Készült: 2024.04.28.23:02:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2012.07.12.),  164-167. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:   160-163   164-167   168-171      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Csak jelzem államtitkár úrnak, megértem, ha közvetve a levezető elnöktől rigorózus időbetartást vár el, de szeretném jelezni, hogy pont előzőleg Fónagy János államtitkártársának pontosan annyival hagytam több időt, mint a képviselő úrnak, mert láttam, hogy mindketten a gondolataikat fogják befejezni. Köszönöm szépen.

Most pedig megadom a szót Sneider Tamásnak, a Jobbik képviselőjének, aki kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Mennyit költ az állam segélyekre?" címmel. Sneider Tamás képviselő urat illeti a szót.

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Május utolsó napján több hírportál foglalkozott azzal, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megye egyik településén a polgármestert rendőrök védték meg a 150-200 fős feldühödött tömegtől. Mindennek oka, hogy egy inkasszó miatt az önkormányzat nem fizette ki a segélyeket akkor, amikor a település lakosai számítottak rá. Nos, erre nem volt lehetősége a polgármesternek a múlt hónap végén. A polgármester hangsúlyozta, napokon belül mindenkinek fog fizetni az önkormányzat, összesen 7,5 millió forintot. A faluvezető a következőket mondta el a településről: 876 lakosa van, a cigányság aránya 90 százalék feletti, 20 ember dolgozik közmunkán, a többi munkanélküli, ők bérpótló támogatást kapnak, ami 22 800 forint. Ehhez jön a családi pótlék és a gyes.

Több mint egy év telt el azóta, amikor Soltész Miklós államtitkár a nemzeti szociálpolitikai koncepció, konzultáció a szociális ágazat 2011 című rendezvénysorozat budapesti állomásán a segélyezési rendszer átláthatatlanságáról beszélt, és kijelentette, hogy az állam nem tudja, mennyit fizet ki segélyezésre. Pokol Béla szerint e statisztikákra hivatkozva 2050-re a 10 milliós összlakosságunk 7,5 millióra csökken, ezen belül a cigányság aránya akár a 2 milliót is elérheti, a munkaképes korúak többségét a cigányság fogja adni, vagyis azok adója jelentené akkor az állami költségvetés egyik alappillérét, akiknek túlnyomó része csak az állami költségvetés pénzeiből tudott megélni az elmúlt 22 évben. Olyan sürgető kérdésekre, mint hogy honnan lesz pénz nyugdíjakra, ki fogja finanszírozni az egészségügyet, az oktatást, az állami beruházásokat, minél előbb válaszokat kell adni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindennek az első lépése az, hogy felmérjük, mit tudunk a jelenlegi helyzetről. Kérdésem tehát a következő: államtitkár úr tudja-e már, hogy mennyit fizetünk segélyekre? Készült-e felmérés, hogy azok, akik dolgozhatnának, de mégsem dolgoznak, mennyibe kerülnek a magyar adófizetőknek?

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

(12.30)

ELNÖK: Megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Jelenleg még nem létezik egységes országos nyilvántartás a szociális és gyermekvédelmi, pénzbeli és természetbeni ellátásokról, ám a kormány számára fontos, hogy hosszú távon megbízható, személyre lebontott nyilvántartási rendszer épüljön fel.

Miután a szocialista kormányok nyolc év alatt nem foglalkoztak személyre szóló, rövid távon friss információt biztosító adatbázis felépítésével, a mostani gyakorlat szerint az érintett intézmények külön-külön nyilvántartást vezetnek még.

Tájékoztatom a képviselő urat, hogy több olyan informatikai fejlesztés indult már el és van folyamatban, amely a jelenlegi helyzetet orvosolja, és lehetővé teszi, hogy személyre lebontva tartsuk nyilván a támogatásokat. Az első fontos lépést már megtettük, hiszen július 1-jétől a normatívamegvonás terhe mellett kötelező "a központi elektronikus nyilvántartási szolgáltatást igénybe vevőkről" néven működő rendszer napi szintű használata. E nyilvántartási rendszer biztosítja, hogy napi szinten egy-egy szociális szolgáltatási elemre lebontva legyenek adataink.

Kérdése számszaki részére a következőket tudom mondani. Jövedelempótló ellátásokban a tavalyi év során havi átlagban közel 260 ezer fő részesült; a kifizetések összege éves szinten elérte a 85,5 milliárd forintot. Ez az ellátás a rendszeres szociális segély, a foglalkoztatáshelyettesítő támogatás és az időskorúak járadéka.

Jövedelemkiegészítő és egyéb pénzbeli támogatásokban több mint 1,3 millió személy részesült. E célra az állam mintegy 68,1 milliárd forintot fordított. E támogatás körébe tartozik: a lakásfenntartási támogatás, a közgyógyellátás, a különböző gyermekvédelmi kedvezmények, az ápolási díj.

Harmadsorban pedig mindezeken túlmenően az egyes, önkormányzati képviselő-testületi hatáskörben megállapítható segélyek finanszírozására 8,4 millió forintot adott az állam, segítette az állam az önkormányzatokat ezzel.

Az említett adatokat összesítve a szociális ellátórendszer kiadásaira 2011-ben 162 milliárd forintot fordított az állam.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   160-163   164-167   168-171      Ülésnap adatai