Készült: 2024.04.29.20:54:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2011.10.25.), 16. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Képviselő úr, nagyon szépen köszönöm a kormány nevében is, hogy ezeket a gondolatokat elmondta.

Nagy tisztelettel köszöntöm a Szabad Európa szerkesztőit, jelen lévő munkatársait. Így, ezekben a napokban, azt gondolom, különös aktualitása van annak, hogy megköszönjük a SZER munkatársainak, amit elvégeztek.

Nem választható el a SZER az 1956-os magyar forradalom és szabadságharctól. A forradalom visszaadta a magyarságnak az önbecsülését, az egész világban ezt követően utcákat, tereket, intézményeket neveztek el a magyar forradalomról, '56-ról, a magyar szabadságharcosról. Ennek a fantasztikus tüneménynek, ami 1956 volt, a szerepe a Kádár-rendszer időszakában felbecsülhetetlen volt, hiszen '56 nélkül talán kihunyt volna a szabad világ reménye, a szabad világgal való szolidaritása a magyar nemzetnek.

Az a nemzedék, amelyik átélte '56-ot, ők voltak a mi szüleink, annak a nemzedéknek, amelyik ma ezt az értékrendet kormányzati szinten is tovább próbálja vinni. És a mi szüleinknek - ahogy ezt Pálffy István is elmondta - az '56-os élmények, az '56-os igazságok fenntartásának az eszköze volt a Szabad Európa Rádió. És az, hogy mi a szüleinktől megtanultuk azt, amit otthon megtanulhattunk, majd a nyolcvanas években, amikor az ellenzéki mozgolódások elindultak, megtanulhattuk mi magunk is immáron éledező elmével, hogy mit jelentett '56, az nálunk is a Szabad Európa közreműködésével történt, illetőleg a magyar demokratikus, népi ellenzéki mozgalmaknak, valamint az emigrációnak volt köszönhető. Ezek voltak azok az intézményei a szabad Magyarország kontinuitásának, amelyek fenntartották bennünk azt, hogy mit kell gondoljunk a világról, hogy mi kik vagyunk, a magyar identitást, a magyar önbecsülést.

Úgy gondolom, ezért nem lehetünk eléggé hálásak, a magyar történelemnek egy egyedülálló csodája, hogy sikerült ezt a fajta elkötelezettséget, identitást a kommunizmus legsötétebb időszakában is ébren tartani. Így juthattunk el 1990-hez, és így dolgozhatunk mi ennek a magyar önbecsülésnek, ennek a magyar identitásnak a megerősítésén immáron bő egy esztendeje. Erről szól a nemzeti összetartozás törvénye, erről szól az új magyar alkotmány, erről szól a kettős állampolgárság, erről fognak szólni az elkövetkezendő időszakban a sarkalatos törvények. Ez egy folyamat. És így kapcsolódik egymásba ez a számos történés, amely most itt előttünk felvonul. Ezért azt gondolom, fontos ma is a tisztánlátásunk megőrzése érdekében tudni azt, hogy mi a szabad világhoz tartozunk, és hogy a szabad világgal való értékazonosság kell legyen az iránytűje a politikai, a külpolitikai, a nemzetpolitikai értékválasztásunknak is. Mert tudnunk kell, hogy mitől lehetett emigráció, mitől lehetett Szabad Európa Rádió, mitől lehettek olyan értékek, amelyek elvezettek bennünket ahhoz, hogy ma az előbb említett intézkedések révén folytathatjuk az '56-os forradalmárok által elkezdett folyamatot, folytathatjuk azt, amit önök, a Szabad Európa Rádió hosszú évtizedeken keresztül képviselt. Így azt kell mondanom, hogy köszönjük a magyar kormány nevében.

Jó egészséget kívánunk mindannyiuknak! Isten áldja önöket! (Taps. - A páholyban tartózkodó vendégek felállva köszönik meg a tapsot.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai