Készült: 2024.09.24.18:43:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2011.11.14.), 265. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  265  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Én elöljáróban arra szeretném kérni minden képviselőtársamat, hogy lehetőleg méltósággal hallgassa végig ezt a vitát, tudniillik a parlament demokratikus működésének egy eléggé alapvető szabályáról van szó, és én azt gondolom, hogy ilyen esetekben a különböző pártpolitikai propagandabeszédektől is meg kellene kímélni a Házat.

Az LMP frakciója, amikor kialakította ebben a kérdésben az álláspontját, következetesen próbált és próbál függetlenedni egyrészt attól, hogy egyébként az illető parlamenti képviselőkről, illetve a leendő pártfrakcióról mit gondol, ugyanúgy, ahogyan a ciklus elején is azt képviseltük mi is, hogy minden képviselőnek egyenlő mandátuma van. A másik, hogy kirekesztettük a mérlegelésből azt is, amire Balczó képviselő úr az előbb utalt, hogy egyébként egy választáson mandátumot nem szerzett párt frakcióalakítási jogáról egyébként mit gondolunk.

Az a nagyon határozott álláspontom, hogy kizárólag a Házszabályt lehet és kell értelmeznünk. Ami tudható, hogy a Szocialista Párt október 24-ei frakcióülésén Gyurcsány Ferenc képviselő úr tett egy bejelentést arról, hogy tízen el kívánják hagyni a Szocialista Pártot. Ehhez képest a Házszabály 15. § (3) bekezdése kimondja, hogy a képviselő csak egy frakciónak lehet tagja. A (4) bekezdés kimondja azt, hogy a képviselő a frakcióból kiléphet, illetve kizárhatják. Ehhez képest ugyanennek a szakasznak az (5) bekezdése azt mondja, hogy a 6 hónapos moratórium csak a kilépéssel, illetve kizárással érintett képviselőre vonatkozik. Ehhez képest az elmúlt ciklusnak a 17. számú állásfoglalása világossá teszi, hogy a 6 hónapos moratórium kizárólag a kilépéssel, kizárással érintett képviselőre vonatkozik.

Ami miatt kifogásolható az alkotmányügyi bizottság állásfoglalása, az a következő: első körben abban kellene a jövőre nézvést is állást foglalnia a Háznak, hogy az alapvető parlamenti jogi aktusokhoz meg kívánja-e az írásbeliséget, elfogadjuk-e a szóbeli kijelentéseket. (Novák Előd: Tőletek?) Ez egyáltalán nem tiszta, egyáltalán nem tiszta. Én azt gondolom, Novák képviselőtársam, hogy egy elég komoly, a parlament alapvető működését érintő dologról van szó. Szerintem első lépésben ezt a kérdést kell tisztázni, hogy a szóbeli kijelentéseket elfogadjuk-e releváns közjogi aktusként itt a parlamentben. A második kérdés pedig az, hogy amennyiben a szóbeli akaratkijelentést elfogadjuk, úgy bizony tisztázni kellett volna, pontosan a képviselői jogállásra vonatkozó törvények szellemében, hogy Gyurcsány Ferenc képviselő kijelentése a szocialista frakcióülésen a) jelenti-e azt, hogy ő valóban a másik 9 képviselő nevében is nyilatkozott, b) pártból való kilépést jelentett be, vagy pedig a frakcióból való kilépést jelentette be. Ezek a kérdések nem tisztázottak.

Ez azért releváns, mert amennyiben a Szocialista Pártból kiválni készülő képviselők pusztán csak a politikai cirkusz kedvéért elmentek oda, és jelezték, hogy ők ki kívánnak lépni ebből a pártból, ez parlamenti jogi szempontból tökéletesen irreleváns. Ha elfogadjuk a szóbeli kijelentést is érvényesnek, akkor is meg kell vizsgálni, hogy az pusztán csak a politikai cirkusz kategóriája-e, ami a pártból való kilépésre vonatkozik, vagy pedig a frakcióból való kilépésre tettek-e egy egyértelmű akaratnyilatkozatot tíz képviselő nevében. Tudniillik, hogyha nincsen a kezünkben írásbeli kilépési nyilatkozat, nincsen kizárási határozat a szocialista frakció részéről, illetve amennyiben a szóbeli akaratkijelentést érvényesnek fogadjuk el, megállapítható az, hogy ez az akaratkijelentés a pártból és nem a frakcióból való kilépésre vonatkozik, úgy az a helyzet, hogy a tíz képviselő ott hátul a mai napig a szocialista képviselőcsoport tagja. (Dr. Répássy Róbert: Úgy van! Úgy van! - Derültség a Fidesz soraiban.)

Tehát, mielőtt Répássy államtitkár úr ennek olyan nagyon örülne, ez azzal jár, hogy bizony a 6 hónapos moratórium a Házszabály 15. §-a alapján nem vonatkozik erre. Ha 15 képviselő, mondjuk, a Fidesz-frakcióból bejelenti azt a szándékát, hogy ők új képviselőcsoportot kívánnak alakítani (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szeretnétek, mi?), úgy ezt a hatályos Házszabály alapján a Háznak nincsen joga megtagadni, és abban a pillanatban, ha szabályosan ez a képviselőcsoport tíz fővel megalakul, úgy ezzel az aktussal szűnik meg a tíz képviselő tagsága a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjában.

Tehát én azt kérem, hogy elfogadva az indítványt, az alkotmányügyi bizottság hozzon egy új állásfoglalást. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  265  Következő    Ülésnap adatai