Készült: 2024.04.29.20:20:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2011.10.25.), 236-238. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:38


Felszólalások:  Előző  236 - 238  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Babák képviselőtársamnak vagy vizet, vagy valamit vigyenek, mert úgy látom, hogy a türelmetlensége azon szintre hágott, amit már nehéz elviselni az Országgyűlés falai között.

Ámulok-bámulok, az elmúlt napokban és az előttünk álló napokban olyan történések zajlanak körülöttünk, költségvetés, ezermilliárdos megszorítás, adó - most tárgyaltuk -, adófolyamatok kapcsán 450 milliárd forintos többletteher-kivetés, és közben visszaidézem magamban azokat az ígérvényeket, ígéreteket, amelyek annak idején a Fidesz részéről születtek a választási kampány időszakában, jelesül, mondjuk, a nyugdíjakat érintően, és azt mondták, hogy megvédik a nyugdíjakat. Hát, hölgyeim, uraim - sikerült a nyugdíjasoktól megvédeni a nyugdíjat, és valóban, máshová tendáltatni ezeket a forrásokat.

Emlékeznek, nem kell hogy meséljek a magán-nyugdíjpénztári megtakarításokról, amit szerintem oly balga módon Matolcsy úr még rossz helyre is címkézett, hogy hová pakolta, vagy épp jelesül a korhatár előtti öregségi nyugdíjak kérdésköréről, de akár beszélhetnénk a mai, a jövőbeni nyugdíjak mértékéről, összegszerűségéről, ami várható, beszélhetnénk a svéd modellről, sok mindenről, ami a nyugdíjhoz kapcsolódik, amit ezerrel tagadtak a Fidesz mértékadó politikusai, és látjuk, hogy közben mi történik. Beszélhetnénk indexálásról, kiegészítésről, beszélhetnénk a gazdasági növekedéshez kötött nyugdíjemelések dolgairól, hogyan és miképpen változtatják meg. No, szóval, látható, hogy mi mindent tesznek a nyugdíjasokért. Nagyjából annyit, hogy megvédik a nyugdíjakat, de nem a számukra, hanem tőlük.

A korhatár előtti öregségi nyugdíjak, tudják önök is, nemcsak a Harangozó képviselőtársam által említett kört érintik, hanem nyilván az idézőjelbe tett "civil" kört is. Az előrehozott öregségi nyugdíjtól a csökkentett előrehozott öregségi nyugdíjon keresztül, a korkedvezményes, a korengedményes, a bányász-, a polgármesteri, a volt országgyűlési, európai parlamenti képviselők és a szolgálati nyugdíjasok körét is érinti. A kormány, jelesül, egy csapásra megszünteti a korhatár előtti öregségi nyugdíjakat. Akik jogosultak vagy jogosultságot szereznek, azok gyakorlatilag nem nyugdíjnak minősíthető ellátásban fognak részesülni.

Mint az előbb említettem, a szolgálati nyugdíj szolgálati járandósággá alakul, itt még csökkenés is be fog következni; tudják, a 16 százalékos szja-kulcsnak, annak az elhíresült egykulcsos személyi jövedelemadónak a 16 százalékos kulcsával mérten. Csak azért nem alkotmányellenes ez az egész történet, amiről szó esik, mert 2011 májusában, ha jól emlékszem, módosították az alkotmányt, valójában ennek érdekében. Akkor, megint csak, ha jól emlékszem, Lázár János képviselőtársam azt mondta, hogy a rendőröket, a pénzügyőröket, és talán, ha emlékképeim nem csalnak meg, akkor a büntetés-végrehajtási intézetben dolgozókat érintette abban a felszólalásában, most meg látjuk, mostanra kiderült az igazság - előbb-utóbb minden kiderül -, hogy dehogy, mindenkit érint, úgy, ahogy az rendjén van. Először beetetünk, utána pedig mindenkire kiterjesztjük mindazt, amit akarunk.

Korhatár előtti ellátásokat és szolgálati járandóságokat kívánnak bevezetni. Azt mondják, hogy a nyugdíj mértékével emelik, tehát senki semmifajta veszteséget nem fog elkönyvelni. Az előbb említettek szerint azért van, épp a szolgálati járandóságnál, ahol csökkentik, meg az országgyűlési képviselőknél is, akik már nyugdíjba mentek, 16 százalékkal. Számomra nem teljesen világos és érthető, hogy akkor a polgármestereknél miért nem, vagy mind a kettőnél igen, vagy egyiknél sem. Nem értem a logikát, ami alapján összerakódik ez a történet. De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy a nyugdíj mértékével való emelés gyakorlatilag meddig tart. Mi a garancia arra, hogy jövőre is, meg azt követően is úgy lesz? Ugyanaz a garancia, mint amit Lázár János annak idején mondott, hogy a rendőrökre, a pénzügyőrökre meg a büntetés-végrehajtási intézetekben dolgozókra vonatkozik, aztán mára kiderült, dehogy, nem csak rájuk vonatkozik, hanem mindenkire vonatkozik. Ilyen értelemben a várható folytatás, annak a lehetősége adott esetben megvan, hogy itt majd mindenki esetében akár ugyanúgy a személyi jövedelemadóval való terheltség is adott lesz, a csökkentés is ki fog alakulni.

Azt mondják, a korhatár alatti, előtti ellátási formák mellett lehet dolgozni. Ez teljesen rendjén van, a minimálbér összegének 18-szorosáig megfelelő nagyságrendben. Azzal is egyetértek, hogy bejelentési kötelezettség legyen. Persze, legyen tiszta, ne szürke és ne fekete legyen ez a világ, a munka világa, de szeretném hozzátenni, ebben a törvénytervezetben, ha valaki a bejelentési kötelezettségét elmulasztja, feketemunkásnak értelmeződik, az olyan szintű konzekvenciákat von maga után, ami szinte már nem elfogadható. Az, hogy az ellátás megszűnik, azt mondom, rendben van, hiszen egy bejelentési kötelezettségének nem tett eleget. De hogy az előző évi teljes ellátás összegének a visszafizetését követeli meg a rendszer, ez a nonszensz kategóriája. És ha nem történik meg a visszafizetés, akkor mi van? Hol van a törvényben a folytatása ennek a történetnek? Azt szeretném jelezni, hogy értem én, és egyet is értek azzal, hogy tisztuljon a gazdaság, hogy fehérebb legyen, ami fekete, de azért olyan parametrizálást kellene csinálni, ami nem ellehetetlenít.

A bevezetendő ellátások nem élveznek olyan szintű alkotmányos védelmet, mint maguk a nyugdíjak. Visszatérek Lázár Jánosra, az előbb elmondott példára. Hogyha megint átfordítom, akkor a Fidesz taktikája és logikája alapján gyakorlatilag ezek az ellátások, járandóságok ugyanúgy veszteségtartalmat könyvelhetnek majd el a későbbiekben, kevesebb pénz állapítható meg bárki számára. Igazából kérdésként azt is megfogalmazhatnám, hogy a szolgálati nyugdíjak járandóságának csökkentését, amit megtettek, ami szerintem diszkriminatív - a többiek is hasonlóan felzárkóznak majd ehhez a trendhez, tendenciához néhány esztendő múlva? Vagy a szolgálati járandóság csökkentése alóli mentesítés, azt mondja, hogy nem a mindenkori minimálbérhez illesztődik, hanem a 2011. 12. hó 31-én hatályos minimálbérhez. Azt tudjuk jól, 78 ezer forint - nem 92, nem garantált minimálbér, 108 ezer, hanem 78 ezer forint -, és akkor ha ez a törvény hatályosul, és így marad, és nem az aktuális, mindenkori minimálbér összegével számolunk, akkor öt év múlva is a 2011. december 31-én meglévő 78 ezer forintos minimálbérrel számítódik a történet?

Szóval, rengeteg kérdőjel van ebben a dologban, és rengeteg csapda is be van építve, és közben miniszteri rendeletekkel szabályozzák, közben hatásvizsgálatokat, háttérszámításokat nem lel fel az ember ebben a történetben. Magyarul, azt lehet mondani, hogy az átmeneti szabályok kifuttatását követően gyakorlatilag korhatár előtti ellátás és szolgálati jogosultság nem szerezhető, nem lehet ilyet majd megállapítani.

(18.10)

Komolyan gondolják azt, hogy azok az emberek, akik járandósággal és akik megfelelő teherviseléssel megfizették a jogosultság megszerzését, azt jogtalanul tették? Komolyan gondolják azt, hogy velük szemben ilyeténképpen kell eljárni, mint ahogy ezen törvénytervezet keretei között ez megfogalmazódik?

Szóval összességében azt szeretném kérdezni, hogy azt hiszik, azt gondolják-e, hogy az a jó út, amikor mindenkit, az emberek minden csoportját csak megszorítanak, csak tőlük elvesznek akár a költségvetésen (Babák Mihály: Szűzanyám! Nyolc évig...), akár az adópolitikán keresztül, akár itt a korhatár előtti öregségi nyugdíjak tekintetében. Azt gondolják, ez a helyénvaló út? Babák képviselő úr, kiabáljon hangosabban, hogy lehessen érteni, és ne motyogjon, és onnantól kezdve tiszta és világos lesz az álláspontja! (Babák Mihály: Nyolc évig megszorítottatok! Hallod?) Köszönöm szépen. (Kontur Pál: Hazudsz! Hazudsz!) Nyolc év! Másfél esztendő kormányzás után ezt mondani, ez önmagában nézve is szégyen. (Az elnök csenget. - Kontur Pál: Ne hazudj!) Köszönöm szépen, elnök úr, kérek egy kis rendet, csendet, türelmet.

ELNÖK: Folytassa, képviselő úr!

GÚR NÁNDOR, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Megtisztelő számomra, elnök úr, az utolsó mondatomat megfogalmazom Babák úrhoz fordulva. Babák úr, másfél éve kormányoznak, jó lenne, ha nem az emberek ellenében (Közbeszólások a Fidesz soraiból. - Az elnök csenget.) szóló intézkedéseket foganatosítanának, hanem az emberek érdekében szólóakat.

Elnök úr, köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  236 - 238  Következő    Ülésnap adatai