Készült: 2024.09.24.14:05:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2011.04.01.), 152. felszólalás
Felszólaló Dr. Braun Márton (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BRAUN MÁRTON (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. "Mert az egy nyelvű és egy szokású ország gyenge és esendőbb." Tisztelt Ház! Szent István intelmeivel kezdem beszédemet, hiszen ha a történelmi alkotmány jogfolytonosságáról beszélünk, akkor Szent István intelmeit talán beleérthetjük ebbe. Másrészt - mint a nevemből is talán kiderül - az én őseim nem keletről és lovagolva érkeztek ebbe az országba, hanem nyugatról és hajón, és a 71., 85., valamint a 91. számú módosító indítványokhoz, a nemzeti kisebbségekről szóló indítványokhoz szeretnék hozzászólni.

Az indítványok technikai jellegű módosítást tartalmaznak: törölni javasolják a népcsoport kifejezést az eredeti előterjesztésből. Ennek egyszerű oka van, a magyar jogrend nem ismeri ezt a kifejezést, de a nemzetközi kisebbségi jogi terminológiában is a nemzeti etnikai nyelvi vagy vallási kisebbségek kifejezés az elterjedtebb. Támogatom a nemzetiségek kifejezés használatát a nemzeti kisebbségek kifejezés helyett, a kisebbségi jelző ellenérzést válthat ki a közösség tagjaiból.

Tartalmi szempontból: a 71. számú módosító alapján az állampolgárnak joga van nemcsak az önazonosság szabad vállalásához, hanem megőrzéséhez is. A megőrzés jogának alkotmányba foglalása a kisebbségi jogok kiterjesztéseként, mélyítéseként üdvözölhető.

(14.30)

Emellett a módosító javaslat sarkalatos törvény alkotását írja elő az Országgyűlés számára a hazai nemzetiségek jogairól. A Magyarországon élő nemzetiségek államalkotó tényezőként való definiálása politikailag korrektebb megfogalmazás, mint a korábbi, ugyanitt üdvözlendő, hogy a védendő értékeink közé kerülhet a velünk élő nemzetiségek nyelve és kultúrája. Tulajdonképpen ez előbbit erősíti meg a 91. számú módosító indítvány a H. cikk vonatkozásában is. Mindhárom módosító indítvány elfogadását javaslom.

Magyarként üdvözlöm, hogy a készülő alaptörvény a magyar nemzet mint egész védelméről beszél. Magyarország az egységes magyar nemzet összetartozását szem előtt tartva felelősséget visel a határain kívül élő magyarok sorsáért. Miként tudjuk ezt a vállalásunkat érvényre juttatni, vagy hogy erősebb kifejezést használjak, kikényszeríteni? Akkor, ha példát mutatunk a szomszéd országoknak, ha nálunk a nemzetiségek védelme mindig egy kicsit erősebb, mint a szomszédos országokban, és azt tudjuk mondani, hogy kövessetek minket, terjesszétek ki ti is a nálatok élő magyarságra azokat a jogokat, amelyeket mi egyébként megadunk a saját kisebbségeinknek.

Mindenképpen a pozitív példa erősítését szorgalmazom és támogatom, és mint említettem, sarkalatos törvényben kell rendeznünk a kisebbségi jogokat. Itt hadd emlékeztessem az Országgyűlést, hogy a kisebbségek parlamenti képviseleti joga nem megoldott, tehát az év második felében erre mindenképpen ki kell térnünk.

És ha van még egy kis időm, akkor szeretném üdvözölni, hogy az Alkotmánybíróság jogkörének a korlátozása ideiglenes lesz, tehát az átmeneti gazdasági állapotig, annak a bizonyos 50 százalékos GDP-arányos eladósodottság mértékének eléréséig tart az a korlátozás az Alkotmánybíróság vonatkozásában, amelyet korábban bevezettünk. Üdvözlendőnek tartom, hogy merjük vállalni ennek az eltörlését.

Támogatnám Gaudi-Nagy Tamás javaslatát azzal kapcsolatban, hogy a nemzetközi kötelezettségvállalás ne lehessen ellentétes az alaptörvénnyel. Ezt célszerűnek tartanám belefoglalni az alaptörvénybe, és megfontolásra ajánlom szintén képviselő úrnak a javaslatát, a 42. számú módosító indítványát a népszavazásról. A jelenlegi alaptörvény, a javaslat a jelenlegi gyakorlatnál egy szigorúbbat javasol, tehát mindenképpen előírná az 50 százalékos részvételt, míg a képviselő úr a jelenlegi gyakorlatot javasolja fönntartani, tehát hogy 50 százalék, vagy ha nem, akkor a 25 százalék egy irányba szavaz.

Mindenkit hadd emlékeztessek arra, hogy a javaslatban szereplő eljárás szerint sem a NATO-nak, sem az Európai Uniónak nem lennénk a tagjai, tehát egyiknél sem volt 50 százalék fölötti a részvétel. Úgyhogy megfontolásra ajánlom a képviselő úr javaslatát, hogy esetleg a jelenlegi gyakorlatot kellene fönntartani.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai