Készült: 2024.05.11.03:40:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2003.11.24.), 79. felszólalás
Felszólaló Dr. Csillag István
Beosztás gazdasági és közlekedési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  79  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSILLAG ISTVÁN gazdasági és közlekedési miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Semmiképpen nem az egy mondatra jutó képzavarok számának a növelésével, mert ugyan gondolom én, hogy a kötélről a “megfojtotta a Széchenyi-tervetö jutott az ön eszébe, és szeretnék olyan kávéskanalat magamnak, amelyik 17 százalékkal nagyobb mértékű támogatást mér a különböző vállalkozóknak, mint ahogyan 2002-ről 2003-ra sor került.

Amit azonban szeretnék elmondani, az a következő: világossá vált a kisvállalkozások számára, hogy melyek azok a hozzáférhető források, amelyekkel a talpon maradásukat és a versenyképességüket növelhetik. Kedvezőbbé vált a mikrohitelprogram feltételrendszere, emiatt 85 százalék feletti a források kihasználtsága, ebben az évben 762 új kölcsönfelvételre került sor, 12 milliárd forintot meghaladó felhasználás mellett. A Széchenyi-kártya hitelkonstrukciója tekintetében 5 millió forintra emelkedett az igénybe vehető összeg, hónapról hónapra nő az igénybevétel, az elmúlt három hónapban 11 milliárd forint állt rendelkezésre, és ennyit helyeztek ki.

A kamattámogatással működtetett midihitelprogram is beindult, ennek során 4 milliárd forintot értek el a vállalkozók, jövőre várhatóan 11 milliárd forint kihelyezésére kerül sor.

(14.50)

Az európai technológiafejlesztési és felzárkóztatási hitelprogram keretében ebben az évben 20 milliárd forint áll rendelkezésre, amit igénybe vettek. Az új elemként szintén belépett Lánchíd-faktoringprogram keretében a követelések faktorálására kerül sor. Az MFB-től pedig 20 milliárd forint fejlesztési tőke érhető el az idén, és ennek az összege két év alatt összesen 40 milliárd forintra nő. Tizenegy pályázati támogatási konstrukciót hirdettünk meg 2003-ban az előbb említett fejlesztési tőke- és hitelforrások mellett.

Az eddigi sikeres pályázatok száma 2269, ami már így is meghaladja a Széchenyi-terv vállalkozáserősítő programja keretében 2002-ben meghirdetett pályázatokon nyertes kis- és középvállalatok számát, ami ezer alatt maradt, 954 volt. A következő három évben pedig a strukturális alapok felhasználásával, hazai költségvetési társfinanszírozással 43 milliárd forint támogatás érhető el. Következésképpen azt szeretném mondani, hogy 2003 februárja és októbere között 9580 vállalat kapott olyan szakmaspecifikus felkészítő tanfolyamon ismereteket a pénzügyi források mellett, amivel a helytállása biztosított, és azt szeretnénk, hogy ezeket a programokat továbbra is elérjék a kis- és középvállalkozók.

Amit tehát ígértünk, azt, ami a Széchenyi vállalkozásfejlesztési programnak volt a mottója, hogy sokaknak sokfélét - szemben a korábbi keveseknek sokat programmal -, teljesítjük, az ígéreteinket maradéktalanul betartottuk. A finanszírozási konstrukciók - hiszen megtakarítóból mindig több van, mint adófizetőből - jól működnek, és az adófizetők pénzével jól sáfárkodó, annak utánanéző támogatási programok is segítették a vállalkozók felkészítését. Mi tehát nem képzavarokban gondolkodunk, hanem konkrét tettekben.

Ehhez kérem a parlament további támogatását és válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  79  Következő    Ülésnap adatai