Készült: 2024.04.26.04:54:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

310. ülésnap (2013.10.14.), 18. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Ahogy azt a múlt héten már a nyilvánosság elé tártam, jól szervezett bűnözői körök megpróbáltak nagyobb összegű területalapú támogatást igényelni a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól. Ezt a hírt három órával később államtitkár úr is megerősítette, azzal kiegészítve, hogy ők már erről februárban tudtak, és feljelentésük nyomán már nyomozás zajlik az ügyben. És különben is, blődséget beszélek, mert a próbálkozás 24 fős bűnszervezetet érint, nem 70-et, és nem egymilliárdos, hanem csak 400 milliós a csalási kísérlet.

Lássuk az előzményeket! Egy konkrét termelői megkeresést kaptam, hogy egy Vas megyében működő cég az MVH honlapja szerint több mint 20 millió forint támogatást vett fel úgy, hogy nem végez növénytermesztéssel összefüggő tevékenységet. Megállapítottam, hogy a cég Borsod, Heves, Győr, Komárom-Esztergom, illetve Nógrád megyében lévő 395,34 hektár terület után igényelt és vett fel 2012-ben 10 193 643 forint támogatási előleget, majd 2013 elején 10 534 171 forint második részletet, valós földhasználat nélkül. Mivel Európában a gazdák pontosan tudják, hogy a beépített kontroll ugyan nem terjed ki minden területen az összes termelőre, mert akkor képtelenség lenne tartani a viszonylag szoros határidőket, de ha valaki téved vagy szándékosan félrevezeti a hivatalt, akár öt év múlva is kiderülhet, ami nagyon súlyos szankciókkal, akár büntetőfeljelentéssel is járhat.

Ez a konkrét igény átcsúszott a rostán, vagy azért, mert a kérelmezőnek szerencséje volt, és nem került bele a véletlenszerű kiválasztásba, vagy amikor ez a kiválasztás volt, az MVH-s segítő kezek átmenetileg törölték az igénylését. Határozottan állítom, hogy ez a 2012-es igénylés egy teszt volt, és erre épült a 2013-as bűnszervezet.

Itt reagálnék államtitkár úr kijelentéseire. 2013 februárjában valóban tudhattak az esetről, hiszen a csalónak nagyjából akkor fizethették ki a második részletet. Ha ez így volt, miért nem intézkedtek azonnal, miért juthatott a dolog a mai napi fejleményekig? Az a kijelentése is meglepetést okozott nekem, hogy ettől kezdve figyelték a bűnszervezet mozgását. Ha ez így volt, akkor látnoki képességeik vannak, hiszen az érintett cégek jelentős része jóval később alakult, és júniusban, a szankciómentes határidő után néhány nappal adta be a támogatási igénylést.

Az már biztos, hogy az ügynek van helyi fideszes politikus érintettje, és az MVH egyik vezetőjének letartóztatásával az is teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy ezeknek a bűnszervezeteknek van vagy vannak nagyon magas szintű MVH-s kapcsolataik. Miután ezt a vezetői kört a Fidesz-kormány ültette a székbe, remélem, nem akarták emiatt ezt az ügyet, mint sok egyebet, a szőnyeg alá söpörni.

A blődségről még annyit, hogy ha valóban csak 24 cégről tudnak, akkor hiányosak az ismereteik. Hiszen a Vas megyei bűnszervezet mellett egy 20 fős, Kaya Ibrahim által összerakott csoport, amelynek 20 cég a résztvevője és 30 magánszemélyből szervezett formáció, akik teljesen hasonló módszerrel dolgoztak. Azért emlegetem a klasszikus fideszes elődöt, mert a Kalocsán élő csoport vezetője helyi információk szerint képtelen lenne egy ekkora felkészültséget igénylő csalást irányítani. Az pedig, hogy a cégek adatokat tüntethetnek el, képtelen állítás, erre kizárólag az a kör lehet képes, amely a csaláshoz szükséges belső információkat szolgáltatta.

Sajnos az sem igaz, államtitkár úr, hogy nem történt kár, hiszen a csalónak történt kifizetés. Én azért igyekeztem az ügyet mielőbb feltárni, mert kaptam jelzéseket, hogy a bűnszervezet egy jelentős része ismét átcsúszott a rostán. Ez azt jelentette volna, hogy október 16. után újabb kifizetésekre kerülhetett volna sor, ami már nagyon súlyos problémát okozott volna.

Az tény, hogy a nagyobb kárt most sikerült elkerülni, de a tisztességes gazdálkodók érdekeinek védelme, a támogatások időbeni kifizethetősége mindenek felett áll. A letartóztatás ténye azt igazolja, hogy az elmúlt három évben az MVH-t arra alkalmatlan vezetők irányították. Ezért a hivatalban elkerülhetetlenek a további személyi konzekvenciák. Ezzel együtt a miniszterelnök úrnak azon is el kell gondolkodnia, hogy a rendszer tetején álló miniszter alkalmas-e feladata ellátására. Mert szerintem ez az eset azt igazolja, hogy nem.

Szeretném jelezni, az eset bejelentése óta ömlenek rám az információk egyéb más támogatási területeket érintő visszaélésekről. Természetesen, miután ezen ügyek végére járok, azonnal a nyilvánosság elé fogom őket tárni, ugyanis ma Magyarországon egyedül ez képes ilyen dolgokat megakadályozni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai