Készült: 2024.09.22.23:27:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 351. felszólalás
Felszólaló Dr. Gurmai Zita (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:57


Felszólalások:  Előző  351  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen a felkonfot, képviselő úr. Ha a szakképzési javaslatról két mondatot kellene mondani, akkor azt kell mondjam, örömteli az, hogy Kiss Péter volt miniszterelnök úr 2003-2009 közötti újításait is felfedeztük ebben az anyagban, ami nyilvánvaló, hogy pozitív, és ezért köszönet, de nyilván az is, hogy kiszervezik a dolgozókat, de feltétlenül több pénzt nem kapnak.Kétségtelen tény, hogy 2010 óta a Fidesz vezette kormányzat valóban nem először rugaszkodott neki a hazai szakképzés átalakításának, és azt gondolom, hogy az elmúlt kilenc évben valóban többször került meghatározásra a szakképzés továbbfejlesztésének iránya, módja, célja, de úgy tűnik, hogy ez még mindig nem a végleges. A tervezett lépéstől elvárt eredmények valahogy mindig elmaradtak, és ezzel az a legnagyobb probléma, hogy mindeközben a szakképzés rendszere, az intézmények, a tanulók és a tanárok egyre reménytelenebb helyzetbe kerülnek.

Nézzük meg, 2011-ben készült az első kormány-előterjesztés, melyben jóváhagyták a szakképzési rendszer átalakításának koncepcióját, amelyben kiemelt prioritása volt a gazdasági igényekkel összhangban álló  egyébként az előterjesztés beszélt róla , a német duális szakképzésre épülő magyar duális szakképzés modelljének kialakításának. 2015-ben készült a második kormány-előterjesztés, amelynek az volt a célja, hogy az elért eredményeket megszilárdítsa, és a szakképzést még hatékonyabban a foglalkoztatás és a gazdaság szolgálatába állítsa. 2019-ben pedig elkészült a harmadik előterjesztés, a Szakképzés 4.0 stratégia címen.

Ennek megfelelően 2020-tól ismét egy újabb átalakulás kezdődik, ezúttal az osztrák példára. Erről is szó volt. 2020-tól pedig indul az új technikusképzés. A legújabb változásokra egyrészt azért van szükség, mert a szakképzést a kormányzat meg kívánja feleltetni, erről is beszéltek a kollégák, az Ipar 4.0, negyedik ipari forradalom koncepció folyamatainak is. Másrésztől pedig tavaly is a szakképző iskolákban betöltetlen maradt a meghirdetett helyek több mint fele, 50 ezer helyre csupán 18 ezren jelentkeztek.

Tehát a kérdésem az, hogy pontosan látjuk, tudjuk, hogy a szakképző iskolák helyzete 2014-ben a mélypontra került, nyilvánvalóan az, hogy kifejezetten (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) csökkent a létszám, többek között annak is köszönhető, hogy a tankötelezettséget 18-ról 16 évre csökkentették. Tehát lenne még bőven dolog ezzel, hogy valóban a legjobb irányt elérjük. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  351  Következő    Ülésnap adatai