Készült: 2024.05.17.21:31:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2004.12.20.), 50. felszólalás
Felszólaló Csizmár Gábor (MSZP)
Beosztás foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZMÁR GÁBOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A közmunkaprogramok valóban esélyt teremtenek a hátrányos helyzetű társadalmi csoportoknak arra, hogy visszakerülhessenek a munkaerőpiacra, ezt nagymértékben elősegíti, hogy a közmunkát végzők a programokon belül képzésben is részesülhetnek.

Ez évre a költségvetés közmunkára több mint 3 milliárd forintot biztosított, melyet a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium a Közmunkatanács kezdeményezésére különböző társminisztériumokkal kötött két-, illetve háromoldalú megállapodásokkal közel 4,4 milliárd forintra növelt. A Közmunkatanács a kormányprogramhoz és a nemzeti foglalkoztatási akcióterv célkitűzéseihez igazodva kiemelt szempontként kezelte a foglalkoztatási szint növelését, a munkaképes korú lakosság bevonását a termelésbe, továbbá azt, hogy a közmunka ne csupán elfoglaltságot jelentsen, hanem új értéket teremtsen.

2004-ben kilenc meghirdetett közmunkaprogram keretében a következők valósultak meg: javult a leghátrányosabb térségek és társadalmi csoportok, elsősorban a romák foglalkoztatása, foglalkoztatási helyzete; folytatódott az autópálya-építés; folytatódott a Vásárhelyi-terv megvalósítása; folytatódott az akadálymentesítés, közúti kereszteződéseket tettek járhatóvá a közmunkaprogram keretében. A közmunka segítette a parlagfű elleni küzdelmet, sokan dolgoztak a Balaton környékének rendbetételén, az állami erdők művelésén, tisztításán, a romatelepek környezetének rendbe rakása érdekében. Folytatódott az “Élhetőbb faluértö program, ennek keretében a foglalkoztatási szempontból leghátrányosabb helyzetben lévő településeken élők gondozták a szociálisan rászorultakat; a közmunkaprogramban részt vevők segítettek az önmagukról gondoskodni már nem tudó idős embereknek a ház körüli teendők ellátásában, a bevásárlásban, a főzésben.

Összességében 1200 településen közel tízezer munkanélküli részére több hónapra munkaviszonyt, legális keresetet biztosítottunk, akik a program befejezését követően munkanélküli-ellátási jogosultságot szereztek. A közmunkások rendbe tettek 6,7 millió négyzetméter zöldterületet, kialakítottak 750 kilométer új vízelvezető árkot, kitisztítottak 450 kilométer árkot, létrehoztak 2 millió négyzetméter új parkot, ezekben több mint egymillió virágot ültettek el, közel száz tonna szemetet gyűjtöttek össze, Baranya és Jász-Nagykun-Szolnok megyében 450 ponton végezték el a közúti akadálymentesítést, 53 kilométer erdei sétautat tettek rendbe.

2005-ben közmunkacélokra várhatóan 4 milliárd forintot biztosít a költségvetés, amelyből pályáztatással felhasználható lesz körülbelül 3 milliárd 50 millió forint, további 950 millió pedig a regionális fejlesztési tanácsok döntési hatáskörébe kerül. E forrásból 2005-ben megvalósulhat a leghátrányosabb térségek és társadalmi csoportok helyzetének javítása, az úgynevezett nagy közmunkaprogram elsősorban a romák foglalkoztatását célozza majd, és így az érintett önkormányzatokon is segít. Folytatódhat az “Élhetőbb faluértö program, az erdőművelési program, a nemzeti parkok rendezése, az autópálya építésének támogatása decentralizált forrásokból, együttműködve a társminisztériumokkal.

A kormány arra törekszik, hogy a közmunka a jövőben még jobban illeszkedjen a helyi programokhoz, a foglalkoztatáspolitikai célokhoz és az átfogó nemzeti fejlesztési tervekhez. A Közmunkatanács a pályázatokkal kapcsolatos adminisztráció egyszerűsítésével és az eddiginél átláthatóbb értékeléssel kívánja (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) még eredményesebben segíteni a pályázatokat.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai