozni a megszűnő mintegy 300 ezer munkahelyet.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai