Készült: 2024.04.30.00:05:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2011.10.25.), 60. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Sport- és turizmusbizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ, a sport- és turizmusbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottság ellenzéki képviselői is úgy látták, hogy a kormánynak az a szándéka, hogy pénz maradjon az embereknél, csak minél kevesebb, mi így láttuk, hiszen ez a megszorítások adópolitikája, és ebből következően fog megszületni a megszorítások költségvetése is.

Az ezzel kapcsolatos általános véleményünket már többször hangoztattuk, én úgy látom, hogy ez nem zavarja meg önöket, mint ahogy a tények sem. Azonban valóban annál a két szakterületnél, ami a bizottság működési körét érinti, valóban voltak pozitív elemek, és úgy korrekt, ha ezeket is elmondjuk. Összességében persze itt sem rózsás a helyzet.

Először is, a turizmus tekintetében az a nagy megtiszteltetés ért minket néhány hete, hogy személyesen Matolcsy György látogatott el a bizottsághoz, ez azért is fontos, mert ott azért tudtunk néhány kérdést feltenni. Erre ma nincs lehetőségünk, ugyanis miniszter úr, miután elmondta az expozét, nem sokkal utána úgy döntött, hogy az adótörvények tárgyalásán nem vesz részt. Megjegyzem, ilyen nem sokszor fordult elő az elmúlt húsz-egynéhány évben. Szóval, azt mondta, hogy a turizmust a gazdaság egyik motorjának tekinti, a kitörési pontok egyikének. Én egyébként örültem annak, hogy ezt mondta, és valóban azt látom, hogy például a SZÉP-kártya tekintetében van némi előrelépés. Valóban lassan megy, és valóban az egyébként keresztes hadjárat áldozatává vált üdülési csekkből való átmenetben vannak zavarok, lassúságok, és úgy tűnik, hogy az étkezési utalványok ennek komoly áldozatául válnak, csökkenés tapasztalható ebben a tekintetben. Persze, abban lehet racionalitás, hogy itt a direktebb turisztikai szolgáltatások tekintetében legyen egyfajta profiltisztulás, összességében azonban ez még a következő évre nem lesz egy átütő siker.

Különösen nem lesz átütő siker abban a tekintetben, hogy nem értem, mennyiben szolgálja az áfakulcs világcsúcsra emelése a turizmust; itt a 27 százalékra gondolok ebben a tekintetben. Ez mindenképpen nehezíti az itteni vállalkozások dolgát, csakúgy, mint a minimálbér emelése is, amely mellett persze lehetne érvelni, ha bármilyen nominális vagy reálpozíció-javulást okozna a minimálbéren keresők számára. Én azonban úgy látom, hogy nem ez fog történni, hanem ennek a tehernek a zömét a kormány áthárítja a vállalkozásokra, ezáltal még nehezebbé teszi a turisztikai vállalkozások dolgát, hiszen itt különösen az idényjellegű munkákban rendkívül sokan keresnek ilyen módon.

Arról már nem is beszélek, hogy nem sokkal a minimálbér fölötti sávban, tehát az afölötti néhány tízezer forintos sávban a legdrasztikusabb a keresetcsökkenés, ezt minden tábla bemutatta. Nyilván a jövedéki adó emelése... (Jelzésre, dr. Cséfalvay Zoltán felé:) Igen, kvázi miniszter úr, ez így van, nézze meg nyugodtan, bármikor, lehet, hogy a felszólalásom után odaviszem önnek, megnézzük ezeket a dolgokat, tízezer forintos nominális csökkenések is várhatóak itt a százezer forint környéki bruttó sávban a gyermektelenek esetében. De megjegyzem, hogy a több gyermeket nevelők esetében is már nominális csökkenés lesz jövőre. Ez elfogadhatatlan, és azt hiszem, hogy ezt minden jóérzésű ember visszautasítja.

A másik szakterület - még az általánosság előtt - a sport a bizottságban. Én itt hadd mondjam el, hogy a társaságiadó-kedvezményt nagyon sokan várták reményteljesen ebben az országban. Ugyan nem sikerült a három profilt egyértelműen elfogadni - az volt az eredeti szándék, hogy a profi sportok, látvány-csapatsportágak működésére is vonatkozzon, a versenysportágak infrastruktúra-fejlesztésére is vonatkozzon, illetve az utánpótlás-nevelésre. Ebben igazából csak utánpótlás-nevelésre lehet forrásokat biztosítani most. Ha jól tudom, a végső elosztásban például idén olyan 11 milliárd az a nagyságrend, amit a szakszövetségek eldöntöttek, azonban ez nem old meg egy csomó kérdést.

Nem old meg egy csomó kérdést, hiszen az infrastruktúra-fejlesztésre ezen az ágon nem lehet forrásokhoz jutni, pedig nagyon sok sportegyesületnek, sportvállalkozásnak ezt ígérték, ugyanakkor a másik oldalon, például egy debreceni stadiont horror áron finanszíroznak a költségvetésből. Most megtudhattuk legutóbb, hogy már megint van egy új kormánybiztos - nyilván az olcsó államigazgatás jegyében -, aki meg majd a Ferencvárosnak is épít állami pénzből stadiont. Nem igazán látszik az, hogy más vidéki csapatoknál ez hogyan fog működni, például a DVTK esetében, amely ma a legnépszerűbb csapat Magyarországon.

Azt hiszem, hogy összességében szegényellenes ez a javaslat, az emberek zsebéből pénzt vesz ki, és ez elfogadhatatlan. Ha ezt melléállítjuk majd a költségvetésüknek, ami kiadási oldalon is drasztikus megszorítást tartalmaz, akkor ez mindenképpen szegényellenes költségvetés.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai