Készült: 2024.04.29.05:23:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2017.05.15.), 8. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Bevallom önnek, hogy a napokban elolvastam, átlapoztam az MSZP friss és ropogós programját, Botka László programját, és abban nagyon sok olyan gondolat volt, mint amit ön az imént is elmondott. Ennek a programnak az előszava úgy fogalmaz, hogy az a cél, hogy olyan Magyarországon éljünk, amelyre büszkék lehetünk, amely munkát, megélhetést és biztos jövőt tud adni az állampolgárainak. Az a helyzet, hogy ezzel a céllal egyébként mi még egyet is értenénk.

Ezért is érthetetlen, hogy amikor az MSZP az országról és a gyarapodásról beszél, akkor miért söpri szőnyeg alá az eddigi eredményeket és a jövőbe mutató pozitív intézkedéseket. Mert az egészségügy kapcsán ‑ szeretném önnek elmondani, ön ezt elhallgatta ‑ a jövő évi költségvetésben, ha önök is megszavazzák, több mint 100 milliárd forinttal több áll majd rendelkezésre. Az oktatás esetében ez több mint 80 milliárddal jelent majd többet. Ha önöknek valóban fontos lenne a munkából élők helyzete, akkor nem támadnák a béremeléseket. Mint ismert, jövő évben a tervek szerint tovább nő a minimálbér: 8 és 12 százalékkal a minimálbér, illetve a szakmunkás-minimálbér. A szakmunkás-minimálbérek esetében ez azt jelenti, hogy azok összege jövőre meg fog duplázódni 2010-hez képest. Ennyit arról, hogy ki is segíti valójában a szakmunkásokat. Ha az MSZP-nek valóban fontos lenne a családok gyarapodása, akkor nem támadná állandóan a családtámogatási rendszert. Ez az a rendszer, amelynek a központi eleme a családi adókedvezmény, amely már több mint ezermilliárd forintot hagyott a gyermeket nevelő családok zsebében.

A kormány számára ‑ szeretném önnek elmondani, mert ön nem említette ‑ a biztonság megerősítése is kiemelt célkitűzés. Az MSZP számára, úgy látom, hogy nem, mert a programjukban mintha nem is említenék ezt. Ha valaki megnézi Botka László programját, azt látja, hogy a szocialisták szinte semmit nem mondanak az Európai Unió egyik legsúlyosabb biztonsági kockázatáról, az illegális bevándorlásról. Sok csodálkoznivaló azért ezen nincs, tekintve, hogy az MSZP korábban azt mondta, hogy a migráció álprobléma, és Botka László maga is úgy nyilatkozott, hogy Szeged lakosságát nem zavarják a migránsok.

Tisztelt Képviselő Úr! A Szocialista Párt plakátjain öles betűkkel az szerepel, hogy igazságot kell tenni, fizessenek a gazdagok. Önök tehát gyakran az igazságosságra hivatkoznak. De hadd kérdezzem már meg önöktől, hogy milyen igazságtétel várható azoktól, akik milliárdosokkal szerveztették a békemenetet, akik szegényekre hivatkoznak, de közben Rolex órát és óriási terepjárót titkolnak el, meg némi ingatlanrészt is, és milyen igazságtétel várható el azoktól, akik most is az adóemelést tudják a magyarok számára ajánlani mint szocialista csodaszert.

Tisztelt baloldali Képviselők! Ha már mindenáron igazságot akarnak tenni, akkor hadd javasoljam azt, hogy mindenekelőtt a Szeviép-ügyben tegyenek igazságot. 11 milliárd forint tűnt el, több száz vállalkozást rövidítettek meg, és botrányos módon az ügyben tiltakozó állampolgárt bilincsben vezették el, az érdeklődő újságírókat meg nemes egyszerűséggel nácinak nevezik. Ez a radikálbaloldali tempó azt jelzi, hogy nemcsak a pártszlogenjüket, a plakáton szereplő pártszlogenjüket, hanem a közéleti érvkészletüket is az ötvenes évekből kölcsönzik.

Egyébként szeretném önöket tájékoztatni arról, hogy Botka László programjában az is szerepel, hogy a 2010-es baloldali kudarc főszereplőinek ‑ mármint a baloldalon ‑ háttérbe kell vonulniuk. Ezek alapján háttérbe kell vonulnia többek között Mesterházy Attilának, aki frakcióvezető volt, Gőgös Zoltánnak, aki Gyurcsány Ferenc idején államtitkárként tevékenykedett, vagy mondjuk, Hiller Istvánnak, akire oktatási miniszterként emlékezhetünk. De egyébként Botka László feltételei alapján Botka László sem tölthetne be tisztséget egy Botka-kormányban, hiszen háromszor szavazta meg Gyurcsány Ferenc miniszterelnökségét, ebből kétszer az őszödi beszéd után.

Így azt tanácsolom önöknek, hogy mielőtt más pártokat vagy a kormányt minősítik, jó lenne, ha odahaza tennének egy kicsit rendet, mert az MSZP miniszterelnök-jelöltjének mostani programja alapján nem számítana az MSZP mostani frakciójára. Mi a magunk részéről kitartást kívánunk ennek a helyzetnek a kibogozásához. A kormány addig is az adócsökkentésekkel és a béremelésekkel kíván foglalkozni. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai