Készült: 2024.09.22.01:18:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2007.06.18.), 36-38. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  36 - 38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony, a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Gondolkoztam, vajon a konstruktív parlamentarizmus szelleme, netán az ügy obstrukciós szándékú, politizáló célú szétbeszélésének kedve szülte-e azt az identitást, hogy egyszerre öt fideszes képviselőtársam... (Felzúdulás és közbeszólások a Fidesz soraiban. - Az elnök csenget.) Örülök, hogy egyszerre öt fideszes képviselőtársam ad be interpellációt, illetve most meg két napirend előtti hozzászólást a vidékfejlesztési irodával kapcsolatban. Meg kell jegyeznem: valami miatt nagyon izgulhatnak.

Talán sajnálatosan megszokott jelenségnek lehetünk tanúi, amikor érdemi szakpolitika helyett puszta politikát kapunk vissza önöktől. Én azt gondolom, hogy erről a kérdésről egyszer már szót váltottunk képviselő úrral is, aki annyira ismeri a LEADER-programot, hogy bőrnek gondolja annak a jelentését, amikor persze az vezetőt jelent, de ezt én most különösebben nem gondolnám ragozni. (Derültség az MSZP soraiban.)

Azt is tudom, hogy az egész, ami ebben a témában elindult, nem más, mint egy-két emberrel kapcsolatos személyi problémájuk. Én azt gondolom, hogy a pályázatok kapcsán nem volt kitétel az, hogy valaki nem lehet volt polgármester, például. Én úgy gondolom, ha megnézzük az öt interpellációt - majd nyilván tételesen fogok azokra is válaszolni, pontosabban, képviselő úréra nem, mert ő már nem került volna sorra, gondolom, azért választotta ezt a műfajt, hogy ezt a sok érdemes dolgot itt most nekünk elmondja (Zaj. - Az elnök csenget.) -, én nem gondolnám, hogy az a demokrácia, ahol korábban 16 évig egy térségben polgármesterként működő embert ki kellene zárnunk, mondjuk, egy helyi vidékfejlesztési iroda vezetéséből. (Közbeszólás az MSZP soraiban: Úgy van!)

Képviselő úr, mi magyarázza azt, vagy milyen felfogás az, hogy ha egyszer valaki egy párt színeiben politizált - lehet, hogy nem is volt párttag, mert általában a falusi képviselőkre vagy polgármesterekre nem jellemző -, miért kellene kizárnunk, hogy ilyen tevékenységet folytasson? (Közbeszólások a Fidesz soraiban. - Az elnök csenget.) Néhány elemet kiragadtak ebből az egészből, és arra próbálnak általánosítani. Szeretném jelezni, hogy az országban egyharmad arányban többcélú társulások, egyharmad arányban vállalkozások, egyharmad arányban pedig más formájú cégek nyerték el ezt az irodát. (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) Egyébként ez pontosan megfelel az európai uniós szabálynak és szabványnak.

ELNÖK: Államtitkár úr, kérem, egy percre fejezze be! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár úr is tisztelettel végighallgatta a napirend előtti felszólalást. Én kérem, hogy őt is tisztelettel hallgassák végig. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Felháborító!)

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Természetesen az belefér a képviselő úr és a fideszes képviselők felfogásába, hogy egy városban nem lehet kórházigazgató az, aki elindul az éppen praktizáló képviselővel szemben; vagy nem lehet iskolaigazgató csak az, aki a következő alkalommal már Fidesz-színekben kell hogy induljon a választásokon. Ezzel semmi baja senkinek nincsen. Egyedül azzal van baja, hogyha korábban MSZP-színekben politizáló, és azt a tevékenységet abbahagyó ember megpróbál azon a területen valamilyen érdemi munkát végezni. (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból.)

Én nem gondolnám, hogy egy olyan kistérségi társulás, aminek a vezetői nyíltan elutasítják a vidékfejlesztési programot, jobb munkát tudnának végezni, mint azok, akiket most kiválasztottunk. Én azt gondolom, nekünk most egy dolgunk van: a 176 térségben meg kell csinálni azt a programot, amit röviden elmondanék, hogy miből áll. Rengeteg dolgunk lesz vele, képviselő urak, önöknek is. Valószínű, hogy jobb lesz, ha most a vidéki képviselők elfelejtik a szabadságot, ugyanis egyébként veszélybe kerülhet az a közel 260 milliárd forint, amit ezen a címen fogunk felosztani.

Ami most következik, miután kiválasztottuk a vidékfejlesztési irodákat, a képzés és vizsgák megtörténtek, először létre kell hozni potenciális LEADER-akciócsoportokat. Ezeknek meg kell alakulniuk szeptemberig. Az a célunk, hogy az ország teljes területén lehessen ilyen tevékenységet végezni. Ebből az irányító hatóság egy hónapon belül körülbelül 150 olyan potenciális akciócsoportot kiválaszt, ami a következő periódusban meg fogja az aktuális vidékpolitikai ügyet személyesíteni. Ebből a végső kiválasztásnál nyilván sokkal nagyobb létszámú és több települést átfogóan 70 újabb LEADER-akciócsoport jön létre. Azért hangsúlyozom ezt a kérdést, ugyanis az elmúlt hetekben folytattuk a tárgyalást az Európai Unióval, ahol ragaszkodnak azokhoz a helyi vidékfejlesztési elképzelésekhez, miután egy nagyon sikeres LEADER-programot hajtottunk végre Magyarországon - amit egyébként önök inkább gátoltak, mint segítettek, szeretném jelezni, mert ugyanez volt a téma akkor is, hogy miért így meg miért úgy választjuk ki a csoportokat -, kitűnően működnek, és háromezer darab pályázat fölött döntöttek az elmúlt időszakban.

Képviselő úr, kár ezeket a falusi közösségeket lealázni, és próbálni őket mindenféle politikai ügyekbe beleterelni. Én azt gondolom, hogy ez most az az időszak, amikor nekünk nem szanaszéjjel kellene menni, hanem összefogni. Ez igaz nálunk is egyébként, képviselő úr, szeretném jelezni, és azért, mert önnek személyi problémája van, mondjuk, azzal az irodavezetővel, aki ki lett választva, nem kellene ebből parlamenti ügyet csinálni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36 - 38  Következő    Ülésnap adatai