Készült: 2024.04.26.03:30:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2003.11.24.), 330. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Kulturális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  330  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ ZOLTÁN, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A költségvetési bizottság előterjesztését a kulturális és sajtóbizottság megtárgyalta, azt általános vitára alkalmasnak találta, és elfogadásra ajánlotta.

A kulturális és sajtóbizottság többsége megállapította, hogy az előterjesztés mind az idevonatkozó törvényekkel, mind a Magyar Köztársaság 2004. évi költségvetéséhez benyújtott törvénytervezettel összhangban van.

(21.40)

A bizottsági vita sok tekintetben emlékeztetett a ma itt az elmúlt másfél-két órában lezajlott vitára, amely egy egészen más témában, a Nemzeti Bank témájában zajlott. Emlékeztetett a tekintetben, hogy talán a legkevesebbet a vitázó felek arról szóltak, ami magában a javaslatban benne van, annál többet különböző, oda nem vagy legalábbis nem szorosan tartozó kérdésekről. Természetesen hasonlított a vita az imént látottakhoz a tekintetben is, hogy is ne hasonlított volna, hiszen ez mostanában gyakorlatilag kizárólagos mondanivalója az ellenzéknek, hogy itt is sor került a független intézmények fölötti aggodalom hangoztatására, az intézmények függetlensége fölötti aggodalmak hangoztatására; sor került arra, hogy az ellenzék immár szokásosnak mondható tirádáját elmondja a tekintetben, hogy a kormánykoalíció pártjai túlhatalomra törekszenek, és a független intézményeket elnyomni kívánják. Ezek a független intézmények természetesen a Rádió és Televízió Testülettől kezdve a közszolgálati médiumokon keresztül a Nemzeti Bankig, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéig és a bíróságokig terjedtek; ez utóbbiaknak viszonylag kevés közük van természetesen az előttünk fekvő előterjesztéshez.

Az érvek középpontjában a kormány, pontosabban a Magyar Szocialista Párt programjában és aztán a kormány programjában vállalt, az előfizetési díj eltörlésére vonatkozó kezdeményezés áll. A Szocialista Párt választási programjában azt vállalta, hogy a mindközönségesen csak üzemben tartási díjnak nevezett televízió-előfizetési díjat eltörli, és a kormány, tekintettel arra, hogy ehhez az eltörléshez a médiatörvény módosítására lett volna szükség, az ehhez szükséges kétharmados szavazatarány pedig nem áll a kormánykoalíció rendelkezésére, ezért ahhoz a megoldáshoz folyamodott, hogy az üzemben tartási díjat átvállalta, és nem közvetlenül a díjfizetésre kötelezettektől kell beszedni, hanem ezt a költségvetés fizeti be helyettük. Erre a momentumra irányult az ellenzék össztüze, azt állítván, hogy ez önmagában is törvényellenes volt, hogy ezt a kormány átvállalta, azt állítván, hogy ezáltal csorbult a Magyar Rádió, a Magyar Televízió, az Országos Rádió és Televízió Testület, és még ki tudja, mi mindennek a függetlensége; a kormánypárti képviselők pedig arra próbáltak rámutatni, hogy azzal, hogy az üzemben tartási díj behajtásával befolyó összegnél még valamelyest magasabb összeget is fizet be a költségvetés a közszolgálati médiumok, továbbá az Országos Rádió és Televízió Testület költségvetésének fedezésére, a szóban forgó, egyébként valóban független intézményeket semmiféle anyagi befolyásolás nem érte.

Ez volt a vita lényege. A bizottság többsége amellett foglalt állást, hogy természetesen célszerűbb volna az üzemben tartási díj eltörlésének végleges rendezése és egy megfelelő mechanizmus kiépítése, mindaddig azonban, ameddig az erről való tárgyalásra sem kapható a szavazatok több mint egyharmadát birtokló ellenzék, addig ennek nincs esélye, viszont a kormánynak a választási ígéreteit végre kell hajtania.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  330  Következő    Ülésnap adatai