Készült: 2024.04.29.12:04:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2011.12.01.), 72. felszólalás
Felszólaló Csenger-Zalán Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:51


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSENGER-ZALÁN ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Vártam egy ideig, hogy erre a felszólalásra sor kerülhessen, és nagyon sok dolog elhangzott itt a vitában, amit úgy gondoltam, hogy meg kellene osztani önökkel. Úgyhogy inkább egy kicsit reagálnék, a vezérszónoki körben, ahogy itt most Gaudi képviselőtársunk mondta, valóban úgy tűnik, hogy egy négyötödös többség kialakul e mellett a törvény mellett. Nyilván Wittner Mária szavai, akinek a mondatain keresztül az '56-osok, azok is, akik már nem lehetnek közöttünk, ők szóltak hozzánk, és nagyon megadta az alaphangot. Ezzel szemben Bárándy Gergelynek, mint fiatalnak, aki ahogy mondta, 13-14 éves volt a rendszerváltás idején, és emiatt, bár az MSZMP-t teljes mértékben elítéli, ő ilyen fiatalként, MSZP-vezetőként nem érzi azt a felelősséget, ami egyébként meggyőződésem szerint és ahogy ez itt érezhető, többségünk meggyőződése szerint igenis, terheli az MSZP-t.

Azt kell mondanunk, hogy innen látszik, hogy milyen nagy hiba, milyen nagy kár, hogy a rendszerváltáskor nem sikerült ezt a törvényt meghozni, nem volt meg hozzá a kétharmad, ahogy Budai képviselőtársam mondta. A szándék, az akarat megvolt, megvolt korábban is sok mindenre, és akár utalnék itt arra, hogy a luxusnyugdíjak témájában is lehetne.

Azért nem lehetett ezt korábban meghozni, mert ahhoz alkotmányozó többség, kétharmad kellett volna. Itt van, mindannyian ismerjük a Zétényi-Takács-féle próbálkozást, azzal, hogy e mögött nem volt egy olyan alkotmányos felhatalmazás, az Alkotmánybíróság elmeszelte. Bármilyen egyéb próbálkozás, ami mögött nincs meg az alkotmányos megalapozás, tehát az a törvény, ha úgy tetszik, az a preambulum és az ahhoz kapcsolódó egyes törvénycikkek, ami az előttünk fekvő törvényjavaslat, illetve alaptörvény átmeneti rendelkezéseit tartalmazza, az Alkotmánybíróság szűrőjén mind-mind elveszett volna.

Nos, visszatérve Bárándy Gergelyhez, értem én, hogy ő 14 évesen minderről mit sem tudott, azért nem tudott és ezért kár, hogy akkor nem született meg ez a törvény.

(23.30)

Nyilván én egy más korosztály tagja vagyok, és ha Bárándy Gergely is abban az időszakban élt volna, amikor mi - én '57-ben születtem, meg kell mondanom őszintén, hogy nyolc-kilencéves koromra, de talán hét-nyolcéves koromra kénytelen voltam megtanulni azt, hogy mit jelent a párt, mit jelent az, hogy egy hét-nyolcéves gyereknek megmondják otthon, hogy mit nem szabad mondani az iskolában; az, amit otthon hallottam a családi beszélgetésben, mi az, amit nem lehet az iskolában elmondani, amikor azt mondják, hogy kisfiam, ezt a viccet, amit hallottál Géza bácsitól, ezt el ne mondd az iskolában. Nos, Bárándy Gergely - és ebben óriási szerencséje van - ezt az életérzést, ezt az igazi virtigli kommunista diktatúrát ő nagyon kisgyerek fejjel élte meg. Pontosan emiatt kell ezt a törvényt meghoznunk, pontosan amiatt kell becikkelyeznünk azt, hogy a kommunista diktatúra, a Magyar Szocialista Munkáspárt és elődei milyen embertelen rendszert és milyen, a demokráciával teljesen ellentétes, elfogadhatatlan rendszert valósítottak meg, hogy a ma 14 évesei ne mondhassák azt, amit Bárándy Gergely mondott.

De azt kell mondanom - és itt több képviselőtársam már utalt erre -, nagyon álságos a Magyar Szocialista Pártnak az a gyakorlata, hogy az egyik legfiatalabb képviselőjüket küldik csatába egy ilyen témánál, mint ez. De hozzá kell tennem, hogy Bárándy Gergely azért akkor már 18 éves volt, amikor a pufajkás és tettestárs Horn Gyula lett a miniszterelnök. 18 éves fejjel azért ezt már fel lehet mérni. 26 éves volt akkor, amikor a D-209-es SZT-tiszt, Medgyessy Péter lett a miniszterelnök. 26 évesen az ember politikai éleslátása azért annyira kinyílik, kitágul, hogy észreveszi, hogy ez egy nagyon komoly utódpárt. És 30 éves volt akkor, amikor az Apró-klán üdvöskéje, Gyurcsány Ferenc, a korábbi KISZ-fővezér lett a miniszterelnök. Tehát én mindenképpen egy kicsit álságosnak érzem ezt az érvelést, különösen miután jogászról, jogászemberről van szó, és amennyire meg tudom ítélni, ráadásul egy jó jogászemberről.

Itt többen idézték már az MSZP alakuló kongresszusának az egyik legfontosabb mondatát, hogy a jogfolytonosságot fenntartva bejelenti a Magyar Szocialista Párt megalakulását. A jogfolytonosságot fenntartva. De továbbmegyek, mert mondhatja bárki, hogy egy ilyen pártnak az alapító levele, alakuló kongresszusi állásfoglalása nem joghatályos: az Alkotmánybíróság 1990-es döntése kimondta, hogy az MSZP jogutódja az MSZMP-nek. És, tisztelt MSZP-s képviselőtársaim, amikor jogi utódlásról, jogfolytonosságról beszélünk vagy - és különösen az önök esetében - anyagi jogfolytonosságról beszélünk, akkor az erkölcsi jogfolytonosságot nem lehet megtagadni, nem lehet úgy politizálni, nem lehet úgy viselkedni, ahogy önök próbálták tenni, hogy '89 után a kommunista örökösöknek Marxból összesen, csak és kizárólag a tőke kellett, az ideológia pedig nem.

Bízom abban, hogy ez a törvényjavaslat nagy többséggel megy át a tisztelt Házon, és kérem mindannyiukat, hogy támogassák.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai