Készült: 2024.04.29.21:40:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2011.10.25.), 172. felszólalás
Felszólaló Nagy Csaba (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NAGY CSABA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Ha végignézzük, hogy a mostani törvénymódosítás mennyire összetett, akkor azt látjuk, hogy 35 törvény módosításáról szól, és ezek közül 15 az adó- és járuléktörvényekkel foglalkozik. Épp az előbb hallottuk azt, hogy ebből mennyire fontos szelet az önkormányzatokat érintő törvénymódosító javaslat. A magam részéről nem szeretném elismételni azt, amit az előbb hallottunk, de egy olyan megközelítésben mindenképpen szeretnék beszélni erről a törvénymódosításról, hogy esetleg miért van még pluszérvekre szükség ahhoz, hogy ezeket a törvénymódosításokat most megtárgyaljuk és megszavazzuk.

Az önkormányzati szféra az elmúlt húsz évben egy nagyon rigorózus törvényalkotási rendnek megfelelően meghatározott keretek között működött. Más képviselőtársaimmal együtt én is azt gondolom, hogy a helyi önkormányzatoknál egy kicsit szabadabb légkörben lehet és kell majd a különböző helyi adókat kivetni és megteremteni, mert helyben ismerik azokat a feladatokat, azokat a kötelezettségeket, amiket egy önkormányzatnak el kell látnia. Azt, hogy e tekintetben azok a kötöttségek, amik az előző jogszabályokban megvoltak, enyhítésre kerülnek, mindenképpen támogatom, hisz ily módon a helyi sajátosságokat az önkormányzati döntéshozók - akiket az emberek közvetlenül választanak, s akiket közvetlenül el tudnak érni akár egy utcai beszélgetésben is - sokkal jobban tudják kontrollálni.

Az is nagyon fontos, hogy az állam is beleszóljon ezekbe a törvényalkotásokba, illetve a helyi jogalkotási folyamatokba, hiszen azok a kontrollok, amik beépültek a törvényjavaslatba, ezt szükségszerűen kötelezővé teszik, ily módon pedig behatárolják azokat az önkormányzati kereteket, amelyek között az önkormányzatok kiszámíthatóan tudnak mozogni.

Nagyon fontos, s azt kell mondanom, elsődlegesen célja is ennek a törvényjavaslatnak, hogy az államháztartási hiányt kontrollálja, az államadósságot pedig csökkentse. Korábbi vitákban már beszéltünk arról, hogy túlzottdeficit-eljárást indítottak Magyarország ellen. Egyébként az volt talán a leginkább jellemző helyzet abban a körben, amiben most vagyunk, ha megnézzük azt a dátumot, hogy ezek a túlzottdeficit-eljárások mióta zajlanak Magyarország vonatkozásában. Tulajdonképpen az európai uniós belépésünktől kezdve, hiszen 2004 júliusában indult az első ilyen eljárás, és azóta gyakorlatilag folyamatosan módosítja velünk szemben az Unió ezeket az eljárásokat. Az előző szocialista kormányok szinte sohasem tudták betartani és lefolytatni azokat az eljárásokat, ahogy azt az Unió kérte, illetve meghatározta.

Mit jelent ez? Csupán annyit kértek tőlünk az uniós szerződések alapján, hogy a GDP 3 százaléka, illetve az államadósság ne haladja meg az országban a 60 százalékot. Ehhez képest az elmúlt időszakban gyakorlatilag egyetlenegyszer sem tudta a szocialista kormány ezeket az egyébként írásban vállalt ígéreteit megtartani. Ilyen tekintetben nagyon fontos, hogy a mi kormányunk ezeket a szerződéseket be akarja tartani, és e tekintetben elsődleges cél, hogy ezeket a szerződéseket betartsuk.

Ha arról beszélünk, hogy mi az az örökség, amit ránk hagytak, akkor meg kell említeni, hogy ma Magyarországon egy átlag állampolgárnak több mint 2 millió forint adóssága van, ha az állam adósságát levetítjük az egyes emberekre. Azt gondolom, hogy ez egészen elképesztően nagy szám. Ez az az örökség, ami szükségszerűvé teszi azt, hogy ezt a törvényjavaslatot itt megtárgyaljuk. Ilyen tekintetben egy olyan örökséget kell kezelnünk, amit - lehet nagy szavakat használni, de ez ilyen tekintetben fontos - talán még az unokáink is nyögni fognak, ezért nem véletlen az, hogy ezeket az adóemeléseket, illetve adótörvény-módosításokat ilyen intervallumban meg kell hozni.

Ezzel kapcsolatban azt is fontosnak tartom elmondani, hogy ez az első olyan adótörvény-módosító javaslat, amely alapokat képez, tartalékokat hoz létre az adóbevételek egy jelentős részéből, s azt gondolom, hogy e tekintetben kivételes is, hiszen az elmúlt húsz évben nem volt példa arra, hogy egy kormány ilyen előrelátó gazdaságpolitikával rendelkezzen. Ebből az okból kifolyólag is támogatom ezt az adótörvény-módosító csomagot, még akkor is, ha nem biztos, hogy a legnépszerűbb intézkedéseket raktuk össze ezekben a törvényjavaslatokban. De ahhoz, hogy legyen jövőnk, hogy 2012-től elrugaszkodva 2013-ban egy jobb költségvetési évünk legyen, szükséges, hogy ezt a törvénycsomagot elfogadjuk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai