Készült: 2024.04.29.04:30:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2017.05.15.), 20. felszólalás
Felszólaló Csepreghy Nándor
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSEPREGHY NÁNDOR, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Frakcióvezető Úr! A kérdés felvetése igenis aktuális, mert bár a szocialisták kormányzása hét évvel ezelőtt véget ért, ma mégis azt látjuk, hogy a Magyarországot Brüsszelből sújtó büntetések szinte mindegyike 2010 előtti korrupciós ügyekhez kötődik. Nemrég került nyilvánosságra a 4-es metró korrupciós ügye, ahol nem kevesebbet állít az Európai Bizottság, mint azt, hogy a Szocialista Párthoz, a Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon és Medgyessy Péter miniszterelnökségéhez kötődő időszakban különböző cégek, állami cégek vezetői, piaci cégekkel összejátszva, 166 milliárd forinttal károsították meg a magyar adófizetőket.

Ebben az ügyben most arról beszélünk, hogy az az informatikai rendszer, amely 2003-2004-ben került kifejlesztésre, és lényegében a 2007-14-es pályázati időszakban kezelte az európai uniós források felhasználásának a teljes rendszerét, az egy baráti cégen keresztül kiépített, lényegében pénzcsatorna volt, ami egy irányba lejtett, a szocialisták irányába, hiszen míg 18 milliárd forintot fizettek ki ennek a rendszernek a felépítéséért, további 18 milliárd forintos kárt okoztak a magyar adófizetőknek, hiszen büntetésként most ennyit kér vissza Brüsszel Magyarországtól.

Érdekes ezt akkor végighallgatni, amikor rendszeresen találkozunk a baloldali képviselők részéről a nepotizmus vádjával, hiszen hogy szednék le a keresztvizet bármelyik kormányzati tisztségviselőről akkor, ha azt tapasztalnánk, ami a gyakorlati működés része volt Gyurcsány miniszterelnöksége alatt. Akkor, amikor Gyurcsány Ferenc még Medgyessy Péter tanácsadója, majd később sportminisztere lett, Dobrev Klára, a felesége az NFÜ, az európai uniós forrásokat kezelő Fejlesztési Ügynökség elnökhelyetteseként működött, nemcsak az elnökhelyetteseként, hanem konkrétan felelőseként annak az informatikai rendszernek a felépítéséért, amely informatikai rendszer szabálytalanságai és korrupciója miatt ma Brüsszel Magyarországot akarja megbüntetni.

Nem mellékes szál ebben az ügyben, hogy ugyanebben az időszakban a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség egyik vezetője volt Heil Péter, az a Heil Péter, aki ma az Altus egyik vezető tanácsadója. És ha egy kicsit kilépünk ebből a képből, akkor az egy újabb pikáns helyzet, hogy amíg az Altus jelenlegi vezetőinek a korrupciós ügye miatt Magyarországot 18 milliárd forintra akarja Brüsszel büntetni, addig ugyanez az Európai Bizottság egy több milliárd forint értékű megbízást ad ugyanennek a cégnek többek között arra, hogy a magyarországi és a kelet-közép-európai uniós források felhasználásának a rendszerét monitorozza.

Ezért szeretném megfogalmazni azt a javaslatot a miniszterelnök-jelölt castingjában szenvedő vagy küzdő baloldalnak, hogy amikor éppen a különböző pozíciók osztogatásán veszekszenek egymással, akkor szánjanak néhány percet arra, hogy megbeszélik egymás között, hiszen mindannyian ott ülnek egy asztalnál, hogy azt a 18 milliárd forintos kárt, amit a magyar adófizetőknek okoztak, azt hogyan, milyen forrásból és milyen arányban szeretnék visszafizetni. Hiszen egyértelműen látszik, hogy hét év sem volt elegendő ahhoz, hogy ezt az ügyet el lehessen felejtetni Brüsszelben, hiába rendelkeznek ott kiváló kapcsolatokkal; és most, hét év fideszes kormányzást követően egy olyan bírsággal kell szembenéznie Magyarországnak, amelynek az egyedüli és kizárólagos felelősei ott ülnek a mai ellenzéki padsorokban.

2003-2008 között az NFÜ korábbi vezetője, a 2010 előtti baloldali vezetők összesen 8 szerződést kötöttek a Welt 2000 Kft.-vel. A Welt 2000 Kft.-vel, egy olyan vállalkozással, amely annak ellenére, hogy a magyar állam részben rendelkezett ezzel a tudással, egyedüliként kapott lehetőséget arra, hogy az ország fejlesztési forrásainak a felhasználását kezelő informatikai rendszert fejlessze, sőt nemcsak ezt a fejlesztési munkát kapta meg a Dobrev Klára által vezetett NFÜ-től, hanem a továbbfejlesztés kizárólagosságának a lehetőségét is. Ezért akkor, amikor Magyarországnak 18 milliárd forintos bírságot kell Brüsszelnek befizetnie, azt gondolom, helyes, ha minden olyan baloldali politikus, aki ma a kormányváltás szükségességéről beszél, mélyen a tükörbe néz, és megkérdezi korábbi miniszterelnökét vagy párttársát, hogy az Altusból felvett milliárdos osztalékból hány milliárd forintot kíván a magyar adófizetők tehermentesítésére felajánlani. Köszönöm, elnök úr, a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai