Készült: 2024.04.29.20:30:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2011.10.25.), 188. felszólalás
Felszólaló Dr. Kiss Sándor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:  Előző  188  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KISS SÁNDOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Sem az elmúlt nyolc évről, sem az államadósságról nem szeretnék beszélni. Arról szeretnék egypár szót elmondani önöknek, hogy ennek az adótörvénynek az adófilozófiája miért téves.

Elfogadom azt, hogy 455 milliárd forintot kell bekasszírozni az állami költségvetésbe. Ez a kormány döntése. Legyen. De hogy ezt hogyan valósítják meg, ezzel van a legnagyobb problémám.

Nem használják ki annak a lehetőségét, hogy irányítsák a gazdaságot. Annyira fantáziátlan az egész adófilozófiájuk, hogy nem tesznek mást, mint hogy áfát emelnek, olyan tényezőkre vetnek ki adót, amit a legkönnyebben be tudnak szedni. Nyilván a kötelező felelősségbiztosításra vetnek ki adót, az áfát megemelik, a cégautóadót megemelik, de új adóelemet, leszámítva a népegészségügyi adót, amiről itt majd szintén ejtenék egypár szót, új adónemet nem vetnek ki.

Például miért nem vetnek ki polcadót, polcpénzadót, amit a multik kivetnek a vállalkozókra? Vagy például miért nem vetnek ki progresszív társasági adót? Miért nem lehet a tőkeerős, a multicégeket progresszíven megadóztatni azért, hogy esetleg így támogassák a kis- és középvállalkozásokat?

Nem látok új elemet ebben az adótörvényben. Miért nem vetnek ki plazaadót vagy bevásárlóközpont-adót? Hiszen ezek a vállalkozások eleve a méretükből adódóan óriási versenyelőnyben vannak a kicsikkel szemben. Miért azokat a kis- és középvállalkozókat sújtják, akik sokkal nagyobb számban foglalkoztatnak dolgozókat, mint a multicégek?

Tehát úgy látom, hogy önök nem csináltak mást, mint egyszerűen csak emeltek a mértéken.

Nem értem, hogy ezt az egykulcsos személyi jövedelemadót, vagy tulajdonképpen ez kétkulcsos, legalább jelképesen azt mondták volna, hogy 5 millió forint éves jövedelem fölött akkor ne 16 százalék legyen, hanem legyen 20 százalék. De még arra sem vették a fáradságot, hogy legalább könnyen lekommunikálható lenne ez az adótörvény, amit most itt elénk benyújtanak. Ez az én személyes véleményem.

Az már sokszor felháborít, ahogy ezt a népegészségügyi adót tálalják itt nekünk, kérem szépen. Nem tudom, hogy a taurin és a koffein miért lett most hirtelen mindenki ellensége. Ilyen alapon a cukor, a fehér halál, az legalább akkora; a fehér liszt? - hát az is egy óriási ellenségünk! Vagy miért nem adóztatják meg az adalékanyagokat, az E-számokat vagy a telítetlen zsírsavakat? Ezt is meg lehetne adóztatni. De nem, önök elővették ezeket az energiaitalokat, ami most szerintem egy divat, és akkor most erre nyomják rá az adót. Vagy miért mondják azt, hogy az alacsony alkoholtartalmú sörre vetünk ki adót? Persze, akkor majd isszák a magasabb alkoholtartalmú sört.

Tehát mindegy, hogy mi, csak valahogy bekasszírozzák ezt a 455 milliárd forintot. Még egyszer mondom: nekem nem ezzel lenne problémám, hanem azzal, hogy ezt hogyan teszik. A 27 százalékos áfa miatt tömegesen fognak menni külföldre vásárolni az emberek. Már most is Kárpátaljára mennek cukrot venni, tehát onnan szerzik be lassan az alapvető élelmiszereiket az emberek. Amikor megéri valakinek a határon állni, oda három órát, vissza három órát azért, hogy ott tankolja tele az autóját, akkor önök szerint ez jó így?

Tehát odáig fogunk eljutni, hogy az emberek már az alapvető szükségleti cikkeket is külföldről fogják beszerezni és nem Magyarországon. Az lesz a vége, hogy a megemelkedett adókulcs következtében még talán kevesebb lesz a bevételünk.

Tehát más filozófiája kellett volna hogy legyen ennek az adótörvénynek, és én ebből igazából a szakmai munkát hiányolom, megmondom önöknek őszintén.

Az időm letelt, köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  188  Következő    Ülésnap adatai