Készült: 2024.04.29.02:49:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

322. ülésnap (2013.11.11.),  189-192. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:   185-188   189-192   193      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Sneider Tamás, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Mi adna okot arra, hogy a magyar lakosság optimista legyen?" címmel.

Sneider Tamás képviselő urat illeti a szó.

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A közelmúltban készült egy kutatás, amelynek eredményei szerint a negyvenes korosztály a legpesszimistább a jövőjét illetően. A mindennapi létfenntartás finanszírozása kiadásaik közel 80-90 százalékát is eléri, így alig marad arra, hogy élvezzék az életet, vagy épp megtakarítsanak maguknak vagy gyermeküknek. Már a mindennapi költségek finanszírozása is óriási terhet ró a lakosság nyakába, a megkérdezettek válaszai alapján a havi kiadások legnagyobb részét a lakhatás költségei és a hiteltörlesztések teszik ki. Ezután jön az élelmiszer-vásárlás, az egészségmegőrzéssel és -helyreállítással kapcsolatos kiadások és a ruházkodás. E korosztály gyermekei mostanság érettségiznek. Előttük vajon milyen jövő áll?

A szakképzés alacsony színvonala, a felsőoktatás folyamatos változásai, a pályakezdők magas munkanélkülisége, az otthonteremtés kilátástalansága, a gyermekvállalás mint az egyik legjelentősebb szegénységi kockázat, mind-mind olyan tényezők, amelyek miatt joggal érezhetik úgy, hogy gyermeküknek nincs kiszámítható jövője itthon. A fiatalok elvándorlásáról szóló statisztikákat pedig mindannyian ismerjük.

(16.50)

Szintén e kutatás szerint a negyvenesek közel 80 százaléka úgy érzi, hogy komolyan gondolkodnia kell azon, miből fog megélni nyugdíjas korában.

Ha pedig mégis elérik - ha a magyarországi rossz egészségi állapotot figyelembe vesszük - a nyugdíjas korhatárt, gyakorlatilag mi vár rájuk? Elég csak a közelmúltbeli nagykőrösi vagy tarnaörsi esetekre gondolni. A tisztességesen ledolgozott évtizedek után nem jár annyi, hogy nyugalomban, békességben éljenek, és ne kelljen minden este, sőt sokszor fényes nappal is attól rettegniük, hogy betörnek hozzájuk, bántalmazzák, netán meg is ölik őket.

Tisztelt Államtitkár Úr! Eltelt három és fél év, és gyakorlatilag a lakosság 80 százaléka úgy érzi, nem történt semmi az országban. Mikor lesz valódi változás, mikor lesz valódi jövőkép Magyarországon? (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Doncsev András államtitkár úrnak.

Parancsoljon, államtitkár úr!

DONCSEV ANDRÁS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt szeretném megköszönni a lehetőséget. Bár az ön kérdésére még a "kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét" tempójában sem lehet két perc alatt összefoglalni a kormány e témában hozott intézkedéseit, azért nekifutnék annak, hogy mi minden adna okot arra, hogy a magyar lakosság optimista legyen.

Amint az ön is tudja, a kormány kiemelt társadalmi csoportként tekint a családokra, ennek érdekében a választások után családbarát fordulatot hirdettünk meg, visszaállítottuk a gyes hároméves időtartamát, emellett bevezettük a szocialisták által felszámolt családi adókedvezményt, amivel csak az idén mintegy 182 milliárd forint többletjövedelemre számíthatnak a családok.

A munkaalapú társadalom megteremtését szem előtt tartva döntöttünk a munkahelyvédelmi akcióról, amivel a munkáltatót a védett munkavállaló után adó- és járulékkedvezmény illeti meg. A közmunkaprogram beindításával és kiszélesítésével pedig idén télen már 200 ezer ember láthat el értékteremtő munkát.

A kormány eddigi három programjával ezzel együtt segítséget nyújtott több mint 320 ezer devizahiteles családnak is.

Az ön által elmondottakkal ellentétben a kormány az Erzsébet-programmal az elmúlt két évben mintegy 260 ezer embernek, köztük százezer gyereknek biztosított üdülési lehetőséget.

A kormány ugyanakkor foglalkozik a szépkorúakkal is, így a nyugdíjrendszer garanciája mellett tettük lehetővé a nők számára a 40 év jogosultsági idő után a korhatár előtti nyugdíjazást, amivel mintegy 90 ezren éltek.

Tisztelt Képviselő Úr! A legfrissebb jó hír, hogy a gyed extra négy új intézkedése 65 ezer embert érint, és 18,6 milliárd forintot jelent a jövő évi költségvetésben. Ebben nincs benne az ugyancsak január 1-jével induló kiterjesztett adó- és járulékkedvezmény-rendszer 50 milliárd forintos összege, amely az érintett családoknál maradhat jövőre. Emellett szeretném kiemelni a rezsicsökkentési akciót, amely hatalmas könnyebbséget jelent valamennyi család esetében.

Remélem, hogy ebben a két percben kielégítően sikerült felsorolnom, hogy mi mindent tettünk. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   185-188   189-192   193      Ülésnap adatai