Készült: 2024.05.07.01:07:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2012.03.12.), 201. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 3:34


Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Megpróbálom az időkeretet nem kihasználva, röviden tájékoztatni az Országgyűlést a benyújtott javaslatról.

Georgiával - korábbi elnevezés alapján Grúziával - a 39/2008. (IX.19.) miniszterelnöki határozat adott felhatalmazást a jövedelem- és vagyonadók területén a kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmény létrehozására. Georgia képviselőivel 2008-ban kezdtünk tárgyalásokat. A mindkét állam által elfogadott szöveget 2011 márciusában parafáltuk. A georgiai egyezmény végleges szövegének megállapításáról és kihirdetéséről az 1197/2011. (VI.16.) kormányhatározat döntött, az egyezmény aláírására 2012 februárjában került sor Budapesten.

Katar Állammal a 12/2008. (III.27.) miniszterelnöki határozat adott felhatalmazást arra, hogy 2009 és '11 között tárgyalásokat folytassunk. A katari egyezmény végleges szövegének megállapításáról és kihirdetéséről az 1322/2011-es kormányhatározat rendelkezett, az egyezmény alapján 2012 januárjában, Budapesten került sor az államok képviselőinek aláírására.

A T/6154. számon benyújtott magyar-georgiai kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény hatálya a jövedelem- és vagyonadókra terjed ki. A T/6155. számon benyújtott magyar-katari kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmény a jövedelemadókra alkalmazandó. Jelentőségük, hogy alkalmazásukkal kizárják a magánszemélyek, illetve vállalkozások jövedelmének és Georgia esetében vagyonának a kettős adózását oly módon, hogy meghatározzák, hogy az egyes jövedelemfajták - osztalék, kamat, jogdíj, egyéb jövedelmek - tekintetében, illetve a vagyon típusúak tekintetében melyik szerződő államnak milyen körben van adóztatási joga. Az egyezmények garanciális szabályként rögzítik az egyenlő elbánás elvének megalkotását, továbbá lehetővé teszik mindkét szerződő állam számára a kölcsönös egyeztetési eljárás kezdeményezését a másik államnál, illetve biztosítják a szerződő államok illetékes hatóságai számára az információcsere igénybevételének lehetőségét.

Mind a magyar-georgiai, mind a magyar-katari egyezmény tartalmát tekintve megfelel a nemzetközi gyakorlatnak, az OECD modellegyezményében és annak kommentárjában elfogadott elveknek és szabályoknak, az általunk eddig megkötött más oldalú egyezményeknek, és reményeink szerint jól szolgálják a kétoldalú kapcsolatok fejlődését és a közös befektetői érdekeket.

Ahhoz, hogy a napirenden szereplő nemzetközi szerződések a belső jog részévé váljanak, szükséges azok kötelező hatályának elismerése és jogszabályban való kihirdetése. Tekintettel arra, hogy mindkét egyezmény kizárólagos törvényhozási tárgyat érint, kihirdetésükre csak törvényben kerülhet sor.

Az elmondottak alapján tisztelettel kérem a Magyarország és Georgia, továbbá Magyarország és Katar Állam között a kettős adózás elkerüléséről és az adóztatás kijátszásának megakadályozásáról szóló egyezmények kihirdetéséről szóló törvényjavaslat elfogadását.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai