Készült: 2024.09.21.18:27:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2004.05.24.), 64. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:07


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Két szűk esztendő telt el a Medgyessy-kormány hivatalba lépése óta. A 24 hónap azonban kevésnek bizonyult a végeláthatatlan ígéretek sorának megvalósításához. Még fülemben csengenek Medgyessy Péter miniszterelnök úr szavai: a polgári kormány pozitív intézkedéseit megtartjuk. Mi az hogy, nagyon is! - mondhatná Gyurcsány miniszter úr ehhez. - Sőt, a korábbinál nagyobb kedvezményeket biztosítunk.

A turizmusban dolgozó közel 400 ezer ember méltán gondolhatta ezért: bármi történjék a választások során, ők biztosan jól járnak. A polgári kormány turizmuspolitikája nemzetközi mércével mérve is kiemelkedő lehetőséget biztosított mindazon önkormányzatoknak, gazdasági társaságoknak és magánszemélyeknek, akik turisztikai fejlesztések megvalósításában gondolkodtak. A Széchenyi-terv egészségturizmus programja közel 100 milliárd forint értékű beruházást valósított meg 30 milliárd forint összegű központi költségvetési támogatással, 74 fejlesztési beruházás történt, 2750 munkahely létesült.

Tisztelt Képviselőtársaim! A dicső múlt után most vegyük górcső alá a szomorú valóságot. A Medgyessy-kormány kiszámíthatatlan működése miatt a turizmusban is érzékelhető válság uralkodott el. Az önkormányzatok és a turizmusban érdekelt vállalkozások teljes bizonytalanságban érzik magukat. A turisztikai célelőirányzat összege a 2001. évi 30 milliárd forint egyharmadára csökkent, 2004-ben alig haladja meg a 10 milliárd forintot. A Draskovics-csomag eredményeképpen jelentősen csökkent a nemzetközi marketingre fordítható keret összege. Az újabb megszorító intézkedések tovább növelték a szakma kormány iránti bizalmatlanságát.

Csillag István miniszter úr az elmúlt napokban küldte ki meghökkentő levelét, melyben hét, a Széchenyi turizmusfejlesztési program 2003. évi egészségturisztikai pályázatán nyertes pályázó közel kétmilliárd forint összegű kormányzati támogatását vonta vissza. A döntés indoklásaként a gazdasági miniszter a szerződéskötési határidő elmulasztását jelölte meg. Azt persze nem vette figyelembe, hogy a pályázók nem saját hibájukból csúsztak, hanem a hitelbírálat hosszadalmas ügyintézése okozta egyébként előre jelzett késedelmüket. A fenti okokra való hivatkozással az eredetileg megjelölt határidő módosítását többen kérték, erre azonban Csillag István fittyet hányt; örömmel vette vissza a szakmai bizottság által megítélt 1 milliárd 900 millió forintos támogatást. Az elvonással sújtott önkormányzatok és gazdasági társaságok értetlenül állnak a döntés előtt. Felháborodásuk teljesen megalapozott, hiszen nem vártak mást, mint megértő társat a kormány képviseletében.

Kérdezem ezért tisztelt miniszter úrtól: miért vonta vissza a megítélt támogatásokat az említett pályázóktól? Miért nem fogadta el a szerződéskötési határidő módosítására irányuló jogos érveiket? Miért növeli a turisztikai szakmában kialakult bizonytalanságot? Miért nem szereti ön a turizmust?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai