Készült: 2024.09.21.10:07:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

319. ülésnap (2013.10.30.), 8. felszólalás
Felszólaló Hidvéghi Balázs (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:51


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HIDVÉGHI BALÁZS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én a Külügyminisztérium külügyi részének költségvetéséhez szeretnék szólni, de engedjék meg, röviden hadd reagáljak az előttem szóló képviselőtársam néhány megjegyzésére. Ő bírált sok mindent itt az elmúlt időszak gazdaságpolitikájával kapcsolatban, a közmunkát említette, említette azt, hogy az adósság nem csökken elég gyorsan és így tovább.

Képviselő úr, az a helyzet, hogy itt egy öröklött, legyengült gazdaságot vettünk át 2010-ben, amelynek minden mutatója lefele ment, minden mutatója gyengébb volt, mint az azt megelőző időszakban. Magyarországot önök vezették bele úgy a világgazdasági válságba, hogy eleve legyengült állapotban találta az országot és a gazdaságot, így kerültünk a szakadék szélére, ekkor jött szerencsére a kormányváltás. Az egy jó vita egyébként, hogy vajon a közmunka mennyire jó megoldás. Nyilván nem oldja meg teljes egészében a foglalkoztatottság problémáját, de egy fontos elemét jelenti ennek a folyamatnak, és egyébként emberek ezreit, tízezreit vezeti vissza a munka világába a segélyek világából, ami egy rendkívül fontos dolog, egyébként szociális szempontból is.

Ugyanígy az adósság csökken. Nem csökken elég gyorsan? Lehet, hogy nem csökken elég gyorsan, de csökkenő pályára állt, a tendencia megfordult, és ez tagadhatatlan tény, mint ahogy egyébként a foglalkoztatás is, ahogy az előbb mondtam, növekedik. Hosszú évek óta nem dolgoztak annyian Magyarországon, mint most, ellentétben azzal, ahogy ön állította, ez a kiszámíthatóság és a stabilitás költségvetése, mint ahogy egyébként a kormányzás is a legfontosabb céljaiban teljesen konzekvens módon zajlott az elmúlt időszakban, ezt már a nemzetközi partnereink is látják és elismerik. Ez a kormány eltökélt abban, hogy a költségvetési hiányt csökkentse, 3 százalék alatt tartsa, az adósságot csökkenő pályára állítsa. Ezek megtörténtek, és folytatódni is fognak. Ebből a szempontból is lényeges kiemelni azt, hogy a magyar gazdaság teljesítményének köszönhetően és a magyar emberek munkájának köszönhetően a 2014. évi költségvetésben nincs olyan terület, amely kevesebb forrásból gazdálkodhatna jövőre, mint ahogy tette az idei évben, eközben a családok és a vállalkozások jobban járnak.

A Külügyminisztérium fejezetére rátérve, a költségvetési támogatása az ideihez képest közel 1 milliárd forinttal nő, így a GDP-arányos növekedést meghaladó mértékben, 56 milliárd forintra emelkedik 2014-ben, így a Külügyminisztérium számára is kiszámíthatóságot, stabilitást, sőt növekedési potenciált jelent. A minisztériumnak nyújtott támogatás lehetővé teszi, hogy a tárca működését meghatározó két fontos dokumentumban, "A magyar külpolitika az uniós elnökség után" című stratégiai dokumentumban, illetve a nemzeti biztonsági stratégiában lefektetett célok maradéktalanul teljesülhessenek. A magyar külpolitika számára a következő évben is fontos lesz a térségpolitika, fontos lesz a visegrádi együttműködés és az elnökségi teendők, így biztos finanszírozási háttérről tudunk beszámolni: 110 millió forint előirányzat szerepel erre a célra.

Szintén rendkívül fontos feladata a Külügyminisztériumnak és a külképviseleteknek a honosítással kapcsolatos és az állampolgársági ügyekkel kapcsolatos ügyintézés és a működés. Ezt egyébként az eddigiekben is nagyon jól látta el a minisztérium, és látták el a külképviseletek. Itt egy történelmi adósságot törlesztett a Fidesz-kormány azzal, hogy az egyszerűsített honosítást lehetővé tette. Látjuk az érdeklődésből és az állampolgárok számának a növekedéséből azt, hogy ez mennyire megfelelt egy létező igénynek. Ez a folyamat továbbmegy, és a jövő év lesz az az év, az az időpont, amikor ismét, 104 év után először a határainkon túl élő magyarok, éljenek bárhol a Kárpát-medencében vagy a világban, részt vehetnek a magyar országgyűlési választásokon. Ez is egyébként feladatokat ró, nyilvánvalóan többletfeladatokat a Külügyminisztériumra és a külképviseletekre, szerencsére ezek is biztosítva vannak a költségvetési tervben.

A hatékony működés arra is elegendő, hogy a jövő évben megnyíljanak részben azok a korábban bezárt, a Gyurcsány-Bajnai-kormányok által bezárt külképviseletek, részben újak is megjelenjenek a külképviseleti rendszerünkben, amelyek hozzásegítik Magyarországot a hatékonyabb érdekérvényesítéshez külföldön. Így örömmel számolunk be, hogy a közelmúltban már meg is kezdte működését és megnyílt a melbourne-i, az abudzsai, a mumbai és a torontói külképviselet. Ezeknek a működési költsége először a jövő évi költségvetésünkben jelenik meg, és a közeljövőben van esély és költségvetési fedezet arra, hogy további helyeket nyissunk meg. Krakkó, Marosvásárhely, Nagyvárad, Eszék, Hongkong, Santiago de Chile azok a városok, ahol ilyeneket tervezünk, ezzel maradéktalanul teljesülni tud a Külügyminisztériumnak a magyar jelenlét globális expanziójára vonatkozó célja. Ennek nyilván diplomáciai jelentősége van, de lehet gazdasági jelentősége is, a magyar cégek külföldi térnyerése, megjelenése is részben annak köszönhető, vagy sok esetben attól függ, hogy van-e az adott helyen, az adott városban, országban magyar diplomáciai jelenlét, úgyhogy ebből a szempontból is nagyon fontos ez a fejlemény. Ugyanígy szeretném kiemelni azt, hogy a külképviseleti rendszer felújításaira, fejlesztéseire több mint 600 millió forint áll rendelkezésre a jövő évi költségvetésben, amely azzal a ténnyel is számol egyébként, hogy mivel a külképviseletek gazdálkodása devizában történik, az esetleges árfolyam-ingadozás is kalkulálásra került.

Összességében megállapíthatjuk tehát, hogy külügyi, külügyminisztériumi szempontból egy erős költségvetési tervezést, egy jó működést, növekedést lehetővé tévő keret az, amelyik itt megteremtődik.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai