Készült: 2024.09.22.19:22:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2011.12.12.), 195. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A szakképzési hozzájárulásról szóló törvényben meghatározott 440 ezer forint/fő/év összegű alapnormatíva megegyezik a szakképzési hozzájárulásra kötelezettek 2010. évi bevallásában feltüntetett adatok szerinti egy tanulóra jutó országos, és a 2009-10 közötti indexszel növelt átlagos ráfordítás összegével.

Ezt az alapnormatívát fogja az előkészítés alatt álló kormányrendelet szakmacsoportonként kialakított konkrét súlyszorzóval eltéríteni. Azzal talán ön sem vitatkozik, hogy mondjuk, egy géplakatosnak vagy egy fodrásznak nem egészen ugyanaz a normatívája, éppen ezért szükséges az, hogy megfelelő mértékben eltérítsük az összeget.

Az alapnormatívát a 2012. évre vonatkozóan a szakképzési, ezt követően a mindenkori éves költségvetési törvény tartalmazza. Tudomásul kell venni, hogy a gyakorlati képzés ezúton való támogatása a költségvetés mindenkori helyzetétől függ, amelynek során a normatíva olyan mértékű lehet, amely az államháztartás számára elviselhető terhet jelent.

A kormány által elfogadott szakképzési rendszer átalakítását szolgáló koncepcióban a finanszírozási határok vizsgálatakor alapvető elvként vetettük fel, hogy a szakképzési rendszer átalakítása után ne kerüljön többe, mint jelenleg kerül. A képviselő úr által említett 900 ezer forint/fő/év adat egy-egy gyakorlati képzést végző vállalatnál bizonyára helytálló, de ha ez általánosan igaz lenne, akkor nemcsak nyolcezer, hanem az összes tanulószerződés megszűnne jövőre. Bízunk abban, hogy ez nem így lesz, sőt nemcsak bízunk, hanem egyértelműen látjuk.

Azon érdemes adott esetben elgondolkodni, tisztelt képviselőtársam, hogy a 900 ezer forintos normatíva, és az 500-600 ezer forintos, most iskolai tanműhelyekbe folyó normatíva közötti különbséggel vajon mi a helyzet. Tehát mi történt, és vajon azok a cégek, amelyek adott esetben ilyenfajta képzéseket végeztek, azok szeretnének-e a későbbiekben is ilyenfajta képzést végezni (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), mert ha igen, akkor tárgyalások útján lehet a problémát kezelni.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai