Készült: 2024.09.22.23:36:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2000.11.07.),  23-55. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita megkezdése
Felszólalás ideje 2:14:56


Felszólalások:   19-22   23-55   56-57      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hortobágyi Krisztina képviselő asszony bejelentette, hogy a Fidesz képviselőcsoportjából kilépett, a továbbiakban független képviselőként folytatja munkáját.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a sportról szóló törvényjavaslat általános vitájának megkezdése. Az előterjesztést T/2989. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/2989/1-2. és 4-7. számokon kapták kézhez a képviselők.

Megadom a szót Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter úrnak, a napirendi pont előadójának.

 

DR. DEUTSCH TAMÁS ifjúsági és sportminiszter, a napirendi pont előadója: Természetesen mint minden törvényjavaslat, így az új sporttörvény javaslata is jogi szaknyelven íródott, azonban szívem szerint ifjabb Dumas sorait nyújtanám át mindenkinek, hiszen nagyon jól foglalja össze alapvető céljainkat és szándékainkat:

 

(9.20)

 

"A fiataloknak a szabadban kellene élniük, a nap fényében, a földeken, az erdőkben, szemtől szemben a természettel, amely megedzi a testüket s olyan kíváncsiságot ébreszt bennük, ami értékesebb a nevelés szempontjából, mint a világ minden tankönyve. Nem tehetek egyebet, csak tanácsot adhatok, s utat mutathatok. Ez az út pedig: tedd a gyerek testi nevelését élete első lépésévé!"

Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! "A sport elsősorban szellemi fogalom." A gondolat Szent-Györgyi Alberttől való, aki 1930-ban Szegeden, a testnevelő tanárok kongresszusán mondta ezt. Akkoriban, az 1921. évi LIII., a testnevelésről szóló törvénycikk hatálybalépése után a figyelem középpontjába került a mozgás, a sport. "A testnevelésnek az a feladata, hogy az egyének testi épségének és egészségének megóvása, lelki és testi erejének, ellenálló képességének, ügyességének és munkabírásának kifejlesztése által megjavítsa a közegészség állapotát." - olvashatjuk többek között a törvénycikkben. A kormányzatnak akkor szembe kellett néznie a valósággal. A monarchiáról leválva akkor és csak akkor lehet a magyar állam továbbra is meghatározó erő az európai nemzetek sorában, akkor lehet versenyképes, ha évszázadok során megőrzött tulajdonságait, a bátorságot, eltökéltséget, céltudatosságot, tenni akarást és más, a sport világában is fellelhető emberi értéket tovább erősíti. Ennek kiváló eszköze volt a testnevelés, de leginkább az a szemléletmódváltás, melyet a "sport elsősorban szellemi fogalom" kijelentés takar. A kormányzat előtt már akkor is ott állt a brit példa. Azokban a kollégiumokban, ahol a majdani politikusokat, katonatiszteket, tudósokat, hivatalnokokat képezték, a testedzés fontossága mellett felfedezték a csapatsportok jellemformáló erejét, közösségteremtő képességét. Ezekben az intézményekben még most is gyakran emlegetik a szállóigét, miszerint a waterlooi csatát Eton játszóterein és sportpályáin nyerték meg.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ránk vár a feladat, hogy a sportszellemű Magyarországért mától közösen cselekedjünk. Kemény ellenfelekkel nézünk szembe, közönnyel, régi beidegződésekkel, megkövült sportfinanszírozási rendszerekkel, idejét múlt sportvezetői szemlélettel. Tudatosítanunk kell, hogy a polgárok személyes, mentális és fizikális megújulásán túl családjaink, közösségeink, országunk egészséges jövője a cél, és ez, mondjuk ki, nemzetstratégiai kérdés, a nemzet szellemi és fizikai életben maradásának kérdése. A sportszellemű Magyarország tervét immár, tisztelt képviselőtársaim, önök is a kezükben tartják. A címe: a Magyar Köztársaság kormánya T/2989. számú törvényjavaslata a sportról.

A sporttörvény jogi nyelvezete mögül kiviláglik az az alapvető szándék, hogy a sportot szeretnénk visszaadni az embereknek. A mozgás, a frissesség, a közösség öröme, csapataink sikerei, nemzetközi elismertségünk mindannyiunké. A sport legyen mindenkinek saját életéhez kötődő természetes fogalom, az emberhez mint szellemi lényhez tartozó sajátosság! A sport nem elit szórakozási forma, nem úri passzió, nem tankönyvekbe zsúfolható szaktárgy. A sport az élet tankönyve. Hozzásegít bennünket testünk, lelkünk mélyebb megismeréséhez, megedzi akaratunkat. "Egy sportcsapat a társadalom kicsinyített képe." - mondta előadásában Szent-Györgyi Albert tanár úr, majd így folytatta: "A mérkőzés az életért való nemes küzdelem szimbóluma. Itt a játék alatt tanítja meg a sport az embert rövid idő alatt a legfontosabb polgári erényekre, az összetartásra, az önfeláldozásra, az egyéni érdek teljes alárendelésére, a kitartásra, a tettrekészségre, a gyors elhatározásra, az önálló megítélésre, az abszolút tisztességre s mindenekelőtt a fair play, a nemes küzdelem szabályaira. Aki ezeket tudja és akiből a lélek férfiasságát, az érdeklődést, az önállóságot és az alkotási vágyat nem verjük ki, az meg fogja állni a helyét az életben."

Az a nemzedék, mely a már idézett 1921-es törvénycikk szellemében nőtt fel, először a berlini, majd a későbbi olimpiákon a minőségi sportban bizonyított. Ennek a generációnak kiemelkedő képviselője a legidősebb, Magyarországon élő olimpiai bajnokunk, az idén 85. születésnapját ünneplő Csák Ibolya. Ebben az időben vált tömegessé a sportolás. Az akkori kormányzati politika sporttal kapcsolatos szemléletváltásának köszönhetően sok fiatal olyan emberi tartást kapott, mellyel kiállták századunk viharait. E törvénycikk rendelkezik a ma hetvenöt éves testnevelési főiskola felállításáról is. "Az állam pénzügyeinek rendezése után testnevelési tanerők képzésére országos testnevelési főiskolát kell felállítani." - szól a törvénycikk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A hazai és külföldi elemzők is megerősítik, gazdaságilag megerősödtünk, pénzügyeink rendeződnek, elérkezett az ideje, hogy fejlett európai nemzetekhez hasonlóan a sport területén is haladó szemléletű törvényünk legyen. Engedjék meg, hogy nagy vonalakban vázoljam a millennium évében a legkiválóbb szakértők közreműködésével kidolgozott sporttörvény európai és magyar előzményeit. Ezek ismerete fontos annak a környezetnek a megértéséhez, melyben ez az új szemléletű törvény megfogant. A polgárok önálló kezdeményezése által jöttek létre, elsőként a szigetországban azok a sportegyesületek, amelyek rövidesen behálózták az egész iparosodó világot. Az egyesületi élet célja az önfejlesztés, az egészséges életmód és a közösség erősítése volt. A XX. század első felében a modern sport fejlődésének alapja és kerete a múlt századi polgári egyesületi életben gyökerező amatörizmus eszménye volt. Ezekben az évtizedekben a modern sport összességében egységes szellemi, kulturális, intézményi és szervezeti keretein belül a sportteljesítmények minőségében mutatkozott különbség.

A hatvanas-hetvenes években a televíziózás térnyerésével a minőségi sportba áramló egyre jelentősebb pénzösszegek véglegesen kikezdték az amatörizmus kizárólagosságának alapeszméjét. A folyamat betetőzéseként a fejlett országokban a nyolcvanas évek elején a sportban minőségi változás következett be. Ekkortól már nem támogatják, hanem befektetnek a sportba. A sport kapitalizálódott, s a mozgás szeretetén, személyes és tömegigényeken túl egyre inkább nemzetgazdasági tényezővé, dinamikusan fejlődő ipari ágazattá vált. Mára a kapitalizálódott sport egyre elkülönülőbb részpiaca, az úgynevezett látványsport, a szórakoztatóipar húzóágazatává lett. Az egyes professzionális sportszervezetek a legjobban működő vállalkozások közé tartoznak, a kiemelkedőket már a tőzsdéken jegyzik, az üzleti élet fejlődésének élvonalában vannak. Ezzel párhuzamosan jelentősen megnőtt a látványsporttól mind jobban elkülönülő szabadidősport szerepe, amely a sport kapitalizálódása során szintén piacosodott.

Magyarországon a negyvenes évek végétől a magyar sportra rákényszerített szocialista tervgazdasági sportmodell érvényesült. A totálisan államosított rendszerben a sport alapvető, az egyes ember szabadságára, szabad akaratnyilvánítására, az embertársaival való szabad együttműködésére épülő ethoszával szemben tervgazdasági logika alapján olimpiai pontokat gyártó termelőüzemmé változtatták a sportpályákat. Dózsák, dinamók, spartacok nagy táborában voltunk kénytelenek élni. Mindezek ellenére volt aranycsapatunk, Balczónk, Papp Lacink, és még sorolhatnánk azokat, akik emberi nagyságukkal ki tudtak lépni a diktatúra világának árnyékából.

A szocialista tervgazdálkodás modelljére felfűzött sportintézményi rendszer a fejlődés zsákutcájának bizonyult. Időleges sikereit a hamisan amatőrnek feltüntetett, a sport akkori nemzetközi szabályaival ellentétesen azonban valójában hivatásos sportolók tényleg kiemelkedő sportteljesítményeinek köszönhette.

A Magyarországon végbemenő társadalmi változások alapjaiban rengették meg a szocialista sport sajátos közintézményi státusát. A sport finanszírozásában meghatározó szerepet játszó szocialista nagyvállalatok előbb egyre nehezebb helyzetbe kerültek, majd sorra tönkrementek, s a gazdasági körülmények általános romlásával az állami és önkormányzati szervek is egyre kisebb értékű támogatást tudtak nyújtani. A sportszféra kimaradt a kilencvenes évek eleji nagy gazdasági átalakulási folyamatból, a privatizációból, a kedvezményes hitelekből, befektetési és társasági adókedvezményekből s ehelyett az áthárítás mechanizmusai működtek.

Miközben hatalmas sebességgel elrobogott mellettünk az erőtől duzzadó nyugat-európai, üzleti alapon működő verseny- és szabadidősport-ipar, mi kénytelenek voltunk csendesen átvészelni az 1996-os sporttörvény éveit, amikor rossz kérdésekre adott rossz válaszokkal igyekezett a korábbi kormányzat segíteni a gondokon.

 

 

(9.30)

 

Az a törvény egy eleve kudarcra ítélt sportpolitika végleges veresége volt. Ahhoz lehet hasonlítani mindezt, mint amikor egy rúdugró régi rúddal, régi technikával és edzésmódszerrel készülve akarja átugrani az egyre magasabbra kerülő lécet.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A sporttörvény megalkotásakor végig kell gondolnunk, hogy mi a sport szerepe az egyén, a közösség és a nemzet életében. Legelsőként említeném a mozgás, a játék örömét, mely születésünktől egyik legmeghatározóbb életelemünk. Szülőként mindannyian átéltük a gyermekember első lépéseinek örömét, azokat a pillanatokat, amikor először kezdi a pici szaporázni lépteit, amikor a két szülő közt már ő is fut. Aztán lassan elengedjük gyermekeink kezét, és hogy a sport, a mozgás szeretete elkíséri-e őket életük végéig, már nem csak rajtunk, szülőkön múlik.

Ezért nagy a felelősségünk mint törvényhozóknak, hogy megteremtsünk minden feltételt a mozogni, sportolni vágyók számára. Felgyorsult, teljesítményközpontú világunk embere ugyanis a sporton keresztül használhatja mindazon fizikai képességeit, amelyekkel természeténél fogva rendelkezik. Az egészség, az edzettség, a kiegyensúlyozott szellemi és lelki élet egy gazdaságilag erős állam alapköve.

A mozgás örömét élvezők, áldásos hatásait kihasználók mellett kiemelt figyelmet szentelünk a sportot hivatásként gyakorlókra is. Az ő céljuk évszázadok óta fennkölt és nemes: napról napra tökéletesedni akarnak. Azért edzenek, hogy jobb teljesítményt érjenek el az előző napinál, gyorsabban fussanak, magasabbra ugorjanak, erősebbek legyenek. Az állóképesség és az adott sportágban való jártasság megszerzése együtt jár a szellemi, lelki tökéletesedéssel is. A rendszeres sportolás alázatra, egészséges önbizalomra, csapatszellemre, felelősségvállalásra, a nehézségek legyőzésére tanít, megmutatja, hogy csak kitartó, tisztességes munkával lehet eredményt elérni. Aki ezt teszi, az képes megbecsülni mások sikereit is.

Ennek nyomán alakult ki a sportember fogalma, aki mindig betartja a tisztességes játék, a fair play szabályait, és aki kezet nyújt egy drámai, számára vesztes mérkőzés után is legyőzőjének. Ezért fontosak közösségeink és nemzetünk életében azok a kiváló sportemberek, ép és fogyatékos sportolóink, olimpiai, világ- és Európa-bajnokaink, akik nemzedékek számára lettek példaképek, eszmények. Általuk és a minőségi sportot űzők széles táborával válik a sport mindennapjaink és ünnepeink kiemelt eseményévé. Számunkra épp ezért nagy jelentőséggel bír a sport közösségformáló ereje. Mindezek az elkoptathatatlan minták, a versenyzés ősi szelleme és a minőségi sport százezreket, milliókat vonzott és vonz világszerte a sporteseményekre, teremt közösséget, fog össze a közös cél érdekében embereket, mozdít meg nemzeteket, csal könnyet a győztesek és a vesztesek arcára.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Képviselőtársaim! A sporttörvény jogszerkesztésében is szimbolikus. Mi nem az állami szervezettől haladunk az egyes ember tevékenysége felé, hanem a természetes logika útján, a sportolótól indulva jutunk el a közigazgatásig, az állam feladatvállalásaihoz. Hiszen ha nincs sportoló ember, nincs sportrendszer sem. Az egymásra épülő szintek harmóniáját csak így, a sportoló embertől indulva tudjuk helyesen kialakítani.

"A sport rendet teremt a káoszban." - mondta Antony Starr. Elsődleges célunk tehát a magyar sport szervezeti felépítésében uralkodó káosz megszüntetése. Világos rendszert kell teremteni az állami és az önkormányzati szervek, valamint a sportszervezetek közötti hatékony együttműködés érdekében. Meg kell szüntetni a sportéletben a zavarosban halászók előnyös helyzetét, átlátható rendszert kell létrehozni.

A gyémántot csak metszés után lehet csiszolni - tartja a mondás. A magyar sport fényesen csillogó gyémánt, mint az Sydneyben és a többi világversenyen bebizonyosodott. Alakításának egyik legfontosabb területe a sportolói jogállás gazdasági és társadalmi változásoknak megfelelő szabályozása. A sportolók jogi státusát meghatározó alapvető viszonyok jelentős változáson mentek keresztül. A sporttal hivatásszerűen foglalkozóknak a munkaerőpiacon való, jogilag szabályozott módon történő megjelenésének igénye és a gyakran a klubok gazdasági hátterét is kikezdő hatalmas munkajövedelmek egyaránt abba az irányba hatottak, hogy az új törvény a jelenlegitől teljesen eltérő alapra építkezzen.

Fő célunk, hogy a sportban megjelenő jövedelmek láthatóvá váljanak. Meg kell gátolni az adó- és egyéb közteher-fizetési kötelezettségek elmulasztását. Meg kell szüntetni az átigazolásokból származó illegális jövedelemforrásokat is. A sportolók jogi helyzetét meghatározó jelentős újdonság, hogy a törvény vagyoni és személyi jellemzőkkel egyaránt felruházott kategóriaként határozza meg a sportolók játékjogát.

"Nem lehetsz nagyobb, mint maga a sport." - figyelmeztet minket a híres jégkorongozó, Wayne Gretzky. Akik nem tartják tiszteletben a sport alapelveit, szabályait, felelniük kell magatartásukért. Régóta fennálló hiányt pótol a tervezet, amikor kitér a sportfegyelmi kérdésekre, és a sportolók károkozásáért fennálló felelősséget a munka törvénykönyvében foglaltakat alapul véve szabályozza. Az új törvény részletes szabályokat próbál alkotni a fejlett európai országokban már jól ismert kereskedelmi jogintézményekre, egyúttal megfelelő magyar kifejezéseket is keresve.

Ahhoz, hogy a szórakozásra vágyók ismét elfoglalhassák a lelátókat, ki kell szorítani a sportéletből a rendbontókat, eseményeinknek újból társadalmi rangot kell adni. A sportpálya nem csatatér. Nem engedhetjük meg, hogy a huligánok beszennyezzék sokak kedvelt szórakozását. Az ütések és rúgások helyett ismét a játékosoknak kell átvenniük a stadionokban, a sportcsarnokokban a főszerepet. Jogi szabályozásra van szükség, hogy ne ugrásra kész rohamrendőröktől körülvéve kelljen kedvenc csapatunknak szurkolni.

A pontos felelősségi szabályok megteremtése érdekében a törvény létrehozza a szurkolói keretszerződés intézményét. A szurkoló és a rendezvény szervezője között ezáltal olyan szerződés keletkezik, amely a nézőtéri biztonság érdekében többletjogokkal ruházza fel a szervezőt, így gondoskodhat a rendbontók eltávolításáról. A polgári jogi szabályok önmagukban nem jelentenek elegendő elrettentő erőt a huliganizmus megakadályozásához, ezért kell szabálysértési, büntetőjogi eszközöket is igénybe venni. A törvény egy új intézkedést, a sportesemény látogatásától való eltiltást vezeti be. Ezzel akadályozza meg, hogy az egyszer már tetten ért szurkoló újabb rendbontó cselekményt követhessen el.

Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! "A miniszter a rendelkezésére bocsátott összegeket alapszerűleg tartozik kezelni, és ezen összegeket az Országos Testnevelési Tanács meghallgatásával - minden évre előre megszerkesztendő, részletes költségvetési tervezet szerint - kizárólag a testnevelésnek, valamint a testedzésnek az ország lakosai széles rétegében való meghonosítására és fejlesztésére köteles fordítani." - olvashatjuk az 1924. évi III. törvénycikkben. Céljaink a sok évtizeddel ezelőtt megfogalmazottakhoz képest nem változtak - a sport támogatására fordítható költségvetésünk azonban jelentősen bővült.

A sporthoz fűződő pénzügypolitikánk röviden összefoglalható. Az előző időszak közpénzeket személyes kapcsolatok alapján osztogató, a valódi megújhodást még csírájában sem hordozó folyamatai helyett átgondoltabb, hatékonyabb, átlátható és ellenőrizhető pénzügyi rendszert dolgoztunk ki. A polgári kormány a megalakulása után jelentős pluszforrást biztosított a sportköltségvetésre. Ez 1999-ben az előző évihez képest 75 százalékos növekedést mutatott. Az állam a prioritások megjelölésével és a források rendelkezésre bocsátásával lehetőséget teremt a sport anyagi alapjainak biztosítására, ugyanakkor ösztönzi a szféra önszabályozó, önelosztó tevékenységét, valamint elősegíti a piaci alapon történő forrásbevonás és működés feltételeinek megteremtését.

Az új szabályozás a nem kormányzati szervezetek terén is világos viszonyokat kíván teremteni. Alapkövetelmény, hogy pontosan nyomon követhető legyen minden, az állami szférából kiáramló forrás. Az állam korábbi elosztó, igazgató funkcióját fel kell váltania egy, a sport civil jellegét biztosító, esélyteremtő állami szerepnek. A tiszta viszonyok érdekében a törvény pontosan meghatározza a sportszervezetek fogalmát is.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az új sporttörvény megalkotása mögött húzódó alapvető megfontolások ismertetése, remélem, hozzásegít bennünket ahhoz a közös gondolkodáshoz, mely feltétlenül szükséges az ország és polgárai mentális és fizikai állapotának javításához, egy egészséges, kiegyensúlyozott nemzet megteremtéséhez.

Felelősségünk a ma és a holnap Magyarországáért közös. "Nekünk olyan nemzedéket kell ma felnevelnünk, mely húsz év múlva megállja a versenyt az akkori, más nemzetek generációival, mert ha majd itt állunk húsz év múlva is, akkor a magyar közgazdaság ebben a versenyben reménytelenül elbukik." - Fogalmazta meg most, az új évezred küszöbén is aktuális gondolatát gróf Klebelsberg Kunó.

Köszönöm kedves képviselőtársaimnak, hogy meghallgattak, s közös céljaink elérése érdekében kérem, támogassák a sporttörvény elfogadását. (Taps. )

 

(9.40)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a bizottsági előadók felszólalására és a kisebbségi vélemények ismertetésére kerül sor, a napirendi ajánlás szerint 5-5 perces időkeretben. Megadom a szót Gémesi Györgynek, az ifjúsági és sportbizottság alelnökének, a bizottság előadójának.

 

DR. GÉMESI GYÖRGY, az ifjúsági és sportbizottság alelnöke, a bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az ifjúsági és sportbizottság megtárgyalta a T/2989. számú, sportról szóló törvényjavaslatot, és ezt a törvényjavaslatot egyhangúlag támogatta általános vitára.

Ez persze nem azt jelentette, hogy a bizottságban nem alakult ki egy egészséges és korrekt vita, és mindenki minden kérdésben egyetértett. A bizottság abban a szerencsés helyzetben volt, hogy a bizottsági ülést megelőző napon, a bizottság szervezésében itt, a parlamentben nyílt vitanapot tartott, így meghallgathatta a felszólalókat és azokat, akik a sport valamely területéről a véleményüket kívánták kinyilvánítani a sporttörvény tervezetéről. Több hozzászólás volt; ebben a néhány percben a hozzászólások teljes vertikumát természetesen nem lehet összefoglalni. Néhány gondolatot emelnék ki a hozzászólók véleményéből, hiszen több hozzászólás fedte egymást.

A hozzászólók nagyon lényegesnek emelték ki a törvénytervezetből a szemléletbeli változást, ami nyilvánvalóan alkalmazkodik a jelenlegi gazdasági változásokhoz. Több hozzászóló megkérdezte, hogy a sporttörvény tervezetének néhány passzusa mennyiben van szinkronban a jelenlegi adótörvényekkel. Válaszként elhangzott, hogy megoldás lehetséges arra, hogy az adótörvények szinkronban legyenek azokkal az elképzelésekkel - különösen a sporttámogatás, az ösztönzés, a segély kérdésében.

Kérdésként merült fel, és több hozzászóló említette az önkormányzati fejezetet, különösképpen a kétharmados önkormányzati kötelező feladat kérdését, amely kapcsán felmerült az is, hogy az önkormányzatoknak feladatot csak pluszforrással lehet adni. Erről még folyamatos egyeztetés volt a bizottsági ülés ideje alatt a Belügyminisztériumban, illetve elhangzott a válaszban a politikai egyeztetés, a politikai kompromisszum szükségessége. Az előterjesztő nyitott volt ebben a kérdésben is.

Elhangzott a bizottságban, hogy milyen egyeztetések előzték meg a sporttörvény tervezetének megalkotását; nagyon széles körű társadalmi egyeztetésről számolt be az előadó. Jelzem a két alkalommal megtörtént hatpárti egyeztetést. És nagyon fontos, az is elhangzott, hogy számos javaslat beépült a törvénytervezetbe.

Elhangzott, hogy a törvénytervezet túlszabályozott, nem lehetne-e esetleg rövidíteni. Erre az volt a szó szerinti válasz, hogy az előterjesztő a teljes vertikumra vonatkozó szabályozást tartja szükségesnek. Egyébként a miniszter úr is jelezte, hogy nagyon fontos kérdésekben volt szükséges szabályozni, a törvény keretein belül.

A bizottsági tagok kiemelten szóltak hozzá az olimpiai járadék kérdéséhez. Nagyon üdvözölték a paralimpikonoknak a '84-től megadott járadékát, a sportösztöndíj, a sportsegély kérdését, s hogy végre rendeződik a sportrendezvények biztonságának a kérdése. A bizottságban elhangzott az ingatlankezeléssel kapcsolatos pozitív vélemény, de itt kétely is megfogalmazódott, hogy valóban sikerül-e egységesen megoldani az ingatlankezelést.

A bizottság és több felszólaló külön foglalkozott a testnevelési órák számának kérdésével. A törvény ezt ugyan nem szabályozza, de szükséges a mindennapos testnevelési órák bevezetése. Ezt többen jelezték, Istvánfi Csaba, a sportbizottság szakértője is felszólalt ebben a kérdésben. Az ISM képviselője nyitott ebben a kérdésben, de természetesen ebben is egyeztetésekre van szükség, hiszen az Oktatási Minisztérium ott lévő felszólalója a kompromisszumkészségéről adott számot.

A bizottságban lévő képviselők részéről elhangzott, hogy számos jobbító szándékú módosító javaslat fog érkezni. A tárca részéről elhangzott, hogy nyitott akár több száz módosító javaslatra is. A bizottság tehát a törvénytervezetet egyhangúlag általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Az oktatási bizottság ülésén kisebbségi vélemény is megfogalmazódott. Elsőként megadom a szót Tóth Ferencnek, a bizottság előadójának.

 

TÓTH FERENC, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az oktatási és tudományos bizottság a maga szempontjai szerint foglalkozott a sportról szóló törvényjavaslattal, amellyel a hatályos sporttörvényt készülünk felváltani. Az élénk, de tárgyilagos vita során mind a kormánypárti, mind az ellenzéki képviselők a napi gyakorlatból vett, valós problémákra összpontosítottak, és a megoldás módjait keresték.

Mindenki elismerte, hogy a kornak megfelelő, új törvényi szabályozásra van szükség, hiszen a tanulóifjúság és a szülők érezhető és érthető változó igényei, a nemzetközi, s kivált az európai minták változásai, a sportszakma érdekeinek tagoltsága és a korábbi finanszírozás tarthatatlansága egyaránt megkövetelik ezt. Mindezen túlmenően azonban a törvényjavaslat nemcsak szervezeti, eljárási és a kormányprogramban szereplő más újdonságokat tartalmaz, hanem a társadalmi átalakulással, az értékrendek pozitívumaival összhangban lévő szemléleti többletet is. A szabadidősport és a versenysport egyenrangú félként jelenik meg a sportstruktúrában, a fogyatékosok sportja végre kiemelt szerephez jut, méltó és folyamatosan növekvő hangsúlyt kap az iskolai testnevelés. Az utóbbiról mint saját témáról, régóta folytat belső vitát az oktatási bizottság, tagjai számos kérdésben kezdeményezőleg léptek fel.

Talán ennek is a következménye, hogy a kerettantervben szereplő órákhoz képest a testnevelési óráknál átléphető a meghatározott órakeret. Az erre vonatkozó rendelet tartalma még nem elég közismert a tantestületek előtt, az előttünk lévő törvényjavaslat mindenesetre már nem tér ki ezekre a részletekre.

A bizottság ülésén kritikai észrevételek elsősorban az esetleges túlszabályozottság vonatkozásában merültek fel, miután a sportélet alulról építkező jellege aligha igényli a felesleges korlátokat. A törvényjavaslat azonban alapvetően keret jellegű, amelynek vannak ideiglenes előírásai is, a struktúra megszilárdulásának, a felhalmozott adósságok törlesztésének, a szakmai, az önkormányzati és a civil szféra megerősödésének idejére. Az angliai példát idézve, az atlantai olimpia viszonylagos sikertelenségét Sydneyben már átütő siker követte az angol sporttörvény nyomán, s az ott régebb óta működő sportminisztérium hosszabb távra szóló sportstratégia kifejlesztésén fáradozik, a mienkhez képest jóval kedvezőbb anyagi és civil feltételekkel.

Voltak az oktatási bizottságban olyanok, akik kérdésesnek látták a törvényjavaslat megfelelő előkészítettségét, bár nem vitatták a minisztérium sokirányú tájékozódása és a hatpárti egyeztetések tényét. Mások, a részletszabályok sokasága ellenére, hiányolták az úgynevezett kiemelt sportágak meghatározásának és kezelésének módját a szövegből, az olimpiai műhelyek támogatásának jövőjét, vagy a tornatermek építésének befejezéséről szóló rendelkezéseket. Felvetődött a nagy hagyományú sakkolimpián bajnoki címet szerző sportolóinknak a nyári olimpiai játékok, valamint a paralimpiák bajnokaihoz hasonló elismerésének igénye is, mint benyújtandó módosító javaslat. Oktatási bizottságról lévén szó, megfontolandó az élsportolók valamiféle intézményesített támogatási lehetősége is a tanulmányaik folytatásában, felvételi vizsgakedvezménnyel, vagy például ösztöndíjjal, ám ennek megformálása nem feltétlenül a sporttörvény feladata.

Összességében tehát az oktatási és tudományos bizottság többsége a sportról szóló törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartja; javasoljuk még az ez évi megtárgyalását és elfogadását.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Csizmár Gábornak, aki a kisebbségi véleményt ismerteti.

 

CSIZMÁR GÁBOR, az oktatási és tudományos bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Az oktatási és tudományos bizottság ülésén és itt, a parlamentben is az ellenzéki képviselők részéről - legalábbis a Szocialista Párt képviselőinek részéről - szívesen támogattuk volna a sportról szóló, T/2989. számú törvényjavaslat általános vitára bocsátását, ha készen lenne a törvényjavaslat.

Bár rendkívül sok vita zajlott le a szövegről, sőt, a tárca sok észrevételt akceptált is, beépített a jelenlegi törvényjavaslatba, az ifjúsági és sportbizottság által szervezett nyílt napon a felsőházi teremben mégis arról győződhettünk meg, hogy az érintettek számos kritikát fogalmaztak meg, a kodifikációs és a kormányzati szakemberek számos javaslata, véleménye süket fülekre talált a törvény-előkészítés során. Mivel hiányzik a párbeszéd, a szakmai érdekegyeztetés a kormány és az érintett civil szerveződések között, törvényszerű, hogy kiérleletlen, végig nem gondolt, belső ellentmondásokkal terhes törvényjavaslatok kerülnek elénk, mint jelen esetben is. Jó lenne, ha lenne még türelme a miniszter úrnak, a tárca szakembereinek a szakmai és a politikai egyeztetésre, a törvényjavaslat szövegének pontosítására.

 

 

(9.50)

 

Viszonylag rövid időn, néhány hónapon belül megítélésünk szerint lehetséges lenne egy olyan törvényjavaslatról tárgyalni, amelyet ellenzéki képviselőtársaink is támogatni tudnának.

Milyen irányban lenne érdemes továbbdolgozni ezen a törvényjavaslaton? Öt ilyen elemet említenék. Az első: a javasolt sporttörvény mai állapotában igencsak túlszabályozó. Kereken száz paragrafus és a törvény felhatalmazása alapján megszületendő további 23 jogszabály, megítélésünk szerint, gúzsba köti a magyar sportot. A végrehajtási rendeleteknek egyébként ma még csak a címét ismerjük, tartalmát alig-alig. A sport magántevékenység, a civil világ része, közösségi program. Nem igényli az ilyen mértékű szabályozást, mondhatni: agyonszabályozást.

A második: mint a szaktörvények egy jelentős többsége, ez a törvényjavaslat is azzal a problémával küszködik, hogy nem képes a szakmai tevékenység anyagi bázisa biztos feltételrendszerének megteremtésére. De ez nem is volna önmagában baj, ha legalább törekedne rá, vagy legalább garanciát, tervezhetőséget mutatna, már az is jó lenne az érintettek számára.

Harmadszor: a javaslat a hatalom oldaláról kívánja átrendezni a sport eddig kialakult civil világát, feltépi szöveteit. Megszünteti a mintegy 80 szakági szakszövetség köztestületi jogállását, státusát, miközben meghagyja azok köztestületi feladatait. Nem vesz tudomást olyan integráló szervezetekről, mint a Magyar Sportszövetség vagy a Sportegyesületek Országos Szövetsége, fittyet hány lényegében a sport önszerveződésére. Viszont kényszertársulásokat, kényszerszervezeteket hoz létre, melyeknek köztestületi státust biztosít, források feletti rendelkezéssel, irányítási jogkörökkel.

Negyedszer: a törvényjavaslat nem tiszteli, nem becsüli, pontosabban: nem a helyén kezeli a sportegyesületeket és a sportszakembereket. Pedig a valódi olimpiai műhelyek, közösségek az egyesületeknél találhatók, akik lehet, hogy valamikor Dózsa néven is illetődtek, de mégiscsak 115 évre is visszatekinthetnek tevékenységükben. Vagy pedig: az edzők, gyúrók, orvosok, technikai vezetők, szertárosok nélkül nincs sport, lehetőség, teljesítmény. Méltatlan az ő szerepükhöz, ha csak mint fegyelmi tárgyalások alanyai szerepelnek a törvényjavaslatban.

Ötödször: megítélésünk szerint meg kell szüntetni a törvény belső ellentmondásait. Csak hármat említek időhiány okán. Miközben a törvény egyik fő prioritása a szabadidősport - kormányzati terminológiával a polgárok sportja -, addig a törvény lényegében a hivatásos, a profi sport, azon belül is leginkább a labdarúgás törvénye.

Miközben látszólag igen fontos a diáksport, addig a törvényjavaslat lényegében semmilyen feltételt, mozgásteret nem biztosít mindehhez. Miközben a törvényjavaslat a sport intézményrendszerében egyenrangú, de önálló köztestületet tervez létrehozni a hivatásos és szabadidősport területén, addig a sportfinanszírozásban fontos szerepet játszó, hasonló logikára alapozott két közalapítványt a kormány összevonta, és a jövőben sem kívánja külön üzemeltetni. És persze, nem volna baj az sem, ha a létező hatályos törvényekkel is összhangba kerülne ez a törvényjavaslat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Befejezésül: megítélésünk szerint nincs sürgős szabályozási kényszer, érdemes lenne visszatérni további munkára, átdolgozása, hogy értelmes, végrehajtható törvény születhessen.

Köszönöm a türelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt az ötperces időkeret. Megadom a szót Kovács Zoltánnak, az önkormányzati bizottság előadójának.

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az önkormányzati és rendészeti bizottság is megtárgyalta a törvényjavaslatot, és szeretném előrebocsátani, hogy egyhangúlag alkalmasnak tartotta általános vitára, így a szocialista párti képviselők is ilyetén módon döntöttek.

A bizottság megállapította, hogy helyesek azok az irányok, amelyek a törvényjavaslatban megfogalmazódtak, azaz a szabadidősport kiteljesedése a '96-os törvényhez képest. Miért fontos ez? A bizottság megállapítása szerint azért, hiszen a lakosság egészségi állapota rendkívül kedvezőtlen, és ez egy prevenciós eszköz is lehet az elkövetkezendő időszakra.

A másik, amit a bizottság megállapított: a szabadidősport mint tevékenység minél szélesebb körben történő elterjedése, elterjesztése - ebben ez a törvényjavaslat segítséget nyújt. Különösen fontos ez a gyermek- és a diáksport tekintetében; elhangzott a bizottsági ülésen az is, hogy a közoktatásban még hangsúlyosabbá kell tenni. Szó volt a mindennapos testnevelésről is, tehát tudjuk, hogy ez a másik oldalról némi ellenállásba is ütközik.

Általában sporttörvények az olimpia évében születnek - '96., 2000. -, és ez determinálja azt is, hogy a sporttörvény a versenysporttal is kiemelkedően foglalkozik, tulajdonképpen az állam felelősségét is hozza ez a törvényjavaslat, és a versenysportban létező piaci érdekeknek is keretet szab, amit a bizottság fontosnak tartott.

A törvényjavaslat lehetőséget kíván nyújtani a sportlétesítmények fejlesztésére megfelelő szabványok meghatározásával. Tudjuk, hogy a sportlétesítmények nagy múltú egyesületek esetében - minőségi sportot művelő egyesületek esetében is - nagyon rossz állapotban vannak, helyenként szinte teljesen lepusztulva. Ez egy fontos része ennek a törvénynek, ezt egyöntetűen támogatták a bizottságban.

Szó volt már más bizottsági előadó részéről, hogy a fogyatékos lakossági sportolás lehetőségéről külön intézményi keretek között kíván gondoskodni a törvényjavaslat. A célkitűzés, amely mostanában a sajtó hasábjain és még itt a parlamentben is már előkerült: a nézőtéri erőszak ellen kíván a szabálysértési kódex módosításával változtatni a törvényjavaslat. Ez egy nagyon fontos része ennek a javaslatnak.

Mi a bizottságban úgy érzékeltük, hogy egy komoly szakmai és politikai, közigazgatási előkészítése történt meg a törvényjavaslatnak. Ebben hatpárti együttgondolkodás is volt, és a megoldáskeresésben sok tekintetben azonos nevezőre jutottak a pártok.

Ami kifogásként elhangzott a bizottság ülésén: az egyik oldalról - az ellenzék oldaláról - a miniszterfüggő lehetőséget kívánják szűkíteni, a másik oldalról pedig az fogalmazódott meg, hogy ezeket inkább tágítani kéne, hiszen nagyon be van korlátozva a miniszter lehetősége a törvényjavaslatban.

Gémesi képviselő úr szólt az önkormányzatok feladatairól a törvényjavaslatban. Valóban, a forrásszabályozást meg kell oldani. Ez hangzott el kritikaként a törvényjavaslattal kapcsolatban.

Összességében, mint ahogy előzetesen jeleztem, az önkormányzati és rendészeti bizottság - az ott elhangzott kiegészítések és vélemények figyelembevételével - a törvényjavaslatot általános vitára egyhangúlag alkalmasnak találta és ajánlja a parlamentnek.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az egészségügyi és szociális bizottság ülésén kisebbségi vélemény is megfogalmazódott.

Elsőként megadom a szót Fenyvesi Máté úrnak, a bizottság előadójának.

 

DR. FENYVESI MÁTÉ, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. (A mikrofonja nem működik.)

 

ELNÖK: Képviselő úr, a mikrofont legyen kedves bekapcsolni! (Dr. Fenyvesi Máté mikrofonja továbbra sem működik.) Nem működik a képviselő úr mikrofonja, kérem, segítsenek! (Hordozható mikrofont tesznek a képviselő elé. - Rövid szünet.) Kérném szépen az órát visszaállítani! Köszönöm.

Parancsoljon, képviselő úr!

 

DR. FENYVESI MÁTÉ, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az egészségügyi és szociális bizottság mint kijelölt bizottság 2000. szeptember 20-án foglalkozott a T/2989. számú sporttörvénytervezettel, mely az előterjesztő szerint az 1996-os sporttörvényből indult ki.

Új törvény alkotását szükségessé tette az a tény, hogy az eltelt időszak alatt a sport is és az életviszonyok is megváltoztak, így például a hivatásos és az amatőr sportolók státusának elhatárolása, a sportrendezvényekkel kapcsolatos rendelkezések törvényi szintre emelése, illetve az olimpiai járadékok edzőkre való kiterjesztése, valamint a fogyatékossport szerepének fontossága.

 

 

(10.00)

 

 

Felvetődött viszont a gondolat, hogy szerencsésebb lenne, ha a Sportkórháznak és annak a 165 egységnek a helye, amely az országban sportorvosi tevékenységgel foglalkozik, az ISM keretei között jelenne meg.

Mindezeket figyelembe véve a bizottság 13 igen szavazattal, 6 ellenszavazattal, 1 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak ítélte meg a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Kökény Mihálynak, a bizottság elnökének, aki a kisebbségi véleményt ismerteti.

DR. KÖKÉNY MIHÁLY, az egészségügyi és szociális bizottság elnöke, a kisebbségi vélemény ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ellenzéki oldalról az volt a legfontosabb gondunk, hogy nem kaptunk világos magyarázatot arra, hogy az alig négyéves sporttörvény helyébe miért kell egy vadonatújat alkotni, és azokat az új elemeket, amelyek szabályozása egyébként szükséges, miért nem lehetett a hatályos sporttörvény módosításával megoldani.

Az is felmerült a bizottsági ülésen, hogy a javaslatból egyértelműen kiolvasható a sportirányítás centralizálásának a szándéka; erről már más bizottságok kisebbségi előadói is szóltak. Az egészségügyi és szociális bizottságban mi is úgy ítéltük meg, hogy a javaslat a sportegyesületek jobb helyzetbe hozása helyett az állami befolyás növelésére törekszik, és indokolatlanul megváltoztatja a sportági szakszövetségek jogállását.

Ami a sportegészségügyi ellátás kérdését illeti: úgy láttuk, hogy a törvényjavaslat és az 1997-ben született egészségügyi törvény között nincs szinkron, hiszen addig, ameddig az egészségügyi törvény világosan megfogalmazza, hogy a sportegészségügyi feladatok ellátása állami kötelezettség, ez a tervezet még határozottabban fogalmaz, mert azt mondja, hogy az egész sportegészségügyi hálózat működtetése állami feladat. Ehhez képest nem értelmezhető az a javaslat, hogy a megyei önkormányzatok számára támogató kötelezettséget írnak elő. Úgy láttuk, hogy e tekintetben nem járt el kellő körültekintéssel az előkészítő.

Az is felmerült, hogy a szponzorálási szerződésekkel összefüggésben pontatlanok a megfogalmazások. Kívánatos lenne egy olyan szövegjavaslat, amely összhangban van a gazdasági reklámokról szóló törvénnyel, illetőleg az Európai Unió alkoholtermékekkel, dohánytermékekkel kapcsolatos állásfoglalásával.

Kifogásoltuk ellenzéki oldalról a fogyatékos személyekkel összefüggő rendelkezéseket is, mert úgy láttuk, hogy az a definíció, amelyet a sporttörvény alkalmaz, nincs összhangban a fogyatékos személyek jogairól és az esélyegyenlőség biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény szerinti megfogalmazással, pontosabban egy elavult, rossz definíciót vesz át. Úgyszintén a fogyatékosok nemzeti sportszövetségével összefüggő rendelkezéseket is merevnek tartottuk.

Mindazonáltal azért nem támogattuk a törvényjavaslat általános vitára bocsátását, mert nem láttuk meggyőzőnek az új törvény megalkotásának a szükségességét, és - amint említettem - túlzottnak érzékeltük a központosítási szándékot.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Balsay István úrnak, a területfejlesztési bizottság elnökének, a bizottság előadójának.

 

BALSAY ISTVÁN, a területfejlesztési bizottság elnöke, a bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! Tisztelt Miniszter Úr! A területfejlesztési bizottság megtárgyalta a sporttörvénytervezetet, és egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta.

Külön kiemeltük ennek időszerűségét, a jó eredményeket hozó olimpiai események után, a kétéves költségvetés, az adótörvények benyújtásának az időszakában, ami a sportbarát környezetet mind befolyásolhatja. Hiszen, mint megállapítottuk, nemcsak a sporttörvény, hanem a költségvetési törvény, az államháztartási törvény, a közoktatásról szóló törvény és természetesen a dologi és költségvetési viszonyokat szabályozó törvények is mind hatással vannak a sport környezetére.

Egyhangúlag egyetértettünk azzal a megállapítással, hogy szükséges a sporttörvénynek nem a módosítása, hanem a gyökeres megváltoztatása, hiszen egy indokolatlanul rosszul működő közintézményt, a jelenlegi sportrendszert fenntartani felelőtlenség lenne. Megállapítottuk azt is, szükséges, hogy a sport támogatásával elérhető gazdaságfejlesztés és az állampolgárok anyagi jóléte is biztosítható, ha olyan környezeti és területfejlesztési forrásokat és elveket is figyelembe veszünk, amelyek gyarapíthatják mind a megyei, mind a települési és regionális intézmények számát.

Elérendő célként határozta meg a bizottság, hogy olyan létesítmények és szolgáltatások alakuljanak ki, amelyek nemcsak a versenysport, hanem a sportos életmód, a rekreáció, a szabadidősport számára is biztosítják a polgároknak a lehetőséget.

Fontosnak tartottuk azt is, hogy továbbfejlesszük a sporttörvénytervezetet, amely a környezeti és térségfejlesztési eszközöket és lehetőségeket is figyelembe veszi. A regionális fejlesztési programokba, valamint a területrendezési és térszerkezet-rendezési tervekbe is kerüljenek be a sportcélú, a szabadidő hasznos eltöltését szolgáló fejlesztési lehetőségek.

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a sport és a turizmus kapcsolatára készüljenek ezt kifejtő programok és koncepciók. Meghatározó módon fontosnak tartjuk, hogy az utánpótlás-nevelés számára létesüljenek olyan feltételrendszert kielégítő települési és megyei szintű intézmények, amelyek lehetővé teszik, hogy a magyar sport, s ezen túlmenően az ifjúság egészséges életmódra való nevelésének minden eszköze biztosított és főleg fenntartható legyen az önkormányzatok által.

Azt is javasoljuk, hogy az egyesületek csődjének, az erre vonatkozó szabályoknak a pontosításával szűnjön meg, hogy a sportegyesületek körül látszólagos és nem a sport ügyét szentnek tartó szponzorok a sport révén gazdagodjanak meg, és tűnjön el a sportot támogatók köréből az a gazdasági tevékenység, amely a sport számára több milliárd forintos kárt, hátrányt és gazdasági bűncselekmény gyanúját okozta.

Fontosnak tartottuk azt is, hogy az állami és a helyi önkormányzatok feladatainak a szabályozásánál kötelező feladatként jelenjen meg a sportlétesítmények fenntartása, működtetése, s ez élvezzen védelmet is, valamint fontosnak tartottuk, hogy a mindennapos testneveléssel lehetőség kínálkozzon arra, hogy a felnövekvő ifjúság egészségesebb és sportosabb életet élhessen.

Lényegesnek tartottuk azt is, hogy az ország különböző régióiban - az esélyegyenlőség elvének megfelelően - a területfejlesztés új színfolttal gazdagodjon, és a hátrányos helyzetű régiók is kapják meg a lehetőséget a felzárkózásra e téren is. Fontosnak tartottuk azt is, hogy ne csak az iskolafejlesztéseknél legyen kizáró ok, hogy iskola nem építhető sportlétesítmény nélkül, hanem a nevelés színterei, a kollégiumok esetében is tartsuk ezt fontosnak.

Tisztelt Parlament! Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Úr! A területfejlesztési bizottság új elemekkel kívánja gazdagítani a sporttörvénytervezetet, és egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselőcsoportok vezérszónokainak felszólalására kerül sor a napirendi ajánlás szerint 15 perces időkeretben.

Elsőként megadom a szót Horváth Lászlónak, a Fidesz képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselő úrnak.

 

HORVÁTH LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az elmúlt hetekben a sportot szeretők életritmusa - életritmusunk - újra helyreállt, véget értek a sportünnepeink. Köszöntöttük a sydneyi nyári olimpiai játékok és paralimpiai játékok hazatért győzteseit, és ezzel le is zártuk azokat a felejthetetlen heteket, amikor éjszaka és a nap legváratlanabb óráiban, a legkülönbözőbb helyzetekben és helyszíneken vibráló tévéképernyőkön rá- és rácsodálkozhattunk a versenyek csodáira.

 

 

(10.10)

 

 

Nem is annyira a versenyekére, hanem sokkal inkább a versenyző emberek mozdulataira, arcára, a mozdulatokból és az arcok rezdüléséből áradó feszültségre, a győztesek és vesztesek örömére és bánatára.

A sport semmihez nem hasonlítható nagy ünnepeinek voltunk tanúi, mert az olimpiai játékok a versenyzők és a nézők együttes ünnepei voltak, azzá lettek, és azok is maradnak a jövőben is.

Most itt, a Magyar Országgyűlésben a T/2989. számon benyújtott, a sportról szóló törvényjavaslat általános vitájának kezdetén természetesen nem ilyen emelkedett a pillanat. Mégis jó, ha a vita kezdetén nem felejtjük azt el, hogy az elmúlt hetek ünnepeihez és ahhoz, hogy ezek az ünnepek minden nagy világversenyen megismétlődhessenek, az itt és most elvégzett munkára is szükség van. Ennek a törvényjavaslatnak a tárgyalásakor ugyanis véleményem szerint a feladatunk részben az, hogy megvitassuk: a kormány által benyújtott javaslat megfelel-e a magyar sport jelenlegi helyzetének, és segíti-e jövőbeni fejlődését, részben pedig az is, hogy általában is megvitassuk: mi a sport szerepe és feladata a mai korban, az ezredforduló világában.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A sport történetírói szinte minden alkalommal úgy kezdik munkájukat, hogy a régi görögök az elsők közé tartoztak abban, hogy a testkultúrát a mindennapi élet és a háborúskodás szintje fölé emeljék. A sport a régi Hellászban nagyon erőteljesen szellemi tartalmakat fejezett ki. Az ókori olimpiai játékok résztvevői és nézői a vallási élet és az ünnepek mélyen gyökerező hagyományainak őrizői voltak. A versenyeknek az egyik hivatása az volt, hogy kifejezhessék a szellem és a test harmóniáját. A sportnak ez a jellege az évszázadok során jelentős változásokon ment át. A sport abban a formájában, ahogy mi is ismerjük, ahogy mi beszélünk róla, ahogy mi látjuk, már a modern kor terméke. Az elmúlt évtizedek mélyreható változásokat hoztak a sport tömegesedésében, a sport intézményeiben, támogatásában és eredményeiben. Ezek a változások sem változtatták meg azonban a sport mélyen emberi tartalmát.

Egy példával szeretném mindezt illusztrálni. A gól a sport egyik legközkeletűbb kifejezése, szimbóluma. Valószínűleg a legtöbb embernek nem kell megmagyarázni azt, hogy mi is az a gól. A gól sok csapatjáték célja. Olyan cél, amely azonosulást kínál föl a játékosoknak és a nézőknek egyaránt. Minden embernek van célja, vagy ha úgy tetszik, mindenki szeretne gólt szerezni. A cél eléréséhez azonban le kell győzni az akadályokat, a gól megszerzéséhez ugyanígy kell eljárni. Rendszeres gyakorlással kell fejleszteni a képességeket, taktikát kell kidolgozni a csapat sikere és tagjainak egymáshoz való viszonyának fejlesztése érdekében. Amikor a játék megkezdődik, ezek a tényezők összeadódnak, a jól begyakorolt képességek és a megfelelő taktika gólt eredményezhet. A gól elérésével a cél teljesült. Mi, nézők ösztönösen is felismerjük, hogy a sport rengeteg párhuzamot kínál az életünkkel. Megértjük, hogy csak sok gyakorlás árán fejleszthetjük képességeinket, és megértjük azt is, hogy a sok gyakorlás segítségével tevékenységünk magasabb szintre emelkedhet.

Kimondhatjuk tehát: a sport olyan értékes terepet biztosít, ahol ki-ki meghatározhatja saját magát, fölfedezheti, kitapasztalhatja és kifejlesztheti az egyéniségét. Ez a sport rendkívül fontos társadalmi szerepe. Manapság gyakran szokták, szoktuk mondani, hogy a világ óriási változásokon megy keresztül. Régebben, mondjuk, sokkal határozottabbak voltak a jó és rossz közötti határok, sokkal egyértelműbbek voltak a társadalmi szabályok. Ma - úgy érezzük - sokkal nehezebb kialakítani, megtalálni és alkalmazni ezeket a szabályokat. Sokan úgy gondolják, hogy káoszt találnak maguk körül. És sokan pontosan azért sportolnak, azért is sportolnak, mert a sport segítségével egy olyan közösen kialakított összhangot találnak, amely segít megérteni és megértetni önmagunkat másokkal való kapcsolatainkban.

A sport rendkívül fontos szerepe az emberek közötti együttműködés lehetőségének felmutatásában is meghatározható; a lehetőségek felmutatásában, kipróbálásában és a másik tiszteletének, elfogadásának megerősítésében. Elég csak a sportoló gyermekeket megfigyelni ahhoz, hogy észrevegyük, a sport segítségével nemcsak fizikai edzettséget, a test fejlesztését érhetjük el, hanem társadalmi képességek kiteljesítését is. A sport tehát nemcsak fizikai, hanem szellemi jelentőségű is a társadalom számára.

Tisztelt Országgyűlés! A sportról szóló törvényjavaslat elfogadásakor tehát nemcsak arról fogunk dönteni, hogy a sportszféra intézményei hogyan működjenek, és nemcsak arról, hogy milyen költségvetési lehetőségek álljanak rendelkezésükre, hanem arról is, hogy képes lesz-e a törvényhozók segítségével a sport a fentebb említett társadalmi funkcióit betölteni.

Úgy vélem, hogy ehhez egy kicsit messzebbre kell néznünk. Ahhoz, hogy a sporttörvény segítse a sport társadalmi funkcióinak kiteljesedését, a sportoló emberre kell tekintenie. A törvényjavaslat a sportoló fogalmának meghatározásával, a sportoló embert megillető jogok és a reá vonatkozó kötelezettségek törvénybe foglalásával jelentős lépést tesz a sport elsődleges társadalmi funkcióinak erősítése érdekében.

Ahhoz, hogy a sportoló ember tevékenységéhez intézményes feltételek álljanak rendelkezésre, szükség van a különféle sportszervezetek feladatait, funkcióit, az egymással való viszonyát, vagyis a köztük lévő munkamegosztást meghatározni.

A törvényjavaslat nagy terjedelemben foglalkozik a sportszervezetekkel, a sportegyesületekkel, a sportági szakszövetségekkel, ezek nemzeti ernyőszervezeteivel, azok jogállásával és jogosítványaival. Úgy vélem, hogy e körben elsősorban olyan viták kezdődnek majd a tisztelt Házban, amelyek az e szervezetekkel kapcsolatos politikai nézeteket fogják felerősíteni. E szervezetek megítéléséhez kínálkozik azonban egy másik szempont is, és ez - éppen az imént említett sportoló ember nézőpontjából kiindulva - annak a megválaszolása, hogy e szervezetek betöltik-e feladataikat, azokat a feladatokat, amelyek tevékenységük igazi tartalmát jelentik. Ki kell emelnem, hogy e szervezetek feladatainak törvénybe foglalásával a sportoló emberek által működtetett és őket képviselő szervezetek olyan garanciákat kapnak, amelyek korábban nem léteztek a magyar sportéletben.

Különösen fontos, hogy észrevegyük: a törvényjavaslat egészében, a legkülönfélébb összefüggésekben hangsúlyozza a fogyatékosok sportjának és sportszervezeteinek egyenjogúságát, a fogyatékos emberek egészségvédelmét és társadalmi integrációját segítő sport fontosságát. Ezzel a törvény a sport szféráján messze túlmutató szemléletet tükröz, erősíti az esélyegyenlőség eszméjét.

A korábbi szabályozáshoz képest lényeges új elem a sport állandó választottbíróságának - mint a sport önálló szférája régóta hiányzó intézményének - törvényi szabályozása. Ezzel az intézménnyel a sportszféra belső autonómiája erősödhet, a sportélet belső szabályai tisztulhatnak, a sportszektor morális és szakmai vitái eldöntésére maga a szektor válik képessé.

Tisztelt Ház! A sportoló ember és az állam közvetett kapcsolatban állnak. A sportolókat nem különösebben érdekli az, hogy milyen feladat- és hatásköri rendelkezések szerint végzi feladatait az ifjúsági és sportminiszter, vagy az sem, hogy milyen munkamegosztást ír elő a törvény a települési és területi közigazgatási szervek és a központi államigazgatási szervek között.

A sportolókat, a sportolni vágyó polgárokat az foglalkoztatja, hogy egyéni lehetőségeik, kedvük, szükségleteik szerint találnak-e a sportoláshoz megfelelő feltételeket ott, ahol élnek. E törvény a kormány programjával összhangban határozott fejlesztési célokat fogalmaz meg, rendelkezéseit hosszú távú fejlesztési célok szolgálatába állítja. E rendelkezések, garanciális szabályok szólnak az állami költségvetési finanszírozásról, a sportlétesítmények fenntartásáról és létesítéséről, a létesítmények fejlesztésének lehetőségeiről.

Mindezek a rendelkezések a kormányprogram "Ép testben ép lélek" címmel közzétett gondolatainak törvényi kifejtését jelentik. A kormány már programjában megjelenítette azt a szemléletváltást, mely a sportot a nemzet lelki és testi egészségének, jó közérzetének szolgálatába kívánja állítani, olyan módon, hogy ösztönzi és támogatja azt, hogy a társadalom tagjai, közösségei felelősséget érezzenek saját lelki, szellemi, testi egészségükért, és ezért tenni is tudjanak.

Stankovics Szilárd, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke 1922-ben, a MASZ fennállásának 25. évfordulója alkalmából a következőket mondotta. Az alapgondolat inkább az volt, hogy a fiatalságnak a városi élet számtalan káros hatásának ellensúlyozására szüksége van a rendszeres testmozgásokra.

 

 

(10.20)

 

 

Az ülő életmód, az irodai szolgálat, a szoba levegője, a megfeszített szellemi tevékenység, az idegölő környezet mind arra utaltak, hogy ellenszereket kell keresnünk, amelyek alkalmasak arra, hogy petyhüdt izmaink felfrissüljenek és egyes életszerveink kibontakozhassanak. Az emberöltővel ezelőtti gondolat ma sem hangzik másként. Ma sem gondolhatjuk másként a sport szerepét, mint úgy, hogy a sport a megelőzés, az egészség megőrzésének és erősítésének, ezzel a nemzet egészségének, testi-lelki jólétének fontos eszköze.

Tisztelt Országgyűlés! A sportról szóló törvényjavaslat tárgyalásakor nem csupán a sport intézményeiről, ezek feladatairól, a közöttük lévő munka és felelősség megosztásáról kell beszélnünk. Nem felejthetjük el, hogy mindezek önmagukban nem bírnak jelentéssel. A sport az élettől elszigetelve természetesen nem létezik. A sport középpontjában azonban nemcsak a verseny és a teljesítmény fokozása áll, hanem az, hogy minél többen részesülhessenek a sportolás semmi máshoz nem hasonlítható élményében.

Ezt kívánja erősíteni ez a törvényjavaslat. Ezért ajánlom figyelmükbe és támogatásukra ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat.

Az MSZP képviselőcsoportja két vezérszónokot állított. Először megadom a szót Szabó Imre képviselő úrnak.

 

SZABÓ IMRE, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Elöljáróban azzal szeretném kezdeni, hogy mikor tartottuk volna szerencsésnek, ha a sporttörvény tervezetéről tárgyalunk. Semmiképpen nem most, hiszen mind az adótörvények, mind pedig a 2001-2002-es év költségvetésének törvényjavaslatai már a Ház előtt vannak, és azt az összhangot, azt a szinkronitást, amit szerencsés lett volna a sporttörvény esetleges hozadéka után megteremteni, azt gondolom, ma már nem áll módunkban.

Sajnos azért sem áll módunkban, mert azt a költségvetési módosító javaslatot, amit a sportbizottságban dolgozó MSZP-s képviselők nyújtottak be a költségvetési törvény módosításához, és ami egyébként egy az egyben szinkronban van azzal, amit az önkormányzati bizottság előadója elmondott a normatív önkormányzati támogatás ügyében - és ami egyébként egyetértésre talált a nyílt napon a Belügyminisztérium képviselőjének a hozzászólásával -, sajnálatos módon kormánypárti képviselőtársaink leszavazták. Ugyanakkor felhívnám a figyelmet arra, hogy azzal, hogy ez a módosító indítvány szerepel, egy kapcsolódó módosító indítvánnyal még van esetleg lehetőség arra, hogy ezzel az üggyel korrigáljuk a sporttörvény mostani állapotát.

Azért is szerencsés lett volna a tavaszi ülésszak során ezzel a törvénnyel foglalkozni, mert több idő maradt volna arra, és talán megfogalmazódhatott volna az a sportkoncepció is, ami egyébként a kormányprogramban megfogalmazott, általános, megalapozott, sokrétű vita után meghozandó sportkoncepció tételeként fogalmazódik meg.

Azt látjuk, hogy ez többek között az egyik olyan tétel, ami nem ad kellő megalapozottságot a most előttünk lévő sporttörvénytervezetnek. Nem ismerjük a törvény hatástanulmányait. Nem ismerjük a legalább két tucatnyi csatlakozó végrehajtási jogszabály, rendelet koncepcióját, tervezetét. Ezeknek ma már ott kellene feküdniük a képviselők előtt. Ezért bizony több, mint kérdéses, hogy maradéktalanul megtörténtek-e a jogalkotási törvényben meghatározott egyeztetések és véleményezések. És azért, merthogy most tárgyaljuk, igen kérdésesnek látszik, összehangolható-e a 2001-2002. évi költségvetési törvény tervezetével. Ezek is többek között hozzájárultak ahhoz, hogy a bizottság, amikor a törvénytervezetet tárgyalta, amellett, hogy vitatta a mindennapos testneveléssel kapcsolatos mostani sporttörvényi megállapítást, az önkormányzatok által sportfeladatok normatív támogatásának a szükségességét fogalmazta meg, az állami tulajdonban lévő, sportcélú ingatlankezelés témájában jelezte a kisebbség a különvéleményét, ezen túl megfogalmaztuk azt az indítványt, hogy csak a jövő év elején kerüljön sor a törvény elfogadására annak érdekében, hogy kellő idő álljon rendelkezésre a további közigazgatási és politikai egyeztetésekre. Ezeket a mondatokat a bizottsági ajánlás soraiból idézem.

Ezen a bizottsági ülésen hangzott el az a kezdeményezés is, amely arról szólt, hogy a nyílt nap - ami egy nappal előzte meg bizottsági ülésünket - hozadékának, az ottani hozzászólások tartalmának megismerése következtében hatpárti egyeztetések sorozatát javasoltuk, hogy kezdjük újra a törvény tárgyalását.

Itt elhangzott, hogy a törvény előkészítése során, hatpárti egyeztetések során volt lehetősége a képviselőcsoportoknak megismerni és a törvénynek az előkészítő szakaszát befolyásolni. Szeretném emlékeztetni azokat, akik jelen voltak, hogy sajnálatos módon a legutolsó alkalommal egy pénteki napon kaptuk meg a törvény tervezetét azzal, hogy hétfőn találkozzunk és hétfőre az ISM-ben egy hatpárti egyeztetést hajtsunk végre. Jeleztük akkor is, hogy ez az időpont és ez a helyzet nem alkalmas arra, hogy az előterjesztők ezt úgy tekintsék, hogy megfelelt a határpárti egyeztetésnek, ami itt megtörtént. Jeleztük továbbá azt is, hogy az előzetes társadalmi vitán lévő törvényjavaslat jelentős mértékben, azt is mondhatnám, gyökeresen megváltozott ahhoz képest, amiről a társadalmi vita folyt, amit a sportszakemberek, a különböző sportfórumok előzetesen megismerhettek.

Azt gondolom, ezek is hozzájárultak ahhoz, hogy a parlamenti nyílt nap összegzéseként az fogalmazható meg, hogy a hozzászólók nagy többsége egyetértett azzal, hogy szükség van egy új sporttörvényre, de azzal is egyetértett, hiszen a megszólalásokból ez tetszett ki, hogy ez a sporttörvény ebben a formájában nem alkalmas arra, amit a szándék takar, amivel az elvi alapvetések tekintetében egyébként még egyet is érthetnénk.

Többen érintették itt - és mi az egyik legfontosabb témaként kezeljük - az önkormányzati feladatok újrafogalmazását a sporttörvény keretei között. Az önkormányzati bizottság előadójára tudok csak ismételten hivatkozni és azokra, akik azt fogalmazták meg, hogy akár az intézményfenntartás, akár a mindennapos testnevelés területén, akár a helyi egyesületek működési támogatása területén olyan önkormányzati feladatok vannak, amelyek ma nem szerepelnek a normatív támogatás rendjében, amelyek esetlegesek, és amelyek ma egy közigazgatási, kommunális ellátási és sport címszó alatt szereplő blokkban bizony mindig csak az utolsó helyen kapnak szerepet.

Úgy látjuk, úgy ítéljük meg, hogy semmi többletet, újat nem hoz a talán legfontosabbnak, legaktuálisabbnak minősíthető önkormányzati sportfeladatok területén. Ezért úgy gondoljuk, szükség lenne az önkormányzatok kötelező feladatainak meghatározására és az ehhez kapcsolódó normatív támogatás biztosítására.

Úgy ítéljük meg, hogy a mindennapos tanórai testnevelés lépcsőzetes bevezetése a közoktatásban megkerülhetetlen. Ezt szakértők, sportszakemberek, tanulmányi kérdésekkel foglalkozó oktatási szakemberek és a bizottság ellenzéki tagjai közül is többen megerősítették. De ebben a témában még a koalíció részéről is kapott a javaslatunk támogatást.

Azt gondoljuk, hogy a települési önkormányzatoknak a fentebb említett normatív támogatásból finanszírozandó feladatai közé kell a diáksport-egyesületek, az intézmények és a sportlétesítmények támogatásának a meghatározását megfogalmazni. A kulturális törvényhez hasonló önkormányzati rendeletalkotást is szükségesnek tartjuk előírni. A kulturális törvényt nem véletlenül említem, hiszen jó példáját adja annak, hogy az önkormányzati törvényhez való hozzányúlás nélkül hogyan, milyen módon lehetséges önkormányzati feladatok megfogalmazása mellett természetes módon olyan támogatást nyújtani, ami normatív hátteret nyújt az önkormányzatok számára.

 

(10.30)

 

Számos alkotmányossági és jogi aggály fogalmazódott meg. Ezek közül a minősített, azaz a kétharmados kör az, amely, úgy ítéljük meg, a mostani előterjesztéshez képest nagyobb számban szerepel a törvényben, mint azt a törvény beterjesztői jelezték. Úgy gondolom, hogy az ügyrendi bizottság tegnap kézhez kapott állásfoglalása is talán jelzés értékű a tekintetben, hogy bizony valószínű, hogy az ifjúsági és sportbizottságnak az ügyrendi bizottsághoz kell fordulni az alkotmányos kérdések tekintetében, előzetes kontrollt kérve, hogy valóban csak az a kettő kétharmados törvény szerepel-e a törvényben, amelyet jeleztek, vagy netán ezek sorába tartozik még a rádiózásról és a televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény. Mi úgy ítéljük meg, hogy a sport állandó választottbírósága az alkotmány 5. § ötödik szakasza (Sic!) alapján is idetartozó tétel, természetesen a képviselők jogállásával kapcsolatos kérdéseket is idetartozónak érezzük, és bizony aggályosnak látjuk az adatvédelmi törvény és az ügyészségi törvény e szemüvegen keresztüli megvilágítását is.

Mindezek alapján, tisztelt képviselőtársaim, tisztelt miniszter úr, azt kell megfogalmaznom, amit a bizottsági ajánlásban jeleztünk, hogy több időre, mind közigazgatási, mind pedig politikai egyeztetésekre van szükség ahhoz, hogy valóban egy sportot szolgáló, a testnevelés és a sport ügyét jobb helyzetbe hozó törvényi szabályozással fejezhesse be a sportról szóló törvényalkotó munkáját a parlament.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. 4 perc 50 másodpercre megadom a szót Baráth Etele képviselő úrnak.

 

DR. BARÁTH ETELE, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Ebben az igen rövid időben nem konkrétumokról szeretnék beszélni, inkább általában. A konkrétumok nagy részét Csizmár Gábor képviselőtársam és Szabó Imre úr is elmondotta. Tulajdonképpen nagyon jó indító lehetőséget adott Horváth László képviselőtársunk, amikor azt mondta, hogy nyilvánvaló, hogy politikai vita fog kezdődni a szervezetekről, és általában ezt az egész témakört a politika át fogja hatni.

Arról a mély meggyőződésemről szeretnék tanúbizonyságot adni, hogy a sport világa különösen az, ahol a politikának gyakorlatilag semmi keresnivalója nincs. Ez a terület az, ahol az egyén, az egyén közössége, az egész civil szféra önmegvalósítása folyik, ez az, ami olyan hosszú távú folyamat az egészség és a kultúra érdekében az emberek részéről, amelyben egyetlenegy törvény sem tud egyébként olyan mélyreható változást hozni, amely ezt alapvetően át tudná formálni.

Ezért némi negatív iróniával hadd mondjam azt, hogy ez a törvény se fogja megakadályozni azt, hogy a magyar ember képességei, a magyar sport fényes csillogása tovább erősödjék. Én azt hiszem, lényegében véve ennek a törvénynek a gondja és a baja pontosan az, hogy azok a jó szándékok és megfogalmazások, amelyek a kormányzat részéről az elmúlt két évben megjelentek, az a - mondhatnám - hosszú távú felelős gondolkodás, amely egyáltalán a minisztérium felállításában is megfogalmazódott, ebben a törvényben nem tükröződik.

Egy ilyen törvénynek az előkészítése nem nélkülözheti a mindenki számára ismeretes olyan hosszú távú stratégia nyíltságát, a törvényben egyébként előírandó fejlesztési terv előkészítését, amely a törvénnyel kapcsolatban felteendő alapvető kérdésekre, hogy ki, mikor, kinek az érdekében, hol, mit, miért, mennyiből fog tenni, nem tud választ adni. Pontosan az a probléma, hogy csak általános szervezeti kérdésekkel és jogalkotási kérdésekkel foglalkozik. Arról, hogy mennyire nem politikai az alapállás, amelyből szeretném megközelíteni, magam, elég mélyen involválódva most már egy évtizede a sport különböző szintjeiben és irányításában, azt tudom mondani, hogy kizárólagosan működési, tartalmi és alkotmányos szempontból szabad ezt a törvényt megközelíteni, és ebből a szempontból sajnos nagyon sok kivetnivalót hagy maga után.

Az egyik leglényegesebb probléma, amelyre szeretném felhívni a figyelmet, és nem az első alkalom, amikor felhívnám erre a figyelmet, ez az óriási szerepcsere, amely a Nemzeti Sportszövetség és a sport szakszövetségek között adódik, pontosan azoknak a jogi megfogalmazása között. Merem állítani azt, hogy az, ami ebben a törvényben benne van, továbbra is alkotmányellenes megfogalmazás, hiszen a sportszövetségeknek van olyan, az államtól átvállalt, kötelezően a törvény által is átvállalandó feladatsora, amelyet köztestületi formában tudnak megvalósítani, míg teljesen természetes volna, hogy ezek a szakszövetségek hozzák létre azt, ami egyébként létre is jött és működik is kétféle formában, azokat a nemzeti sportszövetségeket, amelyek viszont hosszabb távon a koordinációt, a kooperációt biztosítják a sport világán belül.

Mélyen hiszek abban, hogy semmifajta politikai meggondolás nem lehet, és főleg konjunkturális politikai meggondolás nem húzódhat meg a sporttörvény mögött, ezért magam is azt szeretném kérni, hogy amennyiben lehet, ha nem lehet elhalasztani a sporttörvény elfogadását, akkor egy rendkívül intenzív további vita előzze meg ennek a módosító indítványait, hiszen, mint ahogy a képviselőtársaim elmondták, valóban tele van olyan kétharmados döntést igénylő és alkotmányt értintő kérdésekkel, amelyek felett egyszerűen elmenni nem lehetséges.

Összefoglalva, én nagymértékben hiányolom tehát azt, hogy egy ilyen törvényt, amely a teljes magyar társadalom életére bizony hosszú távon hathatna vissza, ha ezek a fejlesztési tervek, stratégiák léteznének, olyan hosszú távon, hogy a miniszter úr fiatal kora ellenére az ő gyerekeinek már gyerekei lesznek, és a miniszter úr nagypapa lesz akkor, amikor a ma kezdő sportolóból olimpiai bajnok lehet... - tehát igen hosszú távú kérdésekről lehet szó, és akkor egy olyan sporttörvény van előttünk, amely nem olyan kollektív munkának az eredménye, amely az oktatás, a kultúra, az egészségügy, az önkormányzatok, a területfejlesztés és valamennyi témakörben felelős ágazatok közös munkájával készül. És ez az ok az, amiért sem a költségvetésben, sem a törvénytervezetben nem találjuk meg azokat az eszközöket, és bármennyire szép a kimondott szó, nem találjuk azokat a garanciákat, amelyek a teljes területre horizontálisan kihatva, valóban a civil és autonóm szférák fejlődését tudják szolgálni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Vincze Lászlónak, a Független Kisgazdapárt vezérszónokának. Tessék!

 

VINCZE LÁSZLÓ, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Hölgyeim és Uraim! A sport, a mozgás, a testkultúra gyarapítása, az egészség megszilárdítása, a szervezet megedzése, a testi képességek és mozgásműveltség céltudatos fejlesztése egyidős az emberiség történelmével.

A közvetlen "sport" szó mai értelmezése a XIII. századtól eredeztethető, mely szerint az edzéssel, a teljesítmények fokozásával a szabadidő eltöltését jelentheti. Mai értelmezésünk szerint a sport nagyon fontos színtere a fizikai erő, ügyesség, gyorsaság és állóképesség fejlesztésének. A versengés, a megmérettetés, a rivalizálás szellemisége örök érvényű. Elég, ha az ókori görögök ifjainak versengéseire, az akkori olimpiai játékokra gondolunk. Az ifjúság testnevelése, sportolása ügyének fontossága honfoglaló őseinknél ugyanúgy fontos volt, mint más népeknél. Ez harcra nevelő viadalokban, vadászatokban, íjászatban és a kitartásra nevelő viadalok nagy fontosságában jelent meg.

Az évszázadok alatt a sporttal való foglalatosság külön szabályozáson ment keresztül. Elég, ha a mindannyiunk számára elismert és közismert Eötvös József kultuszminiszter intézkedésére utalok, mely az ifjúság reformtörekvései, a pesti egyetemi ifjak kívánalmai, 6. §, testgyakorlati intézetek és egyletek felállítása címszó alatt került kiadásra. Vagy kötelező tantárgyak között szerepelt a testgyakorlatok, különös tekintettel a hadiszolgálatra című tantárgy. Rendkívül sokat tett a magyar testnevelés és sport ügyéért gróf Széchenyi István, aki a lovas sportot fejlesztette világszínvonalúvá.

Nagyon jelentős dolog a két világháború között a levente testnevelés megszervezése és léte. A 21 év alatti ifjak, ezen belül a középiskolások testnevelési óraszámát heti háromra emelték. A sporttal való foglalatosság elsősorban a testnevelő tanárokra épült és épül ma is. 1925-ben a testnevelő tanári képzést főiskolai rangra emelték. A sport kiváló értékrendszer megjelenítője, amelynek elterjedése és kiszélesítése a mai társadalom viszonyai között is rendkívül fontos. Sportolóink munkájukkal, teljesítményükkel, küzdő szellemükkel példát mutatnak az ifjúságnak. Sydney aranyérmesei, helyezettjei nemzetünk büszkeségei, és egyben hazánk legkiválóbb nagykövetei voltak. Ma már a régi mondás, hogy ép testben ép lélek, szerencsére módosult. Hiszen testileg fogyatékos emberek is sportolnak, mozognak, és nekünk, nem fogyatékosoknak csak a legnagyobb tisztelettel és elismeréssel kell adóznunk nekik.

Tisztelt Ház! A polgári kormány rendkívül jó szervezeti keretet biztosít azzal, hogy az ifjúság és sport ügyének bonyolítására létrehozta az Ifjúsági és Sportminisztériumot.

 

 

(10.40)

 

 

Megoldatlan feladatok halmaza maradt nehéz örökségül a tárcára. Nem mindegy, hogy a magyar sportérdekeket idehaza és külföldön minisztériumi szinten képviselik, vagy mint az előző években, küldenek egy osztályvezetőt tárgyalni. A fiatal csapat derekasan állja a sarat, elég, ha a labdarúgás háza táján kialakult hercehurca részleges megoldására utalok.

Tisztelt Ház! Nagyon fontos, hogy a sportról, a sportért párbeszéd alakulhatott ki. A jelenlegi törvényjavaslat hónapokon keresztül tartó egyeztetések és műhelymunka eredményeként került a tisztelt Ház elé. Úgy gondolom azonban, hogy képviselőtársaim is érzik azt, hogy az ifjúság mozgáskultúrájában valami nincs rendben, hiszen abban az országban, ahol a katonaköteles fiatalok 60 százaléka alkalmatlan a sorozáson, valami nagy baj van.

Az ifjúság jelentős része a sportot, a testkultúrát kihagyja. Az internet, a számítógépek világa, a modernizáció számos csodája konkurensként jelentkezik. Mozogni azonban naponta kell, úgy, mint ahogyan táplálkozni is. Ezeket a dolgokat előre letudni vagy egy-egy napba belesűríteni nem lehet.

A világ sportjában új feltételrendszer alakult ki, amelytől Magyarország sem függetlenítheti önmagát. A sportban megjelent a pénz, a tőke. A látványsportok szórakoztatóiparrá nőtték ki magukat. Ilyenek többek között a Forma-1-es autóverseny, a labdarúgás, a kosárlabda, a tenisz, de még hosszan sorolhatnám.

A helyzet kettős: a látványsportoknak olyan lehetőséget kell biztosítani, hogy előbb-utóbb állami hozzájárulás nélkül is jól működhessenek, a többi sportágban pedig nagyon fontos a jó működéshez ütemezett állami szerepvállalás. Rendkívül fontos a civil érdekek, az úgynevezett civil kurázsi bekapcsolása, melynek híján a sportágak alapjai kerülhetnek veszélybe. Nagyon fontos az önkormányzatok szerepvállalása is.

Nagyon fontos terület a szabadidős sporttevékenység fejlesztése a különböző fejlesztési programok mentén. Ilyeneket említhetnék, mint a nemzeti atlétikai program, a labdarúgás-fejlesztés programja, valamint a kosárlabda-utánpótlás fejlesztésének programja, de más programokat is fel lehetne sorolni.

A törvény egyik legfontosabb tartalmi gondolata az, hogy az általános szabályozás eszközeivel is igyekszik hozzájárulni és megerősíteni a kormányzati sportpolitikában 1998-ban bekövetkezett szemléletváltást. Itt első helyen kell megemlíteni a lakosság, a polgárok sportját. Az élsport vonatkozásában elsősorban a piaci típusú átalakulás, átalakítás elősegítése nagyon fontos sportpolitikai törekvés.

A szabadidősport kiemelt terület. Fontos alapelv - és a törvénytervezetben több ponton tetten érhető -, hogy a sport eszközrendszerével is hozzá kell járulni az iskolai testnevelés feltételrendszerének javításához. Az előbbiekben már említett három sportág közös vonása, hogy eszközeivel bővüljön és javuljon az iskolás korosztályok rendszeres sportolási lehetősége. A diákolimpiák rendszere bővítésre és korszerűsítésre szorul, még akkor is, ha a ráfordított költségvetési források évről évre növekszenek. Igen fontos elem az önkormányzatok finanszírozásán belül a sportnormatíva kötött felhasználásként való megjelenítése. Konkrét elem még a sportlétesítmény-építési program, mely pályázati úton a nevelési-oktatási intézmények létesítményi feltételeit is gazdagíthatja. A fogyatékosok sportja, ezen belül 38 ezer iskolás korú fogyatékos gyermek sportolása lehetőségének megteremtése rendkívül fontos feladat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy az iskolai testnevelésről és a diáksportról külön is szót említsek. Az iskolai testnevelés oktatása, valamint az arra biztosított órakeret, ha így marad, csak a helyzet súlyosbodását vonhatja maga után. Napi testgyakorlás nélkül felnövőben van egy egészségi állapotát tekintve hátrányos helyzetű generáció. Naponta kell testnevelésórát tartani, hiszen a ma urbanizálódott ifjúság már nem tud más módon mozgáshoz jutni. Régebben apáink, de mi magunk is naponta mozogtunk, akkor is, amikor dolgoztunk. Hajtottuk az állatokat, etettük azokat, kapáltunk, kaszáltunk, vagyis minden olyan dologgal foglalatoskodtunk, ami a szervezetet karbantartotta, megedzhette. Ma már szerencsére is meg nem is, ezeknek a tevékenységeknek a zömét átvette a technika.

A sportról szóló törvénytervezet legértékesebb eleme a mindennapos testnevelési óra bevezetésének tervezése. A mindennapos testnevelést bevezetni a közoktatásba az eddig már felsorolt szempontok szerint alapvetően fontos, hiszen ez a nemzet humán erőforrásainak biztosítása. Sokkal könnyebb a sportra, a testedzésre pénzeket fordítani, de gazdaságosabb is, mint az ifjú generációt kórházi ellátásban részesíteni.

A mindennapos testnevelési óra bevezetésére két lehetőség kínálkozik. Az egyik lehetőség a napi tanórákból öt percet megspórolva, 40 perces órakeretben tanítani a tantárgyakat. Ez feszes órakezdéssel azt eredményezi, hogy az öt percekből összejön a délelőtt megtartható napi testnevelési óra.

Kedves Képviselőtársaim! Itt nagyon fontos arra utalnom, hogy miért délelőtt, a tanórák beiktatásával kell a mozgást, a sportot, a mozgásélményt nyújtani a tanulóknak. A mai rohanó világban az ifjúság zöme a délutánok programjaként már nem a mozgáskultúrát és a sportot részesíti előnyben, ennélfogva saját szervezete felépítésével nem is törődhet. A tanórarend szerinti testnevelés beiktatása a törvénytervezet legkiválóbb eleme.

Tisztelt Ház! Még egyszer mondom, hogy az ISM által előterjesztett törvényjavaslat ezen része korszakos lépést jelent az ifjúság nevelése érdekében. A megoldást illetően el kell fogadnia az Oktatási Minisztériumnak is a délelőtti mindennapos testnevelés óraszámba történő beiktatását. Erre a közoktatásban a szabadon választható órakeretből megoldás várható. Ugyanakkor ennek a keretnek a terhére tervezhetik az intézmények az idegen nyelv oktatását, a kézműves és művészeti képzést, a számítástechnikát és egyéb olyan ismereteket, amelyekre a szülők és a gyermekek joggal tartanak igényt.

A gyermekek óraszáma a közoktatási törvényben meghatározott, innen kezdve az Oktatási Minisztérium álláspontjával nem értek egyet, miszerint a testnevelési órák mindennapos időkeretét a szabadon választható órák terhére kell megoldani. Senki nem akarhatja, hogy a sport és a mozgás napi gyakorlása a fenti nevelési területekkel szemben álljon, annak terhére valósuljon meg.

Mi lehet tehát a megoldás, kedves képviselőtársaim? Meg kell emelni a testnevelés tantervi óraszámát, amely a gyermekek és ifjak óraszámába ne számítódjon bele, hiszen naponta kell mozogni, enni s a többi. A testnevelés nem elméleti tantárgy. A heti óraszám emelkedése a tanulók számára nem túlterhelést, hanem mozgásélményt és kikapcsolódást kell hogy jelentsen. A testi edzettség jótékonyan befolyásolja a tanulási képességeket is. Ennek költségvetési vonzata elenyésző.

A bizottsági üléseken az alapcél támogatottságot élvezett, számomra nem jelent érvet és kifogást az, hogy létesítmények hiányára hivatkoznak szakemberek. Hiszem és vallom, hogy létesítmények hiányában - erre most is van gyakorlat - kis falusi kultúrotthonokban és futballpályákon is lehet naponta mozgásélményt nyújtani.

Kifogás éri még a törvény ezen szakaszát azért is, mert állítólag nincs meg a szakemberháttér a végrehajtáshoz. Mindenképpen kénytelen vagyok ezt megcáfolni, hiszen a legkisebbekkel foglalkozó óvónénik és tanítónők rendelkeznek azzal a végzettséggel és képzettséggel, mely a korosztályuknál a mozgás és sport megszerettetésére elegendő. Az általános iskola alsó tagozatában a heti öt, felső tagozatban a heti négy, valamint középiskolákban a heti négy óra bevezetését lépcsőzetesen kell majd megoldani, négy év alatt bevezethető. Ez harmonizál a közoktatásban bevezetendő kerettantervvel is.

A Független Kisgazdapárt frakciója és szakértői, de jómagam is az Ifjúsági és Sportminisztérium által előterjesztett változat által biztosított mindennapos testnevelési órák négy éven keresztüli bevezetését támogatjuk.

Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy még néhány kérdést a törvényből kiemeljek. A törvénytervezetnek a sportolókra és sportszervezetekre vonatkozó paragrafusa pontosításra szorul. Meg kell ugyanis határozni, hogy az állam milyen mértékig támogat és mit vár el. Nem mindegy, hogy közpénzekből mennyi napidíj és egyéb juttatások kerülnek, kerülhetnek a sportolókhoz. Lényeges dolog lehet például a sportrendezvények biztonságos lebonyolítása érdekében annak pontosítása, hogy milyen eszközökkel és mire hatalmazzák fel a rendőrséget. Érdekes lehet a 7. § a nemzeti sporttanácsról.

Nem akarok most a paragrafusok taglalásába belemélyedni, hiszen ezt a részletes vita alkalmából, illetve a pártegyeztetésen majd módunkban lesz megtenni.

A szakszövetségek támogatásánál - lehet, hogy furcsa az álláspontom - többet érne, hogyha a szűk versenyrendezésre kapnának talán több támogatást, de ebben jómagam sem vagyok teljesen biztos.

 

 

(10.50)

 

A fennmaradó részt az önkormányzatokon keresztül azonban lehetne mozgósítani a lebonyolítást végzőknek. Sok az útvesztő a támogatásokat illetően, ezért nem ártana néhány ilyen-olyan szervet kiiktatni a támogatások odaítélése tekintetében. A Nemzeti Szabadidősport Szövetség feladatát tekintve jó az elképzelés, viszont a végrehajtás szintjén nagyon szerencsés lenne, ha nem a leadminisztrálók szövetsége válna esetleg belőle - nem is feltételezem -, hanem valóságos szabadidőprogramok elősegítését tekintené céljának. Nagyon fontos a sportmunkavállalás kérdése, hiszen az egyesületek egy részénél eddig is működött a profizmus, láthatatlan pénzek vándoroltak versenyzőkhöz, játékosokhoz.

Tisztelt Ház! Nagyon komoly értéke a sporttörvénynek az olimpiai bajnokok és különböző világversenyek érmeseinek, azok özvegyeinek és edzőinek nyújtott járadék.

Befejezésül még két elemet hadd ragadjak ki a törvényből. Az egyik, hogy fölrajzolja és fölvázolja a magyar sport egy olyan új szervezetrendszerét, amelyben a szabadidősport a versenysportszervezetek mellett azonos súlyú, rangú, szintű szervezetekkel jelenik meg. Másik ilyen elem, hogy a '98-as sporttörvény-módosítás rendelkezett a két, sportot szolgáló közalapítvány összevonásáról, ami az elmúlt időszakban megtörtént.

Tisztelt Képviselőtársaim! Jó lenne, ha az általunk tárgyalt sporttörvény tervezete a tisztelt Háztól - megfelelő módosító indítványokkal együtt - konszenzusos alapon hatpárti támogatást kaphatna. Erre minden remény megvan. Az Országgyűlésben a mostani ciklusban volt és lesz majd példa erre, amikor a hatpárti megegyezés mentén a hatpártilag támogatott, drogmegelőzéssel kapcsolatos országgyűlési határozati javaslatot a hat párt elfogadta.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Képviselőtársaim! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) A Független Kisgazdapárt és képviselőcsoportja s jómagam nevében a törvényjavaslatot tárgyalásra alkalmasnak tartom és támogatásra javasolom.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Világosi Gábornak, az SZDSZ vezérszónokának.

 

DR. VILÁGOSI GÁBOR, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényről a közelmúltban megtartott konferencián miniszter úr nyitóbeszédében azt mondta, hogy az 1996-os sporttörvény rosszul megfogalmazott kérdésekre rossz válaszokat adott. Sajnos a helyzet az, hogy ha még jó válaszok születtek volna, akkor sem születhetett volna meg egy, a magyar sport fejlődésének jó kereteket teremtő törvény, hiszen a rossz kérdésekre adott jó válasz sem helyes válasz. Nos, nekünk van önkritikánk, és nem tartjuk kifogástalannak az 1996-ban megalkotott törvényt, de azt hiszem, azért az ilyen sommás negatív értékelés megalapozatlan. Ne feledjük el, hogy a jelenleg hatályos törvény az alapítványok és járadékok formájában, azok bevezetésével, szabályozásával komoly finanszírozási alapot teremtett.

Persze most nem az a tisztünk, hogy a jelenleg hatályos törvényről beszéljünk, hanem a kormány által most benyújtottról. Talán először kiemelném ennek a törvényjavaslatnak a pozitívumait, mert tagadhatatlan, hogy jó néhány ilyen van. Ilyenek például a fogyatékossportra vonatkozó rendelkezések, ilyenek a sportrendezvények szervezésére, a sportrendezvények biztonsági kérdéseire, az ügyészségi törvényességi felügyeletre vonatkozó szabályok - ezek mindenképpen előrelépést jelentenek.

Nem lezárva a pozitívumok felsorolását, mégis azt kell mondanom összegzésképpen, hogy ez a javaslat az aránytévesztés törvényjavaslata. Az aránytévesztések javaslata abban az értelemben, hogy a száz paragrafus túlzott mennyisége mellett a javaslat végén a kormánynak és a minisztereknek adott felhatalmazások felsorolásából kiderül, hogy még mintegy 25-30 alacsonyabb szintű jogszabály megfogalmazására, illetve megszületésére kerül sor a jövőben.

A különböző fórumokon és az itteni, már többször emlegetett konferencián is a minisztérium képviselője úgy válaszolt a felvetett kérdésekre, hogy a problémafelvetők egyik része azt mondja, hogy túlszabályozás történt a javaslatban, a másik része pedig újabb és újabb szabályozást igényel.

Valóban, mind a kettő megvan, de azt hiszem, hogy ez tényleg csak egy látszólagos ellentmondás, mert vannak olyan kérdések, amelyeket túlszabályoz, túl részletesen szabályoz a javaslat, mások pedig - amelyeket véleményünk szerint valóban szabályozni kellene, és adott esetben nem részletekbe menően, hanem csak nagyjából - egyszerűen kimaradnak a törvényjavaslatból.

Ez a törvény egyenetlenül szabályozza a sportélet különböző területeit. Túlszabályozza például a fegyelmi eljárások körébe tartozó jelenségeket; homályos, ellentmondásos a pénzügyi forrásokra utaló szabályozás. Itt említeném talán meg azt a szerkezeti problémát is, hogy igaz, hogy az 1. § a sportolóról szól, de egyből azzal kezdi, hogy melyek a sportoló kötelezettségei. Ugyanakkor a 2. § már a doppingolás problémájával foglalkozik. Az emberben az a látszat keletkezik, hogy a sportnak ez a legfőbb problémája, holott nagyon jól tudjuk, hogy az élsportnak valóban komoly problémája, de azt hiszem, ez nem indokolja azt, hogy a törvényjavaslat 2. §-a már mintegy öt bekezdésben ezzel a problémával foglalkozzon. Ráadásul megjegyzem, hogy az öt bekezdésből három külön jogszabályra hárítja aztán a probléma részletes elemzését. Úgy gondolom tehát, hogy ez egy komoly jogszabály-szerkesztési probléma. Amíg tehát ezeken a területeken valóban nagyon komoly túlszabályozást tapasztalunk, ugyanakkor néhány nagyon fontos témakörben pedig később megalkotandó alacsonyabb jogszabályokra utal a törvényjavaslat; ilyen például a létesítménysztenderdek kérdése, amit kiemelnék a sok fontos kérdés közül.

A korábban megfogalmazott elv, a kormányzópárt programjában deklarált egészséges életmódra nevelés, az ifjúság testedzése, az iskolai sport és az utánpótlás-nevelés a törvényjavaslat szerint üres szólam marad, mert deklarációk vannak, de ezek a kérdések tartalmilag nem kerülnek vizsgálatra. Méltatlanul bánik ez a törvényjavaslat a sport háttérországával, nincs átfogó utánpótlási rendszer; a gyerekeket nevelő testnevelőkről, a gyerekeket nevelő edzőkről, bírókról és a sportban tevékenykedő úgynevezett kisemberekről és azok tevékenységéről gyakorlatilag elfeledkezik a törvényjavaslat. Tehát azt kell mondanom, hogy ez a sporttörvényjavaslat szervezetközpontú, ez a törvény a szervezeti felépítés törvénye. Ez a törvény nevesít négy társadalmi sportszervezetet, a Magyar Olimpiai Bizottságot, a Nemzeti Sportszövetséget, a Nemzeti Szabadidősport Szövetséget és a Fogyatékosok Sportjának Szövetségét, egyúttal azonban a kormányzat ezeket a társadalmi szervezeteket saját felügyelete alá vonja. És már elhangzott itt az előbb, hogy jó lenne, ha a sport valóban politikamentes lenne: azt hiszem, otromba az a megoldás, az a politikai attitűd, ami a 90. §-ban nyer megfogalmazást, ami az egész törvényjavaslat koncepciójából is kilóg, ami ugyebár a Ferencváros és a Honvéd létesítményeire vonatkozik. Talán jó lenne, ha a koalíciós problémák nem jelennének meg egy sporttörvényjavaslatban.

Ebben a törvényjavaslatban tehát nem tükröződnek a korábban megfogalmazott elvek, túlzott mértékig foglalkozik a hivatásos sport felépítésével és működésével, és ez a törvény nem nyit méltó mozgásteret az önkormányzatok számára sem. Éppen a helyi önkormányzatok kerülnek méltatlan helyzetbe, amikor az iskolák, valamint a fiatalokat tömörítő sportszervezetek, nem beszélve a felnőtt lakosságról, sportolási lehetőségeket kérnek, továbbá szeretnének alsóbb fokú versenyeket, bajnokságokat lebonyolítani. A helyi sporthoz tisztán tartott pálya, az európai normákhoz méltó tisztálkodási lehetőségek tartoznak, de ez a legtöbb helyen persze nem áll rendelkezésre. Ugyanakkor a helyi önkormányzatok további terhelése sportfeladatokkal a jelenlegi finanszírozási rendszer mellett - és szeretném hangsúlyozni, hogy a jelenlegi finanszírozási rendszer mellett - ellehetetlenítené az önkormányzatok gazdálkodását.

Visszautalnék megint csak a közelmúltban itt tartott, sporttörvényről szóló konferenciára, amelyen elhangzott az egyik előadó szájából, hogy a sporttal kapcsolatos feladatoknak kötelező önkormányzati feladatoknak kellene lenniük, mert a szükséges költségvetési fedezetnek legalábbis egy részét ilyen módon célszerű biztosítani.

 

(11.00)

 

Feltette a kérdést, ér-e a sport annyit, hogy ez önálló normatívaként, elkülönülten is megjelenjen, és akkor talán az önkormányzatok is még többet tudnának e nagyon fontos területre fordítani. Úgy gondolom, sajnos a javaslatban a válasz az, hogy nem ér annyit a sport.

A javaslat hiányosságának tartom még, hogy egy sereg kérdésre nem ad választ, és itt egy látszólag kis jelentőségű példát említenék a sok közül. Már csak néhány helyen működik a megyei sportági szövetségek ernyőszervezete, pedig ezek napi igényeket elégítenek ki bíróküldésben, versenyszervezésben, felszerelések kölcsönzésében, és még folytathatnám a sort. Utalás sincs a törvényben ennek és más meglévő strukturális elemek sorsáról.

Hiányoznak továbbá a törvényből az úgynevezett távlatos programok. Pedig egy előremutató törvénynek, azt hiszem, ezeket mindenképpen tartalmaznia kellene. Ilyen lehetne például az iskolai létesítményfejlesztési program, a községi, kisvárosi szabadidősport-fejlesztési program. Sehol nem találjuk az említett nagyvonalú és igazán elfogadható programokat, és ebből kifolyólag természetesen a programok forrása sem szerepel a javaslatban.

Csak egy példát említenék. Nógrád megyében 100 ezer lakosra esik egy, azaz egyetlen uszoda, és a gyerekek Balassagyarmatról Szlovákiába járnak úszásoktatásra. Senki nem várja el azt, hogy ezeket a problémákat egyik napról a másikra meg kellene és meg lehetne oldani, de hogy egy ilyen törvényjavaslatban szó legyen ezekről a problémákról és elképzelésekről, koncepciókról, hogy az elkövetkezendő években, akár évtizedben hogyan lehet ezeket a hiányosságokat felszámolni, azt hiszem, ez mindenképpen elvárható lenne.

De úgy tűnik, hogy ha az iskolai sport, a mindennapos testnevelés is bekerül a törvénybe - ha egyáltalán bekerül -, akkor az a testnevelésben és egészségügyben dolgozó szakemberek állhatatos, meggyőző munkájának lesz a gyümölcse, s lehet, hogy ennek sincsenek meg még ma a személyi, tárgyi, létesítményi feltételei, de semmi akadályát nem látom annak, hogy lépcsőzetesen - akár néhány éven belül - a közeljövőben sor kerülhessen a Magyar Testnevelőtanárok Országos Egyesülete által megfogalmazott igény kielégítésére.

Látni kellene és eldönteni végre, hogy a magyar állam által támogatott sport melyik szelete, része kerül valóban támogatásra. Tehát dönteni kellene, hogy az olimpizmus és a szűk üzleti élsport, vagy valóban nagy létszámú gyermek számára biztosítunk valamennyiünk adójából sportolási lehetőséget. Természetesen egyetlenegy javaslat sem teheti le úgy a voksot, hogy csak az egyiket vagy csak a másikat támogatja, csak az egyiket vagy csak a másikat szabályozza, de a prioritás számunkra egyértelmű.

A törvény tehát nem tükrözi, hogy a sport eszközeinek felhasználásával mit tudunk tenni a magyar nép egészsége, erkölcsi fejlődésének segítése érdekében. Nem tükrözi az európai sportchartában megfogalmazott azon elvet, mely szerint mindenkinek egyformán lehetőséget kell adni arra, hogy bekapcsolódjon valamilyen sporttevékenységbe. Számunkra, szabad demokraták számára pedig ez lenne a legfontosabb.

Köszönöm. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Gémesi Györgynek, az MDF vezérszónokának.

 

DR. GÉMESI GYÖRGY, az MDF képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Néhány gondolatot talán elmondanék az előző felszólalókkal kapcsolatosan, különösen azzal kapcsolatosan, hogy a sporttörvény tervezetét mikor jó tárgyalni, melyik időpontban. Én úgy gondolom, nagyon jó időpontban történik ennek a törvénytervezetnek a tárgyalása, tekintettel arra, hogy most vagyunk egy nagyon sikeres olimpia után, illetve a költségvetési tárgyalásnak egy olyan stádiumában, amikor szinkronba lehet hozni az ott megfogalmazottakat a költségvetés tervezetében meglévőkkel.

Egyetértek Baráth Etelével, aki azt mondta, hogy a politikának semmi köze nincs és nem is lehet hosszú távon a sporthoz, de azért valamilyen formában nekünk, politikusoknak kell valami rendszert kialakítani, ami alapján aztán végül is valóban át lehet adni bizonyos területeket az autonóm törekvéseknek.

A párbeszéd hiányáról Csizmár Gábor képviselőtársamhoz kapcsolódva csak annyit mondanék, hogy nem tudom, hány egyeztetés volt és azokon összesen hányan szólhattak hozzá ennek a törvénytervezetnek a vitájához. Én magam többször voltam többpárti egyeztetésen és a sportbizottság által szervezett fórumon is, ahol közel kétszázan voltak jelen és számosan hozzá is szóltak.

A túlszabályozással kapcsolatban pedig csak annyit mondanék rövid reakcióként, hogy ez a törvénytervezet magában foglal egy olyan szándékot is, hogy a sportrendezvények biztonságát rendezi. Ezzel tíz paragrafus foglalkozik.

Emlékezzünk vissza, hónapokon keresztül arról beszéltünk, hogy csináljunk egy önálló törvényt a sportrendezvények biztonságáról. Ez most beépült ebbe a törvénytervezetbe. Azt gondolom, hogy így persze a paragrafusok száma egy picivel több, mint ha adott esetben ez nem épült volna be.

Vagy például a doppingkérdés: Világosi Gábor képviselőtársam jelezte, hogy ezzel kezdődik a törvényjavaslat. Tudomásul kell venni, hogy a dopping nem csak az élsportot érinti! A dopping legalább ugyanolyan veszélyes, mint a drog kérdése. A dopping a második-harmadik vonalban kontrollálatlanul működik, és ezt nagyon keményen le kell szabályozni, hogy a következő sportológenerációt megvédjük tőle. Szerintem tehát nagyon jó helyen van az a doppingkérdés ebben a sporttörvénytervezetben.

Tisztelt Képviselőtársaim! Néhány napja aludt ki az olimpiai láng. Azt gondolom, hogy mindannyian örömmel szemléltük mind az olimpikonok, mind a paralimpikonok sikerét, és azt hiszem, hogy ez az öröm még tart, és remélem, hogy az a lendület a sporttal való kapcsolódásban az egész magyar társadalom tekintetében most is megvan, ami velünk volt három héten keresztül, amikor néztük azokat a sikereket, amelyek kapcsán a nemzetek sorában a magyar nemzet a 13. helyet érte el. De hogy mi van a siker mögött és mi látható ebből, ez hihetetlen nagy különbség! Hiszen maga a siker mögötti munka, az anyagi feltételek, a szakmai feltételek, a különböző lehetőségek nagyon szerteágazóak, és meggyőződésem, hogy a sporttörvénytervezet ezeket valamilyen formában szabályozva előrébb hozhatja azt a helyzetet, amiből aztán a siker születhet.

Persze, mi magyarok mindig aranyban és érmekben mérünk. Természetesen a törvény is tükrözi azt, hogy nem csak erről van szó, de azért az a csúcs. Azt hiszem, egy ország megítélésében, az országkép kialakításában elengedhetetlen az, hogy ez mindenféleképpen a magyar tradíciónak megfelelően alakuljon. Olimpia lesz a jövőben is, legalábbis úgy látom, hogy hihetetlen nagy népszerűségnek örvend a világ nemzeteinek sorában, tehát nekünk mindenféleképpen nagyon jó lehetőség a megméretésre és nagyon jó lehetőség az országkép pozitív alakítására, a nemzeti identitástudat erősítésére és sorolhatnám tovább.

Tehát ezzel az örömmel és a sikerből táplálkozó örömmel láttam neki én magam is a törvénytervezet tanulmányozásának és veszek részt ebben a munkában, és bízom abban, hogy képviselőtársaim is valóban a jobbító szándéknak megfelelően segítik majd kritikai észrevételeikkel, módosító javaslataikkal ennek a törvénynek a megszületését.

Az előzményekről már szóltunk, többen is szóltak az egyeztetések tekintetében. Azért hadd igazítsam ki a hatpárti egyeztetéssel kapcsolatos kérdéskört, hogy amikor az ember először kapja meg, akkor valóban előző nap kapja meg a törvénytervezetet, de a módosítások nem érintenek annyi paragrafust, hogy aztán azt ne lehessen átfutni akár egy vagy két nap alatt. Úgyhogy azért sántít egy kicsit az az érv, hogy mindig rögtön előtte kaptuk meg a törvénytervezetet, hogy vitatkozzunk róla. Holnap is reggel 9-kor egy hatpárti egyeztetés lesz; remélem, képviselőtársaim ott lesznek, és tudunk majd arról vitatkozni, hogy a módosítókkal hogyan tudjuk segíteni a törvény megszületését.

A régi törvényt én nem kritizálom. Azt mondom, hogy kinőtte a kereteket, és mindenféleképpen szükséges az új szabályozás, ami meggyőződésem, hogy előrébb viszi a sport területén a helyzetünket.

Néhány alapdolgot szeretnék megemlíteni. Az egyik a szemlélet kérdése, amit a legfontosabbnak tartok ennek a törvénynek a kapcsán, hiszen 1990 óta átalakult körülöttünk a világ. A gazdaság újjászerveződése, a vállalkozások, a közép- és kisvállalkozások erőteljesebb megjelenése, akár a multinacionális cégek erőteljesebb megjelenése az országban, a nagyfokú autonómiára való törekvés és igény akár a civil társadalomban és a civil szervezetekben - mint ahogy a sport ennek egyik megjelenülése -, azt gondolom, szükségessé teszi azt, hogy ez a törvény megszülessen.

És szükségessé teszi az is, hogy a korábbi szabályozás nagyon sok mindent nem szabályozott, nagyon sok következménye volt ennek. Hadd említsem csak azokat a társadalombiztosítási adósságokat, amelyek fölhalmozódtak, és aminek következményét még a mostani költségvetés is és a jövő esztendők is viselik.

 

 

(11.10)

 

Évente közel 1 milliárd forinttal kell ezeket a korábban be nem fizetett pénzeket a mai költségvetésnek vállalnia.

Megjelent az igény az amatőr és a professzionális sport kapcsán, s valóban megjelent a hivatásos versenyzés igénye is. Ennek a kérdését is szabályozni kell, akár a versenyző védelme érdekében is. Tehát azt gondolom, nagyon fontos, hogy tiszta, világos viszonyokat teremtsünk ezen a vonalon is, hiszen vannak olyan sportágak, amelyeknél a hivatásszerű versenyzés egy iparághoz hasonló, folyamatos nettó adóbefizetője lehet ennek az országnak - ilyen a világ. Az egy dolog, hogy ez jó vagy nem jó egy sportember számára, de egy biztos: ha ez szabályozott és megfelelő formában működik, akár hosszú távú bevételeket is jelenthet ennek az országnak, és finanszírozhatja azokat a sportágakat vagy azon sportágak egy részét, amelyek akár preventív célból, a második-harmadik vonalban az utánpótlással, az ifjúsággal foglakoznak, akár az élbolyban vannak, de a reklámértékük, az eladhatóságuk jóval kisebb értékű, mint más sportágaké. Tehát a szemlélet kérdését emelném ki.

A másik a szerkezet kérdése. Sokan kritizálták, hogy különböző nemzeti sportszövetségek jönnek majd létre. Azt gondolom, a tervezet itt is tiszta, világos viszonyokat teremt. Azon lehet vitatkozni, hogy szükséges vagy nem szükséges, de semmiképpen nem tartanám centralizációs folyamatnak ezeknek a szövetségeknek a létrejöttét. Annál is inkább, mert én inkább azt emelném ki, ez nagyfokú decentralizáció, hogy ezek a szövetségek pénzekről fognak dönteni, és autonóm módon, a saját maguk szándéka alapján fognak megalakulni. És bizony komoly vitákat fognak majd megelőzni azok a döntések, amelyek kapcsán adott esetben a finanszírozást fogják napirendre venni. Tehát ebben a kérdésben egyrészt nem a centralizációt látom, hanem a decentralizációt, annál is inkább, mert itt nem a minisztérium a főhatóság, hanem azt gondolom, ennek a törvényességi felügyeletét az ügyészség fogja gyakorolni, s teljesen világos, hogy ez más rendszeren keresztül megy.

Pozitívan állok az előtt a szándék előtt, hogy a minisztérium szeretné minél jobban decentralizálni, és valóban autonómmá tenni ezeket a szerveződéseket. Az elindításhoz szükséges valamilyen formájú szándék, akár egy törvénytervezetben megfogalmazottak alapján.

Nem kívánok abba beleszólni, hogy a szakszövetségek továbbra is legyenek-e köztestületek vagy ne. Azt gondolom, elég világosan látszik akár a Magyar Olimpiai Bizottság, akár a három nemzeti sportszövetség kapcsán a köztestületi feladat, tehát hogy állami feladatot vesznek át. Azt gondolom, a szakszövetségeknél, a szakszövetségek működőképessége szempontjából nem ez a lényegi kérdés.

A finanszírozás tekintetében is úgy látom, hogy - az elmúlt két év finanszírozási technikájának megfelelően - a sporttörvény tervezete is tiszta, átlátható viszonyrendszert kíván megteremteni. Nekem mint sportembernek, vagy mint adott esetben egy helyi, kis szakosztály tagjának, vagy mint a Magyar Vívószövetség elnökének is az elmúlt években az volt az egyik fő problémám, hogy március közepén vagy áprilisban se láttuk, hogy ki milyen forrásokkal számolhat. S akkor még nemhogy nem láttuk, de nem is kaptuk meg időben a szükséges pénzeszközöket. Tehát úgy tűnik az elmúlt két esztendő kapcsán - és ezek konkrét eredmények -, hogy ezek is kezdenek tiszta és világos, mindenki számára átlátható formában megjelenni.

Nem úgy történik a finanszírozás, hogy X., Y., Z. felveszi a telefont, és azt kérdezi, van-e még pénzetek, vagy az egyik vagy másik akciónkra van-e most forrás. Ez korábban így nem volt jó, és konkrétumokat tudnék mondani, akár a vívószövetség tekintetében is, arra, hogy a korábbi vezetés még a '98-as átalakulás időszakában is milyen ajánlatokat tett, adott esetben amikor már megvolt a kormányváltás. Ennek nem szabad így működnie! Ennek világosnak kell lennie, tisztának kell lennie, és átláthatónak a többiek számára is. Ez igenis stratégiai kérdés, mert abban a pillanatban megszűnnek a tisztességtelen viszonyrendszerek a sporton belül, és ez így van jól.

Persze, egy ilyen rendszeren belül sérülnek érdekek, mert nincsenek meg azok a kontaktusok, amelyek alapján forrást lehet teremteni; ez bizonyos területen bizony fáj azoknak, akik ennek adott esetben a vesztesei. De a világ nyilvánvalóan ilyen.

A gazdálkodás tekintetében szintén nagyon komoly elszámolási rendszer van. Megint meg szeretném említeni a társadalombiztosítás 11 milliárdos tartozását, amit a sporttárca és a kormányzat örökölt, és amit minden évben törlesztgetünk, és még nem tudjuk, mikor érünk a végére. Tessék elgondolni, ha az 1 milliárd forint most felhasználható lenne akár az olimpiai műhely programjában, akár más területen, akkor mennyivel tudnánk megdobni a sportot a támogatások szempontjából.

Nagyon jó, hogy megmarad a sportágfejlesztési program. Az kérdés, hogy ebben milyen sportágak legyenek benne, hogyan és milyen formában oszoljon meg. Tehát úgy érzem, a két év tapasztalatát itt is fel kell majd használni. Az olimpiai műhely programjának kérdése, hogy a MOB-on, a Magyar Olimpiai Bizottságon keresztül történik a szakszövetségek effektív támogatása - ez is nagyon demokratikus és decentralizált gondolkodásmódra vall.

A sportösztöndíjrendszert nagyon tudom üdvözölni, annál is inkább, mert tanulásra serkent, de megmarad egy sportsegélyrendszer, tehát aki már kikerült a tanulásból, az se kerül az utcára, hiszen bizonyos sportágak valóban nagyon kemény felkészülést igényelnek, és ennek következtében, ha úgy tetszik, valóban egésznapos munkát.

A törvénytervezet egyik, hozzám és a szívemhez legközelebb álló javaslata az olimpiai és a paralimpiai járadék kérdése. Azt gondolom, ezzel mindannyian egyetértünk, ezt ki kell emelni. És amit ki kell emelni: az edzők is kapják meg ezt a járadékot, azok az emberek, akik a háttérben készítik fel ezeket a sportolókat. És amikor az ország büszkeségeként s nemzeti büszkeségünkként ott állnak a versenyzők a dobogó tetején, akkor az edző a háttérben van, csendes szemlélője ezeknek az eseményeknek. Nem is akar előtérbe kerülni; de hogy a törvény szabályozása kapcsán, valóban gesztusértékűen és effektíve is meg tudja kapni ezt a kis összeget, azt gondolom, ezzel senki nem vitatkozik.

Egy dologra hívnám fel a figyelmet, a sakkozók kérdésére. Ez módosító javaslatként talán be is fog érkezni. A sakkban tíz olimpiai érmesünk van, és ez nem tartozik a nyári és a téli olimpiai játékok közé. Tehát szeretném, ha a kormányzat ebben a dologban kompromisszumkész lenne, és ezt be lehetne tenni a törvénybe.

Az önkormányzati fejezet kérdése: nem félek attól a dologtól, hogy az önkormányzatok csődbe mennek. Nincs az az őrült önkormányzat, amelyik nem támogatja a helyi sportot; az más kérdés, ha nem támogatja, és ezzel nem segíti a településének azt a valóban egészséges, fiatalos lendületét, akkor nem fogják megválasztani. Tíz éve polgármester vagyok, és tudom azt, hogy ha a sport területén korrekt, nem túlzott igények... Mert a helyi önkormányzatnak nem az élsportot kell támogatnia, hanem elsősorban a létesítményeket, s helyzetbe hozni a település lakóit, megteremteni a sportolás feltételeit; azt gondolom, ebben az önkormányzatok és a polgármesterek mindenféleképpen partnerek, és semmiképpen nem hiszem, hogy ez hiányozni fog. Vita a kétharmados rész - politikai konszenzus kell hozzá, nyilván a hatpártin ez majd fel fog merülni.

Nagyon fontosnak tartom, és ezt hadd mondjam el, hogy volt sportnormatíva. Ha jól tudom, lakosonként 100 forint volt, '94-ig. '94 után megszűnt a sport kiemelt normatívája, beépült a településüzemeltetési normatívába. A településüzemeltetés, azt gondolom, nem tartozik a sport dolgához. Tehát azok, akik ebben a döntésben részt vettek, ne nagyon firtassák, hogy a sportnormatívával mi van, mert elvették.

A '90-'94 közötti kormányzat jó döntésével gesztus értéke volt annak a 100 forintnak, és aztán szépen beépült egy olyan normatívába, amely azóta egyébként csak csökkent; úgyhogy ez megszűnt. Tavaly volt az 1200 forintos normatíva, amelyik a délutáni diáksportra, a tanórán kívüli sportra volt felhasználható.

Végezetül, mert az idő nagyon kevés: a testnevelési órák számát a Magyar Demokrata Fórum is támogatja. Meg kell találni azt a lehetőséget, ami nagyon bonyolult - mert nem csak arról van szó, hogy a szándék van meg -, hogy ez valamilyen formában, ha nem is jövőre, de valahogy beépüljön majd akár a sporttörvénybe is.

Köszönöm hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Felszólalásra megadom a szót Bognár László képviselő úrnak, a MIÉP vezérszónokának.

 

DR. BOGNÁR LÁSZLÓ, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! A magam részéről meg vagyok elégedve az eddigi általános vitával. Egy nemzeti konszenzus remélhetőleg majd csak kicsikaródik a tisztelt Házból, képviselőtársaimból.

 

 

(11.20)

 

Nem akarom ismételni az eddigieket, inkább egy más megvilágításból mondanám el, hogy miért fontos ez a törvény. Az eddigi sporttörvényeket röviden értékelve, a mindennapos testnevelésről szeretnék hosszabban beszélni, és inkább az indokait, egy-két általános és néhány konkrét észrevételt tenni.

Most, 2000-ben Magyarország helyzete olyan, hogy a nemzet létszáma fogy, a várható életkor nem növekszik, az ifjúság egészsége, életvitele romlik. Parancsoló kötelezettségünk tehát, hogy a nemzet törvényhozó testülete, ez a grémium, a Magyar Országgyűlés a törvény erejével állítsa meg ezt a folyamatot. Ez egy sikoly, és erről szólt a Testnevelő Tanárok Egyesületének anyaga is - a kongresszuson is, ahol ott voltunk miniszter úrral -, amit önök mindannyian megkaptak.

A Magyar Igazság és Élet Pártja embereszménye programjainkban már '93-tól a kalokagathia, az ép testben ép lélek, tehát a mi törekvéseink alapgondolata szerint a társadalmi célkitűzéseinket csak testileg-lelkileg egészséges, edzett és munkabíró emberekkel lehet megvalósítani. Állítjuk, hogy az a jobb társadalom, ahol az emberek tovább élnek. Ez ma ránk, Magyarországra nem jellemző.

Kicsit nézzünk bele a sporttörvényekbe, az 1921-esbe, majd a 75 évvel későbbibe, az 1996-osba, majd a mostaniba. A '21-es törvényhez, engedje meg a tisztelt Országgyűlés, engedjétek meg, kedves képviselőtársaim, hogy néhány gondolatot felidézzek Bethlen István miniszterelnöknek az 1921. évi testnevelési és sporttörvénnyel kapcsolatban Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszterhez intézett szavaiból: "Kedves Klebelsberg! Hazánk súlyos helyzetéből folyó anyagi bajaink és az elharapódzott tömegbetegségek a nemzet testi egészségét is megtámadták. A magyar jövőnek tartozunk azzal, hogy minden erőnk megfeszítésével kiemelkedjünk ebből az állapotból, és testileg is épebb és erősebb nemzedéket neveljük. Ebben elsősorban a testnevelés és sport ügyének a felkarolása vezet, amely ekként most legfontosabb nemzeti ügyeink egyikévé vált." Ma is aktuálisak ezen sorok, ezért idéztem.

1921-ben megszületett az első testnevelési, illetve sporttörvényünk. Az a törvény akkor elérte a célját, és az akkori törvényalkotók előtt csak elismeréssel szólhatunk; jelesül vizsgázott az utókor előtt is az a törvény. Nem úgy 70 év után a második sporttörvény - 1921 és persze 1996 két évszám, két Magyarország, de mégis azonos nehézségekkel küzdött. A '96-os törvény, nevével ellentétben nem a sportról, hanem az Országos Testnevelési és Sporthivatalról, a szövetségekről, tehát a sportigazgatásról szólt.

Ha osztályozni kellene - összehasonlítva az 1921-essel -, talán a bejegyzés az lenne, hogy tornából felmentve a '96-os. És most elérünk a 2000-eshez, és remélem, hogy utódaink majd osztályoznak bennünket, és nem tornából felmentettként.

A mindennapos testnevelésről szeretnék egy kicsit hosszabban szólni. Mi Oxford és Cambridge titka? Mi a csodálatos nevelőeszköze? Megkapták, onnan vettem, kedves képviselőtársaim, mint amit önök is megkaptak, a kis füzetkét: a sport és a testkultúra. A két nagy ősi angol egyetem - tehát Cambridge és Oxford -, eltekintve tudományos kutatásaitól, elsősorban nem tanító, hanem nevelő intézet. Itt nem jogászokat, kémikusokat, doktorokat, biológusokat, hanem elsősorban embereket nevelnek. Itt a játék alatt tanítja meg a sport az embert rövid idő alatt a legfontosabb polgári erényekre; és fölsorolnám ezeket: az összetartásra, az önfeláldozásra, az egyéni érdek teljes alárendelésére, a kitartásra, a tettre készségre, a gyors elhatározásra, az önálló megítélésre, az abszolút tisztességre és mindenekelőtt a fair play, a nemes küzdelem szabályaira.

Aki ezeket tudja, és akiből a lélek férfiasságát, az érdeklődést, az önállóságot és az alkotási vágyat nem verjük ki 12 vagy 17 évi örökös magolással, ijesztgetéssel és fenyegetéssel, az meg fogja állni helyét az életben is. Cambridge későn nyitja kapuit, nem korán reggel 6 órakor, nulladik órán kezdenek, korán zárja, déli egy órakor a tantermeit bezárja, és megnyílnak a sportpályák. Tehát Oxford és Cambridge titka, hogy itt elsősorban embereket nevelnek.

Tisztelt Ház! Rátérnék a mindennapos testnevelésre. Hozzászólásom célja annak a sikolynak a felerősítése, amit a Testnevelő Tanárok Országos Egyesülete eljuttatott hozzánk - sőt, ott voltunk személyesen is -, amely figyelemfelhívás a sportban meglévő, de ki nem használt erőkre, egészségmegőrző és jellemnevelő értékek felhasználásra. Hiszen, még egyszer a sikoly: a nemzet fogy és beteg, csökken a népességszám, romlik az ifjúság egészsége, a katonai alkalmatlanság egyre erősebb, nemcsak a bevonulók fele - 60 százalékot említett kisgazda képviselőtársam az idei felmérés szerint. Ez a mi felelősségünk. Átlagosan tíz évvel rövidebb minden nyugat-európai lakosság átlagánál a magyar népesség élettartama - tehát ebből a szempontból kötelességünk.

A felmérések adatai alapján egyértelmű, hogy gyökeres változás nélkül nemhogy a sportnak nem lesz utánpótlása, de a nemzetnek sem lesz jövőt hordozó, egészséges emberanyaga. Ez fogalmazódik meg, és ezért fontos nekünk most ezt a törvényt meghozni.

Remélem konszenzus lesz, én is a Magyar Igazság és Élet Pártja részéről örömmel veszek részt a hatpárti egyeztetésen, valamit ki kell találnunk, ha nem is pontosan ugyanazt és azokból, amit beadtak; módosító javaslatként szeretnénk bevinni, hogy minden tanítási napon tanórai testnevelésben részesüljenek a fiataljaink. Hiszen akkor lehet csak esélye ennek a nemzetnek, ha egy belátható időn belül lesz egészséges ifjúsága, ha ez megtörténik. Ellenkező esetben nem látunk remény erre - mondják a testnevelők. Súlyos szavak, még egyszer: ellenkező esetben nem látunk reményt sem erre.

Szent-Györgyi Albert is ezt említette. Engedjék meg, hogy megint egy 1930-as idézetet olvassak fel tőle, amelyet az országos testnevelési kongresszuson mondott: "A testnevelés a lélek és főleg a jellemnevelés leghatásosabb eszköze, foglalja el a helyet a szükségének megfelelő teljes mértékben az iskolai nevelés egész vonalán, mégpedig az ifjúságnak újabb megterhelése nélkül, tehát az értelmi nevelésre szánt oktatás és tanulási idő megfelelő csökkentése útján." - mondta Szent-Györgyi Albert 1930-ban.

Tehát történelmi pillanat van most. Mikor, ha nem most hoznánk meg ezt a sporttörvényt és ebben a mindennapos testnevelést? Bízom abban, hogy a nemzet törvényhozó testülete, a Magyar Országgyűlés ezt a történelmi pillanatot nem fogja eljátszani.

Néhány gondolat a Magyar Igazság és Élet Pártjától, általános észrevételek a többiekhez. Amit kedves képviselőtársaim említettek, azokat nem kívántam ismét előhozni. Azt viszont el kell mondanom, a tervezet alapján én is abban látom, hogy a magyar labdarúgásban jelentkező problémák megoldására tett kísérlet alapján készült ez el, és ez alapján próbálja a többi sportágat is szabályozni.

Nem akarom én sem elmondani hosszan, hogy hiányoljuk, hogy nem rögzíti a finanszírozás kérdését. A törvényjavaslat bevezetőjében utal a jogalkotó arra, hogy e törvénnyel a sport piaci típusú átalakításhoz kíván hozzájárulni. Ez a megfogalmazás azonban így nagyon tág. A sportnak csak egyes területeit lehet piacosítani. Erre elsősorban a hivatásos sport és a szabadidősport alkalmas. Már az élsportnak az olimpiai egyéni sportágakat alkotó része sem tud megállni a saját lábán piaci viszonyok között.

Észrevételezzük, hogy a tervezet több helyen ellentétes a társtörvényekkel, most nem sorolom föl, munka törvénykönyve, közhasznú szervezetek s a többi; tehát figyelmeztetnénk, nagyon fontos mindez, a jogharmonizáció szempontjából ezt végezzék el a tervezet készítői.

A tervezet nem veszi figyelembe a lakosság sportolási szokásait, az érintett korosztályok életmódját, szabadidős tevékenységét, anyagi lehetőségeiket teljes mértékben, nem épít a magyar sport hagyományait megalapozó egyesületi rendszerre, amely immár azért száz éve nagyon jól működik.

Nekem is lenne több kiegészítő javaslatom; ilyen az, hogy ne legyen kötelező végre az önkormányzatoknak helyi sportrendeletet alkotni, ugyanis ezt tennénk kötelezővé nekik ebben a rendeletben.

(11.30)

 

Mindezek ismeretében csak jobbító szándékkal néhányat még felsorolnék, mert ez a törvénytervezet a jelenleg hatályos törvénynél tartalmilag jelentősebb, kibővítve és jobbítva kívánja szabályozni a sport működését, szervezeti és szerkezeti kereteit. Ez tehát jó.

Azt viszont el kell mondanom - röviden és a társadalmi szervezetek bizottságának elnökeként kötelezően -, hogy a civil tevékenység megnyirbálása található az előterjesztésben. Egyik társadalmi szervezet a másiknak nem dirigálhat, azt nem irányíthatja, nem kötelezheti. Így például nem lehetséges az, hogy a közgyűlés kizárólagos joga meghatározni egy társadalmi szervezet elnökségének a létszámát. Ezt a törvény nem mondhatja meg. Kizárás vagy fegyelmi eljárás csak az alapszabálynak megfelelően történhet, nem szabad azt másképp tenni. Szintén a társadalmi szervezet kizárólagos joga meghatározni, hogy milyen funkcióba, milyen elnevezéssel és milyen feladatkörre vesz fel alkalmazottat, például technikai igazgatót. Szakosztályt a sportegyesület nem nyilváníthat önálló jogi személlyé, csak a bíróság; de valószínű, hogy ez a tervezetben rendbe fog jönni, rendezni fogják a jogharmonizációval együtt.

Még egy dolgot kiemelnék. A tagok a tagdíj megfizetésén túl a társadalmi szervezet tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek a civil szervezetekben, ebből következően annak az egyesületnek, amelyiknek adóssága van, nem lehet sújtani a tagjait vagy a versenyzőit a bajnokságból történő kizárással, a hivatásos sportolót az esetében kötelező munkavégzéstől való eltiltással. Ez nem lehetséges. Erre szerettem volna még felhívni a figyelmet.

A maradék utolsó percemben megszólal bennem a kisördög, noha tudom, hogy ez nem a részletes vita: a törvényjavaslat szerint az elnökségbe, a kuratóriumokba, az ellenőrző testületekbe 50 százalék nő kell. Ez olyan, mint egy MSZP KB-határozat (Sic!). Jelenleg nem rendelkezik a magyar sport ilyen számú aktív sportvezetőnővel. Amennyiben nem sajtóhibáról van szó, akkor is csupán ajánlás tehető. Javaslatunk: minimálisan jelölendő nők arányát lehet meghatározni. Megint elmondom, hogy az önálló társadalmi szervezeteknek a tagságuk jogosult eldönteni, hogy kiket - hány nőt, hány férfit és milyen korút - választanak a testületekbe.

Végezetül egy kicsit morbidnak tűnő dolog: a fogyatékosok nemzeti szövetsége segíti az utánpótlás-nevelést. A cél csak az lehet, hogy a jelenlegi fogyatékosokat minél nagyobb számban bevonják a rendszeres és szervezett sporttevékenység végzésébe. Egy társadalom célja semmiképpen sem lehet a fogyatékosok utánpótlásáról törvényileg gondoskodni.

Azzal fejezem be felszólalásomat, hogy a Magyar Igazság és Élet Pártja tárgyalásra alkalmasnak tartja a törvényjavaslatot, amit remélhetőleg konszenzussal fogad el a tisztelt Ház, és azt is reméljük, hogy az utókor nem elégtelenre fogja osztályozni a mostani működésünket.

Köszönöm a figyelmüket, köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a MIÉP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát elnapolom, folytatására a következő ülésünkön kerül sor.

13 óráig ebédszünetet rendelek el.

 

 

(Szünet: 11.34-13.05

Elnök: dr. Áder János

Jegyzők: dr. Vidoven Árpád és Mádai Péter)

 

 




Felszólalások:   19-22   23-55   56-57      Ülésnap adatai