Készült: 2024.05.21.09:12:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2004.12.20.), 188. felszólalás
Felszólaló Pásztohy András (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  188  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁSZTOHY ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársam! Való igaz, hogy a gabonaáru-tulajdonosok, így a magyar termelők is az európai uniós tagságunk első napjától kezdve teljes joggal vehetnek részt az intervenciós rendszerben, mint ahogy részt is veszünk. Szerencsére annak tulajdoníthatóan, hogy az uniós intervenciós rendszerben mi is részt vehetünk, ennek köszönhetően a dömpingár - amikor magas a hozam és a piacon nehéz elhelyezni a terményünket -, 14-16 ezer forint lenne egyébként most a kukoricának az ára, de szerencsére az intervenciós rendszernek köszönhetően 20-23 ezer forint között ma is el lehet adni vagy el lehetett adni egyáltalán a kukoricát vagy a gabonát, de természetesen az intervenciós raktárba is lehet helyezni.

Az Európai Unió tagállamaiban egyébként maximum a termés 5-10 százalékát kínálják fel intervenciós rendszerre, míg a többit szabadpiacon értékesítik, hiszen a termelők a piacra termelnek elsősorban és nem az intervenciós raktárakba. Egyébként a magyar felajánlás az Európai Unió 25 tagállamának mintegy 60 százalékát teszi ki, tehát ez igen magas. Természetesen ez elég nagy feladatot ró a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalra. Valóban mintát kell venni, meg kell nézni a helyszínen, hogy milyen, a szabálynak megfelelő-e tárolási feltétel; a tulajdonos, amennyiben raktára van, benne van a terménye, komplett az egészet föl tudja-e ajánlani. A mintavételt, az eredményt követően mintegy 30-35 napra a számlát kiállítja, beviszi a hivatalhoz, illetve ennek megfelelően megkapja az árát.

Tehát úgy gondolom, hogy azok a termelők, illetve gazdálkodók, akik elsősorban az intervenciós raktárban bíztak, és odaadják a terményüket, 30-35 nap múlva megkaphatják a gabona ellenértékét.




Felszólalások:  Előző  188  Következő    Ülésnap adatai