Készült: 2024.04.29.20:57:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2011.10.25.), 228. felszólalás
Felszólaló Kovács Ernő (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:23


Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS ERNŐ, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság az elmúlt ülésen megtárgyalta az előttünk lévő törvénytervezetet. Beláttuk azt, hogy a Fidesz két nagy területen is - a délelőtti nap folyamán már szó volt az egészségügy átalakításáról és ott is a biztosításalapú egészségügy megteremtéséről - és ugyanígy a nyugdíjrendszer átalakításával szeretné megteremteni azt, hogy a befizetett nyugdíjjárulékokból fizessék a nyugdíjasokat.

Az MSZP is észrevette ezt a problémát, hiszen amikor az egykori miniszterelnöktől kérdezték, hogy hová tették azt a rengeteg sok pénzt, hiszen majdnem megháromszorozták az ország adósságát a nyolcesztendős kormányzásuk alatt, azt mondta, hogy hová tettük, hát elköltöttük a nyugdíjakra. Próbálkoztak ennek a rendszernek az átalakításával, érdekes lesz majd most meghallgatni és összehasonlítani azokat a jegyzőkönyveket, amelyeket a mai MSZP-s, ellenzékben lévő képviselők mondanak, és érdekes lesz majd, hogy mit is mondtak 2008-ban ennek a rendszernek az átalakításáról.

Az a helyzet, hogy ennek az átalakításnak nincs más útja, hiszen ők is belátták, hogy a 62 éves nyugdíjkorhatárt föl kell emelni 65 évre. De megtartottak egy olyan rendszert, hiszen a '98 és 2002 közötti 240 ezer új munkahelyet majdnem teljes egészében megszüntették, szinte - ez is ma elhangzott már egy előadás keretében - 200 ezer fővel csökkent az aktív dolgozók száma.

A fegyveres testületektől a dolgozókat, akiknek nem tudtak munkát biztosítani, nekik valamilyen megélhetést kellett biztosítani, sajnálták volna őket, hogy a 30-40-es éveikben lévő katonákat, vámosokat és rendőröket munkanélkülivé tegyék, ezért kitalálták azt, hogy a fizetésüknek sokszor a 100-120 százalékát kapják meg nyugdíjasként. A mai helyzetben ez úgy működik, hogy egy 65 éves, nyugdíj előtt álló asszisztens vagy egy orvos, egy négy műszakba vagy három műszakba járó varrónő vagy szociális dolgozó eltartja azt a rendőrt, katonát vagy vámost, aki 30-40 éves korában elment nyugdíjba. Szörnyű sors ez, de látható, hogy az MSZP ilyen ellentmondásokra is képes volt nyolcéves kormányzása alatt.

Úgy gondoljuk, hogy ez a törvénytervezet méltányolja azoknak az embereknek a sorsát, akik ilyen nehéz helyzetbe jutottak. Jobb lenne, hogyha munkájuk lehetne. Volt olyan parancsnok, aki azt mondta nekem, hogy Ernő, én dolgoztam volna, de azt mondták, hogy nincs hely a számomra. Sajnálom ezeket az embereket. Ezek nem maradhatnak ellátás nélkül.

A törvénytervezet lehetővé teszi, hogy a nyugdíj helyett folyósított ellátás, amely a civilek esetében a korhatár előtti ellátást jelenti, a szolgálati viszonnyal rendelkezők esetében pedig járandóságot jelent, a nyugdíjuk, illetve a járandóságuk emelkedjék, ugyanúgy, mint ahogy a nyugdíjak emelkednek, és emellett a családjuk megélhetése védelmében munkát is végezhessenek 18 havi minimálbér átlagkeresetének megfelelő összeggel.

Annak is örültünk, és ez is nagyon sok kérdést fölvetett, elsősorban a nők tekintetében, hogy azok a nők, akik 40 évet ledolgoztak, elmehetnek-e majd nyugdíjba. Államtitkár úr említette, hogy ez a rendszer megmarad, a törvényben benne van. Ezt is köszönjük, ez is egy nagyon fontos intézkedés.

Összességében a bizottságunk kétharmada, tehát a kétharmados többsége ezt a törvénytervezetet a mai napon tárgyalásra alkalmasnak tartja, elfogadásra javasoljuk.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai