Készült: 2024.09.23.19:28:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2006.11.21.), 114. felszólalás
Felszólaló Dr. Juhászné Lévai Katalin (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JUHÁSZNÉ LÉVAI KATALIN, az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottságunk is megtárgyalta a T/1304. számon benyújtott törvényjavaslatot, amely egy nagyon kis terjedelmű törvényjavaslat, és gyakorlatilag a korkedvezményes nyugdíjnak egy speciális témakörét tárgyalja. Valójában a jelenleg is érvényes rendeletek fogalmazódnak meg a törvényjavaslatban, rendeleti szintről törvényi erőre emelkedve.

Változást alapvetően egy ponton érhetünk tetten, ez pedig kimondottan az a munkáltatókat terhelő többletjárulék-fizetés, amely a korkedvezménynek ezt a rendszerét kimondottan a többletjárulék-fizetéshez kívánja kötni. A központi költségvetés terheit fokozatosan kívánja csökkenteni a törvényjavaslat, és arra kíván hangsúlyt helyezni, hogy a közteherviselésből elsősorban az egészségkárosodást és a speciális körülményeket biztosító munkahelyeknél a munkaadók felelősségét növelje azzal, hogy amit meg tudnak tenni a munkakörülmények javításában, azt mindenképp tegyék meg, hisz így csökkenhet az a többletjárulék-fizetési teher, amelyet most a törvényjavaslat tartalmaz.

Nagyon fontos volt számunkra a bizottságban, hogy az Érdekegyeztető Tanács szakbizottságában létrejött kompromisszumot tartalmaz a törvényjavaslat, hisz fontosnak tartjuk azt, hogy a munkavállalók oldaláról a megfelelő védettséget megadja továbbra is a törvénytervezet. Ugyanakkor - ahogy említettem már - mi nagyon fontosnak tartjuk, hogy ösztönözze és sarkallja a munkaadókat arra, hogy európai uniós normák szerinti munkahelyeket működtessenek, és érezzék a kötelezettségét annak, hogy a munkavédelmi előírásokat, szabályokat, egészségügyi szabályokat be kell tartani, és be kell tartatni.

Minden ellenkező híreszteléssel ellentétben, ahogyan említettem már, átmenetileg - ez az átmenet négy évet jelent - nem változnak továbbra sem az alapvető szabályok a nyugdíjba vonulás esetében: tíz év a férfiaknál, nyolc év a hölgyeknél.

(12.20)

Ez jogosít ezt követően egy-egy év kedvezményre, ha a többletjárulék-fizetést a munkáltató igazolni tudja. Ennek szabályait a T/1296. számú törvény tartalmazza.

Kellő felkészülési időt ad a munkaadók részére ez a törvényjavaslat, hiszen öt éven keresztül fut ki úgy a rendszer, hogy 2007-ben állja a teljes járulékfizetést, majd ezt követően fokozatosan hárul a munkaadókra.

A középtávú átmenetben megmarad a jelenlegi munkaköri jegyzék, de támogatja a bizottságunk és szorgalmazza is azt, hogy prevenciót elősegítendő intézkedések történjenek, illetve helyeseljük azt, hogy törvényben készül a kormány meghatározni, hogy a foglalkoztatás-egészségügy és a munkavédelmi felügyelőség bevonásával európai uniós mércével, minőséggel tudjuk biztosítani a munkahelyek egészségmegőrzésre vonatkozó szabályait, illetve technológiai és technikai fejlesztéseket ösztönözzünk.

Növeli tehát a törvényjavaslat a munkaadó felelősségét a foglalkoztatás objektív és szubjektív feltételeinek a biztosításánál, egészséges, modern munkahely megteremtését ösztönzi, és megfelelő módon megadja a lehetőséget arra, hogy a munkavállaló kiszolgáltatottsága ne növekedjék a járulékfizetés kapcsán.

Ezért a bizottságunk 15 igen többségi szavazattal általános vitára alkalmasnak tartja a törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai