Készült: 2024.09.19.15:12:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

253. ülésnap (2013.02.18.), 36. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön többek között azt kérdezi tőlem, hogy a kormány milyen intézkedéseket hozott annak érdekében, hogy a születendő gyermekek száma növekedjen.

Örömömre szolgál, hogy itt az Országgyűlés nyilvánossága előtt is elmondhatom, hogy a kormány számtalan intézkedéssel támogatta a gyermekvállalást. A legfontosabbnak azt tartjuk, hogy a gyermekes családok lehetőségeit bővítettük, terheiket csökkentettük. Bevezettük a családi adókedvezményt, ennek eredményeként az egy és két gyermek esetében 62 500 forinttal, a három és több gyermek esetében 206 250 forinttal csökkenthető az adóalap gyermekenként. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Nem erről van szó!) Az egygyermekes szülők havi nettó 10 ezer forint, a kétgyermekesek 20 ezer forint, a háromgyermekesek 99 ezer forint kedvezményben részesülhetnek. A családi adókedvezményt 2011-ben több mint egymillió szülő vehette igénybe.

Tisztelt Képviselő Úr! Folytatom azoknak az intézkedéseknek a felsorolását, amelyek a népességfogyás megakadályozása érdekében is fontosak. Visszaállítottuk a szocialisták által eltörölt vissza nem térítendő szocpoltámogatást; 2011-től ismét a gyermek hároméves koráig jár a gyermekgondozási segély, a gyes. Ez több mint 300 ezer forint pluszbevételt jelent évente mintegy 170 ezer jogosultnak. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Ez hogyan kapcsolódik a lombikbébiprogramhoz?) Bevezettük az örökbefogadói gyes intézményét is. 2011-től bevezettük a kismamák részmunkaidős foglalkoztatása utáni járulékkedvezményt.

Tisztelt Képviselő Úr! Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy az egyre csökkenő népesedési mutatók és a gyermeket vállaló nők életkorának folyamatos emelkedése a mesterséges megtermékenyítések gyakoribbá tételét indokolja. Egyúttal szükségessé teszi a meddő párok hatékonyabb kezelését is. Néhány adatot hadd mondjak ezzel kapcsolatban.

A tavalyi év során, 2012-ben 5030 fő részesülhetett összesen 6436 esetben mesterséges megtermékenyítési eljárásban, amely során nyolc intézmény több mint 2 milliárd, több mint 2000 millió forint közfinanszírozásban részesült. Azaz a meddőségi kezelés több milliárd forint támogatást kap évente.

Az ön interpellációjában említett beavatkozással kapcsolatosan pedig azt tudom elmondani, hogy egy korábbi megkeresés alkalmával az Egészségügyi Tudományos Tanács Humán Reprodukciós Bizottsága szakvéleményt adott. Eszerint az ön által említett genetikai szűrés nem felel meg az egészségügyről szóló törvényben foglaltaknak, mely szerint az embrió sejtjeit szétválasztani kizárólag a születendő gyermek valószínűsíthető megbetegedésének, illetve az embrió károsodásának megállapítása érdekében lehet. A törvényi előírás mellett a bizottság megállapította, hogy a beavatkozás rutinszerűen nem végezhető olyan esetekben, amikor a születendő gyermek esetleges genetikai betegsége szempontjából nem áll fenn magas kockázat veszélye.

Tisztelt Képviselő Úr! Az ön által említett intézet több esetben fordult társadalombiztosítási támogatási kérelemmel tárcánkhoz a fenti ügyben.

(14.10)

A kérelem elbírálásához minden esetben a jogszabályban meghatározottak szerint az Egészségügyi Tudományos Tanács humán reprodukciós bizottságának véleményét kérte ki a tárca. A bizottság részletekbe menő elemzés, valamint nemzetközi állásfoglalások figyelembevétele után a módszer alkalmazását a megnevezett célokra szakmai, etikai indokok alapján nem tartotta elfogadhatónak.

Mindettől függetlenül természetesen kiemelt egészségpolitikai célnak tekintjük, hogy minden meddő pár egyenlő eséllyel és hozzáféréssel juthasson a számára szükséges és megfelelő kezeléshez, azonban az ön által említett beavatkozást nem tekinthetjük a nemzet népességfogyása elleni küzdelem követendő egyetlen módszerének. Ezzel szemben a kormány az általam felsorolt intézkedéseken túl is mindent megtesz a születendő gyermekek számának növelése érdekében.

Kérem, fogadja el válaszomat. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai