Készült: 2024.04.26.07:19:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 32-34. felszólalás
Felszólaló Dr. Sáringer Gyula Ede (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  32 - 34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÁRINGER GYULA, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága a november 21-én tartott ülésén megtárgyalta a J/5029. számú beszámolót, amely a felsőoktatás fejlesztésének irányelveiről szóló 107/1995. (XI.5.) számú országgyűlési határozat megvalósításáról szólt, majd ezt követően a H/5030. számú országgyűlési határozati javaslat tárgyalására került sor, amely a felsőoktatás fejlesztésének kiemelt céljait taglalta.

Mind az országgyűlési határozathoz, mind pedig a felsőoktatás fejlesztésének kiemelt céljaival foglalkozó, írásban kiadott anyaghoz dr. Kiss Ádám helyettes államtitkár úr fűzött bőséges szóbeli kiegészítést. Ezt követte a vita.

A két témakört tárgyaló anyagban a dolog természeténél fogva átfedések vannak. A fejlesztési irányelvekről szóló 107/1995. (XI.5.) számú országgyűlési határozat 15 pontban tárgyalta a mintegy közel hat évet átívelő ciklusban történteket.

Az 1. pont a hallgatói létszám növelésével foglalkozott. Ebben a kérdésben a kormányoldalt képviselők és az ellenzéki képviselők között konszenzus alakult ki. Senki sem vonta kétségbe, hogy a 18-22 éves korosztálybeli népességnek jelenleg 34,8 százaléka tanul a felsőoktatási intézményeinkben. Az 1995-ös országgyűlési határozat 2001-re csak 30 százalékos hallgatói arányt irányzott elő, tehát 4,8 százalékos növekedés történt. A kormány eltökélt szándéka, hogy 2005-ben az említett korosztály 50 százaléka kerüljön a felsőoktatásba, és ezzel elérjük az Európai Unió hasonló százalékos arányát.

A 2005-ben bevezetendő emelt szintű érettségit tett tanulóknak már nem kell egyetemi felvételi vizsgát tenniük. Az idézett országgyűlési határozat 2. pontja az átjárható és rugalmas képzési szintek kialakítását tárgyalja. Mint ismeretes, ma a felsőoktatási törvény szerint felsőoktatásunknak négy kiemelt szintje van, a szintek közötti átjárhatóságot jogszabály biztosítja, tehát a határozatnak ez a pontja is teljesült.

A 3. pont "A részidős és távoktatási formák jelentősége a nappali képzés mellett" címet viseli. Az elmúlt ciklusban a Nemzeti Távoktatási Tanács megújításával messzemenően támogatta a kormány a részidős távoktatási formák fejlesztését. Összesen tíz regionális központból álló távoktatási hálózat került megszervezésre. Ezzel eleget tett a kormány ennek a határozatnak a megvalósítása érdekében is.

A 4. pontban az önálló hallgatói munka szerepének és súlyának növeléséről volt szó. Az önálló hallgatói munkát a könyvtári infrastruktúra fejlesztése teszi lehetővé. Ezen a téren 2000-től minden felsőoktatási intézményünk nagy sebességgel, 155 megabit/szekundum sávszélességgel csatlakozik a világhálóra. Ez már a nemzetközi élvonalba kerülésünket jelentette.

Az 5. pont a képzések és a képzési szintek közötti átjárhatóság megteremtése a kreditrendszer segítségével. Ez 2002. szeptember 1-jéig kell hogy megvalósuljon. Ezzel a hallgatói mobilitás mind országon belül, mind a külföld felé meg fog valósulni.

A MAB 450 alapszakot akkreditált, ezt csökkenteni kell a jövőben 200-ra, később pedig 120-ra. Ebben egyetértés alakult ki a bizottság mindkét oldalán.

A 6. pont a minőséget tanúsító akkreditációval és a minőségbiztosítási rendszerekkel foglalkozott. A Magyar Akkreditációs Bizottság befejezte a felsőoktatási intézményeink és azok szakainak hitelesítését, az OM pedig kidolgozta a minőségbiztosítási rendszer megvalósítására vonatkozó tervét.

Többcsatornás finanszírozási rendszer van jelenleg életben, amelynek egyik része a normatív finanszírozás, a másik a céltámogatások pályázati formában való elosztása. 2000-ben és 2001-ben az OM nyolc intézménnyel kötött szerződést a benyújtott intézményfejlesztési tervek elbírálása alapján. Ezek az intézmények közel 42,5 milliárd forint fejlesztési pénzt kaptak.

A MAB mint önálló szakmai testület véleménye biztosítja a szakmai, minőségi követelményeket. Az egyházak felsőfokú intézményei az állami intézményekkel azonos ellátásban részesülnek. E témakörben vitára nem került sor. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) A mostani jogszabályok...

 

ELNÖK: Képviselő út, ötperces időkeret állt rendelkezésére.

 

DR. SÁRINGER GYULA, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Akkor később folytatom. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  32 - 34  Következő    Ülésnap adatai