Készült: 2024.09.22.09:31:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2011.12.12.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:23


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Csak azt tudom önnek mondani, hogy nyugalom. Amit ön mond, az vagy tájékozatlanságon vagy szándékos torzításon alapszik, hiszen az új egyházi szabályozás minden tekintetben kielégítő, hiszen egyrészről biztosítja a vallásszabadságot, a vallás szabad megvallásának lehetőségét vagy az attól való tartózkodást mind egyénileg, mind közösségben, másrészről pedig az intézményi ellátottak biztonságát is szavatolja, hiszen olyan garanciális rendelkezések vannak benne, amelyek mind a jogfolytonosságot, mind a finanszírozást rendezik, így azok a problémák, amelyeket ön is felvetett, valójában megoldott problémák, erre az évre mindenképpen, és a jövő évben is így fog folytatódni, bár ez ágazatonként más és más, s ezt mindjárt ki is fejtem önnek tájékoztatásképpen.

Azt hiszem, abban egyetérthetünk, hogy annak a háromszáz bejegyzett vagy bíróságok által regisztrált egyháznak, felekezetnek, amely működhetett vagy működik még a következő egy hónapban is, a fele körülbelül nem működött, egy jó része pedig visszaélésre használta ezt a státust. Ebben kívántunk valamiféleképpen rendet, rendszert tenni, ezzel kívántuk elismerni azoknak a munkáját, akik valóban fontos tevékenységet végeznek.

Az eddigiek során is már hetven különböző vallási közösség küldött kérelmet minisztériumunk felé, amelynek kétfajta sorsa lehet. Az egyik az, hogy előbb-utóbb ezeket a kérelmeket megvizsgálásra meg fogja kapni az Országgyűlés illetékes bizottsága, január 1-jét követően pedig a törvényben lefektetett eljárás szerint a kormány előbb megvizsgálja, majd valamiféle alapos véleménnyel átküldi az Országgyűlésnek ezeket a kérelmeket, amelyekben körülbelül az említett hetven közösség kívánja magát egyházként regisztráltatni.

Ennek az útja-módja teljesen világos és nyilvános mindenki számára. Ez egy jogállami eljárás, törvényben van rögzítve, a szükséges garanciák benne szerepelnek, így minden egyház pontosan tudja, hogy mire számíthat. Azok helyzete pedig, akik január 1-jétől kezdve nem működnek egyházként, hanem civil szervezetként vagy vallási közösségként működnek tovább, teljességgel jogfolytonos, hiszen ugyanúgy folytathatják a tevékenységüket, ugyanúgy szervezhetik a vallásos eseményeket, ugyanúgy végezhetnek mindent, mint korábban, és az intézményfenntartásaikkal sincs problémájuk, hiszen ugyanazokat az intézményeket fenn tudják tartani, a különböző ágazati törvények, ahol pedig nem az ágazati törvények, ott az egyházi törvény rendezi az ő pontos státusukat.

A három közösségből van, amelyiknek felsőoktatási, közoktatási vagy szociális intézménye van. A felsőoktatási törvényjavaslatunk rendezi azoknak az egyházi felsőoktatási intézményeknek a helyzetét, amelyeknek korábban egyházi fenntartója volt. Itt kifejezetten a vallási egyesületeknek intézményfenntartási jogot biztosít, így például a hitéleti képzést folytató egyesületeknek is, és az állami finanszírozás kérdését is rögzíti a felsőoktatási törvényjavaslat.

A közoktatási intézmények esetében maga az egyházi törvény tartalmazza ezt. Itt teljes állami finanszírozást garantál 2012. augusztus 31-ig, és utána természetesen további megállapodások köthetők. Itt hívnám fel a figyelmet arra, hogy tizenkét egyházzal és felekezettel még a nyár folyamán az 1262/2011. (VIII. 4.) kormányhatározat alapján már együttműködési megállapodást aláírt a kormányzat. Ebben van az ön által említett felekezetek jó része, de sok más is. Ebben szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi feladatok ellátására egyaránt biztosított az állam számukra fedezetet, hiszen nekünk az a fontos, hogy a gyerek, a szociális ellátott bárhol is legyen, bármilyen intézményben, államiban vagy egyháziban, mindenképpen kapjon támogatást. Így az ön által említett Magyar Evangéliumi Testvérközösség is 150 millió forintot kapott ebben az intézményben, s amellett külön szociális intézmények működtetésére 150 millió forintot kapott ezen megállapodás alapján.

Úgyhogy semmi nem indokolja a törvény hatálybalépésének az elhalasztását. S azt is hadd mondjam el, hogy akár a Krisna-tudatú híveknek is a földtulajdonlásával kapcsolatos jogi helyzetét a mai napon az emberi jogi bizottság megoldotta, ha ott lett volna, képviselő úr, ismerné is ezt a megoldási javaslatot. Módosító javaslatként itt lesz a parlament előtt az a javaslat, amely tisztázza az ő földtulajdonlásukat is. Tehát az a helyzet is rendeződött a hét folyamán.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai