Készült: 2024.05.16.06:12:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Kolber István (MSZP)
Beosztás környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOLBER ISTVÁN, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm a szót. Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Biztosíthatom, hogy a köztársaság kormánya felelősséget érzett és felelősséget érez a fenntarthatóság megőrzése érdekében, illetőleg a fenntartható fejlődés biztosítása érdekében.

Az Európa Tanács 2006-ban fogadta el a megújított fenntartható fejlődés stratégiáját, és ebben felkérte a tagállamokat, hogy 2007 júniusáig készítsék el a saját nemzeti stratégiájukat. Az Európai Bizottság kétévente jelentést készít majd arról, hogy a tagállamok hogyan teljesítettek, illetőleg a jövőre vonatkozóan a fenntarthatósággal összefüggésben új irányokat és feladatokat is meghatározhat. Első ízben ilyen jelentés készítése ez év szeptemberében történik majd.

Az tény, hogy az elmúlt 10-15 esztendőben megjelentek a fenntarthatóság elvei, szempontjai és eszközei a különböző ágazati tervekben, a különböző szakpolitikai elképzelésekben. Annak érdekében, hogy ne éljük fel a hosszú távú fejlődés erőforrásait, a fejlesztéseknek maradéktalanul meg kell felelniük a környezeti, a társadalmi és a gazdasági fenntarthatóság elvének. Azt gondolom, hogy sokan vagyunk itt a teremben, akik az elmúlt egy-másfél évtizedben foglalkoztunk a fejlesztéssel, és megerősítik azt az érzésemet, hogy a fenntarthatóság szempontja erősödött az elmúlt időszakban. Erősödött a tervezés, erősödött a végrehajtás során.

Tisztelt Képviselő Úr! A fenntarthatóság alapja a jövőorientált gondolkodásmód, a megközelítés, a szemléletmód. Ezért mind az I. nemzeti fejlesztési tervben, mind az Új Magyarország fejlesztési tervben horizontális célkitűzésként megjelenik a fenntarthatóság. De ez egy olyan szempont, amelyet mindig szem előtt kell tartani, ahogy fogalmaz ez a dokumentum, a tervezés, a szabályozás, a megvalósítás és az ellenőrzés során is. Így például a pályázatok elbírálása során is szempont a fenntartható fejlődés biztosítása. Ehhez egyébként a pályázók egy segédanyagot, útmutatót is kaptak.

Maga az Új Magyarország fejlesztési terv is hivatkozik és foglalkozik a fenntartható fejlődés nemzeti stratégiájával, olyképpen, hogy munkaváltozatban felhasználta ezt a dokumentumot az anyag elkészítéséhez, illetőleg amennyiben a képviselő úr felüti majd ezt a tervet, láthatja, hogy horizontális szempontként jelen van a fenntarthatóság olyannyira, hogy különböző indikátorokat is meghatároz az Új Magyarország fejlesztési terv, amely konkrétan számszerűsíthető és számon kérhető.

Ez egy átfogó horizontális célkitűzés, mondhatnám azt, hogy ágazatközi feladat. Éppen ezért ennek a munkának a koordinálását a fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztos úr végzi. Természetesen az egyik fontos szereplője ennek a munkának Persányi Miklós miniszter úr, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium. Egy hónap múlva kerül első olvasatban a kormány elé ez a terv, ez a stratégia, majd társadalmi egyeztetést követően fogadja el a kormány, és küldi meg az Európai Bizottságnak, és egyeztetéseket kezdeményeztünk házelnök asszonnyal annak érdekében, hogy a parlamenti képviselők, a parlamenti bizottságok is közreműködhessenek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) ennek a fontos dokumentumnak az előkészítésében.

Ennek alapján kérem a képviselő urat válaszom elfogadására. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai