Készült: 2024.05.14.01:13:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2011.12.12.), 76. felszólalás
Felszólaló Dr. Szekeres Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:55


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZEKERES IMRE (MSZP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Úgy látszik, gyors váltás volt itt ma a déli óráktól. Örülök, hogy Fónagy államtitkár úr válaszol; talán tőle érdemben választ kapunk arra, hogy vajon mi is történt a gazdaság szempontjából fontos ügyben.

Három, egymásnak ellentmondó állítás van a nyilvánosság előtt. A Nemzetgazdasági Minisztérium novemberi kommünikéje, amely azt mondja, a kormány megkezdte a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval egy olyan új megállapodás megkötéséről, amely megszorítások helyett a magyar gazdaság növekedését segíti elő. Ezzel szöges ellentétben Christine Lagarde asszony, a vezérigazgató a következőt hozta nyilvánosságra: az IMF, a Valutaalap egy esetleges pénzügyi segítségre vonatkozó kérést kapott a magyar hatóságoktól. Orbán Viktor miniszterelnök úr pedig egy francia gazdasági lapnak már 4-5 milliárd dolláros diszkrecionális hitelkeretről beszélt.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ebből következően nem ismert, hogy a kormány konkrétan milyen kérdéssel fordult a nemzetközi szervezetekhez, vagyis hogy milyen típusú megállapodásra törekszik. Nem ismert, hogy törekszik-e egyáltalán vagy ez csak egy kommunikációs húzás volt a bekövetkező leminősítést megelőzendő. Senki sem tudja, hogy ha lesz megállapodás, akkor ebben a kormánynak milyen feltételeket kell vállalnia, milyen terheket kell még viselni a lakosságnak és a magyar vállalatoknak az önök elhibázott gazdaságpolitikája miatt.

Pártszimpátiától teljesen függetlenül minden szakértő, minden közgazdász egyértelműen nyilatkozik arról: ha lesz pénz, az készenléti hitel lesz, méghozzá kőkemény feltételekkel. Ha pedig így alakul, akkor néhány száz milliárd forint bevételről lemondhat a költségvetés, az a költségvetés, amelynél önök már ismételten 400-500 milliárd forintot vettek ki az adókedvezmények révén, amelyet a gazdagabbaknak adtak, és az a költségvetés, amelynél önök 1400 milliárd forint megszorításra készülnek 2012-re. Ennél már csak egy rosszabb megoldás van: ha nem lesz ilyen megállapodás, mert akkor az önök gazdaságpolitikájának az eredményként Magyarország gyakorlatilag lehetetlen helyzetbe kerül.

Tisztelt Államtitkár Úr! Minden magyar állampolgárra tartozik, hogy tényleg akarnak-e megállapodást kötni, vagy ez csak egy kommunikációs trükk. Kettő: ha akarnak megállapodást, akkor tényleg milyen típusú szerződést kívánnak kötni? Három: amennyiben megállapodást kötnek, hogyan kívánják pótolni a költségvetés újabb hiányát?

Várom válaszát. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai