Készült: 2024.09.19.09:27:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2011.02.21.), 36. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:39


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Folytatva a napirend előttiben is elhangzottakat, szeretném még egyszer felidézni: 2010 őszén tárgyalások kezdődtek az Országos Érdekegyeztető Tanácsban a minimálbérről, a garantált bérminimumról és az átlagos béremelési ajánlásról. Az egyeztetések alapján a minimálbért 6,1 százalékkal, a garantált bérminimumot pedig 5 százalékkal kell emelni. Ajánlásként az Országos Érdekegyeztető Tanács 4-6 százalékos bruttó béremelést is megfogalmazott azzal, hogy ez elsősorban az alacsony- és középkeresetűek béremelésével jöjjön létre.

(14.10)

A munkaadók ajánlását a munkavállalók elfogadták, a megállapodást a kormány is jóváhagyta. A kötelező legkisebb munkabér, a minimálbér és a garantált bérminimum összegét az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal folytatott konzultáció alapján, az ott létrejött megállapodásnak megfelelő tartalommal hirdette ki a kormány a 2010/337-es rendeletében. A rendelet hatálya kiterjed minden munkáltatóra és munkavállalóra. A kormányrendelet értelmében a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított személyi alapbér kötelező legkisebb összege a teljes munkaidő teljesítése esetén 2011. január 1-jétől 5 százalékkal, 78 ezer forintra emelkedik, a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma pedig 2011. január 1-jétől 5 százalékkal, azaz 89 500 forintról 94 ezer forintra emelkedik.

A február elején napvilágot látott adatok azonban arra engednek utalást, amint azt az előbbiekben már jeleztem az államtitkár úrnak, hogy a munkaadók sok területen egyáltalán nem hajtottak végre munkabéremelést. Így előfordulhatnak olyan esetek, hogy vannak állampolgárok, akik 2011. január 1-jétől a munkabéremelés hiányában hátrányosan jártak.

A fentiek miatt tisztelettel kérdezem az államtitkár urat, hogy milyen konkrét intézkedéseket tervez a kormány tenni annak ellenőrzésére, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanácsban 2010 decemberében született megállapodást betartják-e a munkaadók. Szükségesnek tartja-e a kormány, hogy ismét tárgyalóasztalhoz üljön a munkaadók érdekvédelmi szervezeteivel a bérmegállapodás végrehajtásának maradéktalan érvényesítése érdekében?

Várom az államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai