Készült: 2024.04.29.20:01:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2011.10.25.), 52. felszólalás
Felszólaló Harangozó Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARANGOZÓ GÁBOR, a mezőgazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A mezőgazdasági bizottságban a vitában is elhangzott, hogy elfogadhatatlannak tartjuk a hatalmas, minden eddigit felülmúló megszorításokat tartalmazó javaslatot, amely számunkra elfogadhatatlan módon továbbra is a magas jövedelműeknek kedvez, míg a mezőgazdasági dolgozókat és általában a vidéken, a falvakban élőket kedvezőtlenül érinti. Ne felejtsük el, a magyar vidéki lakosság átlagjövedelme ma kevesebb, mint 150 ezer forint. Az előttünk álló javaslat a 210 ezer forint alatt keresőket egyértelműen hátrányosan érinti.

Az alacsony jövedelműeknél a jövedelem szinten tartása is csak akkor lehetséges, ha növelni fogják a béreket, ez pedig a mezőgazdasági munkaadókat nehéz helyzetbe fogja hozni. Nehéz ez még a mostani, egyébként kifejezetten jó mezőgazdasági év után is. Az emelés az agrárfoglalkoztatottaknak és az agrárvállalkozásoknak, az áfaemelés, a minimálbéremelés, az adójóváírás megszüntetése mind hátránnyal jár, és a mezőgazdasági szürkegazdaság növekedését fogja okozni. 2012-ben az alacsony vidéki bérkategóriákban továbbra is nettó bércsökkenéssel kell számolni, így kompenzációra lesz szükség, vagy nettó fizetéscsökkenés következik be. A törvényjavaslat szerinti rendelkezések nem szolgálják a magyar mezőgazdaság versenyképességének javítását. Célja csak és kizárólag a költségvetési bevételek növekedése.

Az intézkedések nem segítik a munkahelyteremtést sem. Miközben a megelőző években a Fidesz 10 százalékpontos járulékcsökkentést tartott a legfontosabbnak, és ebből az előző szocialista kormány 5 százalékpontot meg is valósított, most a Fidesz ezen a téren nem tervez semmit, sőt, emeli a járulékok mértékét és a járulékalapot. Az szja-változások ugyan önmagában nem csökkentik a munkaerőköltségeket, a járulékterhek továbbra is magasak maradnak. Magyarországon az egyik legjelentősebb, ha nem a legjelentősebb társadalmi probléma a vidéki társadalom kettészakítottsága. Az új adótörvények, valamint a 2012. évi költségvetés a különbségeket nem összehúzza, hanem még inkább felerősíti. Ráadásul probléma az is, hogy fedezetként olyan adók és illetékek, például chipsadó és termékdíj szolgálnak, amelyek bevezetése árfelhajtó hatású, tehát nyilván a szolgáltatók, gyártók és termelők az adók egy részét a fogyasztókra fogják hárítani.

Ennek következtében az árak emelkedni fognak, ami hátrányosan érinti az alacsony jövedelműeket. Ezért azt javasoltuk, hogy a kivetett adókat az áfa növelésével szemben az alapvető élelmiszereket érintő áfa csökkentésére fordítsuk, és ezáltal a beszállítókat és a fogyasztókat is valamivel kedvezőbb helyzetbe tudnánk hozni. Az arányosságról elhangzott, hogy míg az alacsony jövedelműeket nem érinti kedvezően, a magas jövedelműeket jelentősen kedvezőbb jövedelmi helyzetbe hozza az új adórendszer, amelynek következtében náluk a vásárlóerő növekszik, ennek következtében nő a kereslet, és így az árak is emelkedni fognak. Az alacsony jövedelműek így nem tudnak lépést tartani a fizetőképes keresetekkel, tehát közvetetten is károsulnak az úgynevezett arányos egykulcsos jövedelemadó miatt.

Összefoglalva: vidéken és a mezőgazdaságban az adórendszer nem segít a megélhetésben, nem segít a gyermeknevelésben, nem segít ott, ahol a legnagyobb szükség lenne rá, viszont felerősíti a különbségeket, ami beláthatatlan következményekkel jár. Elmondható, hogy az e törvényjavaslat alapján bevezetendő adóemelések a költségvetési törvényből következő kiadáscsökkenésekkel együtt az elmúlt 20 év legnagyobb megszorítását jelentik, az ellenzéki pártok ezért nemmel szavaztak a vita végén.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai