Készült: 2024.05.17.21:39:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2004.12.20.), 80. felszólalás
Felszólaló Bebes István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:09


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BEBES ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! 2002 tavaszán attól volt hangos a szocialisták választási kampánya, hogy a szocialista kormány 2006-ig 400 ezer új munkahelyet teremt. A Gyurcsány-kormány programjában pedig szó szerint a következők szerepelnek: “A kormány gazdaságpolitikájának egyik központi eleme a munkahelyteremtés, a munkához jutás segítése.ö

A valóság azonban ezzel szemben sokkal szomorúbb, mondhatnám, elkeserítő képet mutat, 2003 és 2004 ugyanis a leépítés évei voltak Magyarországon. Az elbocsátási hullám az egész országra jellemző volt, de különösen érzékenyen érintette a könnyűiparban dolgozókat. Az elbocsátási hullám kiemelten érintette Nyugat-Magyarországot. A Marc Cipőgyár bezárta üzemeit Körmenden, Beleden, Szombathelyen. A Salamander esetében ugyanez érintette a bonyhádi, martfűi munkavállalókat. Az Ajkai Cipőipari Kft. bezárása is elbocsátásokkal járt. A Zalaegerszegi Ruhagyár Rt.-től mintegy 700 főt bocsátottak el. Szentgotthárdon a Lurotex- és az Opel-gyár esetében voltak több száz fős leépítések.

Most az önkormányzatok sanyarú helyzetük miatt kénytelenek lesznek tanárokat, óvónőket, önkormányzati dolgozókat elbocsátani azért, mert a béremelések fedezetének nagy részét a kormány nem biztosítja.

Több ezer ember elbocsátására készül a MÁV Rt., a Posta, a Matáv Rt. is. A sort még lehetne folytatni.

Az utóbbi idők elbocsátásai nem kímélték az Őrséget sem. A környéki könnyűipari üzemek bezárásai miatt sokan veszítették el állásukat, az odajáró dolgozók nagyon nehéz helyzetbe kerültek. Fokozottan sújtja őket még az is, hogy a járatok megszüntetése miatt nehezebb eljutásuk a még meglévő környéki munkahelyekre.

Sajnos a legfrissebb hírek sem örömteliek. A hírek szerint Őriszentpéteren a cipőgyárban további leépítések történtek.

Most, 2004 végén az őrségi családok jó részénél szegényebb lesz a karácsony. A környéken a létbizonytalanság az úr. Egyre többen jönnek sírva panaszkodni, hogy nincsen munkahely, nehéz a megélhetés, kilátástalannak látják helyzetüket. Ma már senki nem hisz a szocialisták lendületes, bátor ígéreteinek 400 ezer új munkahelyről, biztos megélhetésről.

Kérdezem, miniszter úr, mi lesz az állás nélkül maradt őrségi emberekkel. Milyen programokat indít a kormány és milyen költségvetési támogatást nyújtanak munkahelyek megőrzésére, munkahelyteremtésre, a probléma tényleges megoldására? Létesül-e 2006-ig 400 ezer új munkahely Magyarországon? Ebből a 400 ezerből hány száz vagy ezer munkahely jön létre az Őrségben és annak környékén?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai