Készült: 2024.09.26.11:04:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2012.12.03.), 6. felszólalás
Felszólaló Szabó Timea (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Közeledik december 10-e, az emberi jogok világnapja. Ahogyan azt az elmúlt két évben is tettük, ideje most is számba venni a magyarországi helyzetet az emberi jogok területén.

Mindenekelőtt hadd köszönjem meg én is minden demokratikus pártnak, hogy részt vettek tegnap a Kossuth téri megmozduláson. Habár kevés gazdasági és társadalmi kérdésben értünk egyet, tegnap megmutattuk, hogy képesek vagyunk összefogni a gyűlölet és a kirekesztés ellen; képesek vagyunk felülemelkedni a napi politikai csatározásokon, és lefektetni egy közös demokratikus minimumot. Ahogy a múlt hétfő Gyöngyösi Mártonnak köszönhetően a szégyen napja volt, úgy volt számomra a tegnapi nap a remény napja.

De ma már itt állunk a parlamentben, és azt hadd mondjam el önöknek - kapcsolódva az emberi jogok világnapjához -, hogy az antiszemita és a rasszista kirekesztéssel szemben alapvetően olyan társadalmi és gazdaságpolitikával kellett volna fellépni most is és az elmúlt két évben is, amely csökkenti az emberek hajlandóságát a gyűlöletre; olyan gazdaságpolitikával, amely csökkenti az egyenlőtlenséget, a létbizonytalanságot, a munkahelyi kiszolgáltatottságot. Sajnos nem ezt láttuk, és nem ezt látjuk ma sem.

(13.20)

Tisztelt Ház! Nézzük meg, hogy ezzel szemben mit látunk, milyen emberi jogi bizonyítvánnyal zárjuk az idei évet. Kezdjük a feketelista végén, az előzetes választói regisztráció bevezetésével! Ez a politikai jogok kendőzetlen lábbal tiprása, a rendszerváltás utáni parlamentarizmus és az emberi jogok hazai történetének egyik legszomorúbb pillanata. Ha kell, ezerszer is elmondjuk, hogy a belföldi állandó lakhellyel rendelkező állampolgárok tekintetében a regisztráció bevezetése szükségtelen, alkotmányosan elfogadható indoka nincsen, ellentétes a választójog egyenlőségével, valamint azzal a követelménnyel, hogy a választás a választók akaratának szabad kifejezését kell hogy biztosítsa.

Orbán Viktor keze alatt a magyar állam, a politikai közösség egészének jogait nyírbálja, miközben az intézkedés egyfajta cenzusként sújtja különösen a szegénységben élőket. Az egyes társadalmi csoportok ellen jól irányzott támadások hosszú ideje tartanak már, nem kímélve a leggyengébb érdekérvényesítő képességgel rendelkezőket. A menekültügyi hatóságok rutinszerű gyakorlataként idén is folytatódott a menedékkérők jogellenes fogva tartása; erről már a sokadik elmarasztaló strasbourgi ítélet született idén ősszel. De az Emberi Jogok Európai Bíróságán már jól ismernek minket, sajnos a közelmúltban a munkaügyi perekben hozzá érkezett, indoklás nélküli felmentési ügyekben is elmarasztalták hazánkat. A hajléktalanokat kriminalizáló politikának egyelőre megálljt parancsolt az Alkotmánybíróság, a hajléktalan személyeket üldöző politika még a szociális jogoktól teljesen lecsupaszított fideszes alaptörvény szerint sem lehetséges. Sajnálatos módon Orbán Viktor, úgy tűnik, erről nem hallott, de nem baj, mert ha kell, minden héten emlékeztetjük rá, hogy még az alaptörvény heti szintű szabás-varrásával sem tudja az emberi jogokat kiradírozni a magyar jogrendből.

Aztán ott van a szégyenletes egyháztörvény is, amellyel kapcsolatban nem hallgattak sem a Velencei Bizottságra, sem a Bizottság jelentésével összhangban álló LMP-s javaslatokra sem. Annyit kértünk, hogy legalább a hatékony jogorvoslathoz való alapjogot biztosítsák, ha már egy Európától távolodó rendszert akarnak létrehozni. De nem, önök kötötték az ebet a karóhoz, és most ott tartunk, hogy majd' húsz elutasított kisegyház ügye van Strasbourgban.

Tisztelt Ház! Sajnos, nagyon kevés az idő és hosszú a lista, öt percbe nem fér bele sem a készülő internetcenzúra elemzése, sem a részletes beszámoló a fogyatékkal élők jogainak folyamatos csorbításáról, vagy az MTVA-székháznál lezajlott békés tüntetés jogellenes és erőszakos feloszlatásáról, vagy a kormány gyülekezési joggal kapcsolatos egyéb visszásságairól, például a március 15-ei területfoglalásokról, amikkel kapcsolatban már a bíróság is kimondta, hogy jogszerűtlenek voltak.

Tisztelt Ház! Valami nagyon nincs rendben Magyarországon az emberi jogokkal: egyre több a jogsértés, és egyre többször kényszerülünk arra, hogy nemzetközi fórumokon kérjünk jogorvoslatot. Tisztelt képviselőtársaim, ennek azonnal véget kell vetnünk, ez nem tartható így fenn, azonnali változásra van szükség a kormány alapjogi hozzáállásában. Azonnali lépéseket kell tennünk a demokrácia helyreállításáért, az egyenlőtlenségek csökkentéséért, a kiszolgáltatottság megszüntetéséért. És higgyék el, tisztelt képviselőtársaim, ha majd megtettük ezeket a lépéseket, akkor fog csökkenni a kirekesztés és a gyűlölet is Magyarországon!

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az LMP és az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai