Készült: 2024.05.17.21:35:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2004.12.20.), 247. felszólalás
Felszólaló Balogh József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALOGH JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony, a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Különleges tájegységünk az Alföldön a homokhátság, amely történelmi viharaink során mindig állta a próbát, és ha kellett, a puszta szerepét töltötte be. Kedvezőbb időkben mezőgazdasági paradicsommá vált. Nemcsak gazdasági értelemben vált ez a táj aranyhomokká, kultúrtörténetileg is kiemelkedő jelentőséggel bír. Társadalmi tekintetben pedig minden modernizációt mellőzve magán viselte a kor jegyeit. Kiválót alkotott önszerveződéssel a talpon maradás küzdelmében.

Különösen igaz ez a mozgó homokbuckák vonulata mellett elhelyezkedő Fülöpházára is, amely 1948 óta önálló település. Sajnos azonban a község önkormányzata évek óta önhibáján kívül hátrányos helyzetű. Ebből adódóan a költségvetés összeállításakor az alapfeladatok működtetéséhez szükséges költségvetési fedezet sincs meg. Minden évben külön pályázatot nyújt be Fülöpháza önkormányzata, és így részesül önhikis támogatásban.

A településen a közoktatási intézményekből egy-egy működik, egy általános iskola és egy óvoda. Az intézményenkénti 50 százalékos kihasználtságot a 2004. évi költségvetési évben is nehezen, csak külön intézkedéssel tudták biztosítani, így váltak jogosulttá az önhiki teljes összegére. Az említett külön intézkedés osztályösszevonást jelentett, két osztályt kellett összevonni a fülöpházi iskolában.

A 2005. évi költségvetési törvényjavaslat 6. számú mellékletében, ami a helyi önkormányzatok működőképességének megőrzését szolgáló kiegészítő támogatásokról szól, a közoktatási célú normatív hozzájárulások mutatószámainak kimunkálására szolgáló útmutatóban szereplő átlaglétszám-követelményeknek azonban már nem tudnak az intézményeik megfelelni.

Az átlaglétszám-követelmények: a 2004/2005-ös tanévben a közoktatási törvény 3. számú mellékletében meghatározott átlaglétszámok 50 százaléka. A 2005/2006-os tanévben az első és ötödik évfolyamon, valamint az óvoda első évfolyamán - a 3-4 éves korosztályt jelenti - az 50 százalék 70 százalékra kerül emelésre. Fülöpházán jelenleg 44 alsós és 32 felsős tanuló van az iskolában. A következő tanévben a várható létszám: 45 alsós és 34 felsős. Közülük az első osztályosok várható száma 9 fő, ami a 2005/2006-os tanévben 16 fő kellene hogy legyen.

Az óvodában egy csoport működik: a 3-4-5 éves korosztályban jelenleg összesen 22 fő. A várható létszám a 2005/2006-os tanévben 17 fő. Közülük a 3-4 évesek, akik az első nevelési évbe tartoznak, 8 fő. Ezzel szemben a 2005/2006-os tanévben ez 15 fő kellene hogy legyen.

Az iskolába, óvodába több kilométerről, a távoli tanyavilágból, a dűlőutakról a tanyagondnoki gépkocsi hordja be a gyerekek egy részét. Így a fülöpházi gyerekek számára még egy további utazás nagyon megterhelő lenne. Az teljességgel elképzelhetetlen, hogy egyetlen közoktatási intézmény se működjön Fülöpházán.

Államtitkár úr, az oktatással kapcsolatos szigorú intézkedéseik kedvezőtlenül hatnak a vidéken, a szétszórt tanyavilágban, a kistelepülésen élő családok számára.

 

(18.10)

Az iskola, óvoda megszűnése, nem megfelelő színvonalon történő működtetése a település elhagyására motiválja az ott élni szándékozókat. A nagy kiterjedésű tanyavilággal rendelkező települések esetében az intézményfinanszírozás lenne célszerű, és nem a létszámnormatívára alapozott finanszírozás.

Államtitkár Úr! Fülöpháza szorgalmas polgárai, családanyák, családapák azt várják önöktől, hogy gyermekeik iskolája, óvodája megfelelő színvonalon továbbra is működhessen. Kérem, ne lehetetlenítsék el hibás intézkedéseikkel Fülöpházát és a hozzá hasonló gondokkal küszködő kistelepüléseket!

Várom megnyugtató válaszát, és köszönöm a figyelmüket. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai