Készült: 2024.04.27.13:15:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap, 100. felszólalás
Felszólaló Dr. Rácz Jenő
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:07

Felszólalások:  <<  100  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÁCZ JENŐ egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az Alkotmánybíróság 50/2003-as határozatának nemcsak az első öt oldalát olvastam el, hanem a többit is. Ennek következtében Bihari Mihály alkotmánybíró különvéleményét szeretném önnek idézni. (Derültség és közbeszólások az ellenzéki padsorokban.)

“A népszavazásra feltenni szándékozott kérdés nem felel meg a tárgyi azonosság egyértelmű követelményeinek, mivel a kérdésben nincs megjelölve pontosan, hogy melyik törvény megsemmisítésére irányul a kezdeményezés. A kérdés mindössze annyit tartalmaz, hogy az Országgyűlés semmisítse meg azt a törvényt, amely ellentétes azzal, hogy a kórházak s a többi állami, önkormányzati tulajdonban maradjanak.

A népszavazásra feltenni szándékozott kérdés nem felel meg a törvényalkotó egyértelműségi követelményeinek sem, nem ad ugyanis egyértelmű eligazítást a jogalkotónak sem abban a kérdésben, hogy érvényes és eredményes népszavazás esetén mely törvényeket vagy részletszabályokat is tartalmazóan helyezze hatályon kívül, sem abban, hogy a törvényt teljes egészében vagy csak a privatizációt lehetővé téve változtassa meg.

Nem derül ki egyértelműen a népszavazásra szándékozott kérdésből, hogy a privatizációstop mennyi időre köti a törvényalkotót: örök időre, egy következő ellentétes tartalmú népszavazásig vagy más későbbi időpontig. Az sem egyértelmű, hogy a kérdés alapján kizárólag az egészségügyi közszolgáltatás tárgyi privatizációját vagy magának a szolgáltatásnak a privatizációját is meg kívánja-e akadályozni népszavazás útján. Értelmezési problémákat vethet fel az is, hogy a kérdésben szereplő » maradjanak« kifejezés mely időpont szerinti állapotot kívánja fenntartani - a törvényben elfogadáskorit vagy a sikeres népszavazás idején fennálló tulajdoni állapotokat.

Problémát vet fel ezzel kapcsolatban az is, hogy az egészségügyi szolgáltatásnál jelenleg sem kizárólag önkormányzati, illetve állami tulajdonban levő intézmények, például egyházi, alapítványi intézmények is nyújtanak, valamint egyes egészségügyi szolgáltatások privatizációja, így például háziorvosi ellátás már korábban megtörtént.ö

Az érvényes és eredményes népszavazás eredményeként vajon ezeken is változtatni kell a törvényalkotónak? (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Felszólalások:  <<  100  >>    Ülésnap adatai