Készült: 2024.09.23.16:43:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2003.11.24.), 58. felszólalás
Felszólaló Dr. Kis Zoltán (SZDSZ)
Beosztás környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KIS ZOLTÁN környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Úr! Megdöbbentő, hogy ebben az országban 1988 óta megfordult az az arány, ami a csomagolóanyagoknál az egyszer használatos és a betétdíjas termékkört jellemezte. 1988-ban még a csomagolóanyagok 80 százaléka úgynevezett többutas termék volt, azaz betétdíjjal, újratölthető módszerrel és kötelező visszaváltási, jogszabályilag is garantált háttérrel rendelkezett. 1992-ben indult az a radikális folyamat, amelyet az országban megjelenő és elég nagy, dömpingterméket értékesítő hálózaton keresztül egy erőteljes reklámkampánnyal indítottak el, mely reklámkampány oda jutott, hogy Magyarországon most a söripar kivételével, ahol még a 80 százalékot tartani tudják a betétdíjas csomagolóanyagok terén, az összes többinél nem éri el a 20 százalékot a visszaváltható rendszerben forgalmazott élelmiszerek, üdítőitalok, illetve szeszipari termékek, valamint a tej aránya.

Sokszor arra hivatkoznak, hogy ez a vásárlóközönség igényeinek való megfelelést jelenti, nevezetesen így egyszerűbb a vásárlónak, egyszerűbb a fogyasztónak, és mindenki jól jár. Az én véleményem és a minisztérium véleménye is ezzel szemben pontosan ellenkező: ha volt arra pénz, és volt arra megfelelő energia, hogy ezeket a vásárlói szokásokat ebbe az irányba térítsék el, akkor bizony lesz majd arra kényszer - jogi kényszer is, gazdasági kényszer is -, hogy a szokások megváltozzanak, és ismételten a hulladékgazdálkodási törvényben és a hulladékgazdálkodási tervben, amelyet ez az Országgyűlés elfogadott, 2005 végére a csomagolóanyagok újrahasznosítási aránya eléri az 50 százalékot. Egyébként ez nemcsak magyar kívánalom, ez az európai uniós szabványrendszer szerinti előírás is.

Nos, mit lehet tenni? Az egyik oldalát a képviselő úr már érintette ennek a szabályozásnak, a termékdíjas törvényi rendelkezéseket, amelyekben a következő év első negyedévében az Országgyűlésnek döntenie kell, miszerint a csomagolóanyagok eddigi kilogramm alapú termékdíj-fizetési kötelezettsége - ami 11 forinttól 30 forintig terjed - darabra fog vonatkozni. Minden olyan csomagolóanyagnál, amely egyutas termékkört jelent, komoly, darabonként kivetett termékdíjjal számolunk, és itt előnybe kerül a többutas termék, mert a többutas visszaváltható terméken is van termékdíj, de azt már ez a kilogrammban meghatározott többlet nem fogja terhelni. Tehát magának a forgalmazónak, a gyártónak és a fogyasztónak is érdeke lesz, hogy a visszaváltható irányba mozduljon el. És ez a begyűjtésnél is jelentkezni fog, és az eddigi licencdíj itt most már a kötelező szelektív gyűjtésen keresztül érvényesülni fog.

A másik a betétdíjas forgalmazási kör, amelyben ez év végéig a kormányrendeletet szeretnénk előkészíteni, ami a betétdíjak bevezetését és széles körű elterjesztését fogja jelenteni, és betétdíjat kívánunk kivetni az egyszer használatos zacskókra, csomagolóanyagokra, ládákra, göngyölegekre is, annak érdekében, hogy a többutas termékek forgalmi köre bővüljön, és ezzel természetesen a forgalmazókat is arra ösztönözni, hogy a kötelező visszaváltásnak eleget tegyenek, és ennek az infrastruktúrának a kiépítésében aktívan vegyenek részt.

Köszönöm szépen, elnök asszony. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai