Készült: 2024.05.08.01:12:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2009.11.17.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az önök előtt fekvő törvényjavaslat kapcsolódik a polgári törvénykönyvről szóló törvény hatálybalépéséről és végrehajtásáról szóló T/11074. számú törvényjavaslathoz, az úgynevezett Ptké.-hez, amelynek az előző napirendi pontban kezdődött meg a vitája, hiszen ahhoz hasonlóan az új Ptk. végrehajtásához elengedhetetlen rendelkezéseket tartalmaz.

Mint ahogyan arra már a Ptké. ismertetésekor utaltam, az új Ptk. a cselekvőképesség szabályozása területén átfogó reformot valósít meg, amelyhez kapcsolódóan a Ptké. tartalmazza a polgári perrendtartás szükséges módosítását is. Az új Ptk. azonban a nagykorú személyek védelmét szolgáló szabályrendszer keretében bevezet olyan jogintézményeket is - így a gondnok önálló eljárásra való feljogosításának a lehetőségét, illetve a támogatott döntéshozatalt -, amelyek igénybevételéhez a polgári perrendtartásba be nem illeszthető, annak kereteit meghaladó, speciális, nemperes eljárási rendeket kell kialakítani. Jelen törvényjavaslat ezeket az előírásokat foglalja magában.

Tisztelt Országgyűlés! Az új Ptk. szerint meghatározott feltételek esetén a bíróság feljogosíthatja a gondnokot a korlátozás alá tartozó ügycsoportokban vagy egyes ügyekben arra, hogy a gondnokolt helyett és nevében önállóan eljárjon, jognyilatkozatot tegyen. Az új Ptk. rendelkezik arról is, hogy a bíróság határozatával az értelmi képessége, pszichés állapota vagy szenvedélybetegsége miatt segítségre szoruló, cselekvőképes, nagykorú személy számára meghatározott ügycsoportokban támogató személyt nevezzen ki.

A törvényjavaslat a fentieknek megfelelően tartalmazza a gondnok önálló eljárásra való feljogosítása iránti, a támogató kinevezése iránti, a támogató kinevezésének visszavonása iránti és a hivatásos támogató felmentése iránti nemperes eljárás szabályait.

A gondnok önálló eljárásra való feljogosítása iránti külön eljárás nemperes eljárásként való szabályozását indokolja, hogy az új Ptk.-ban meghatározott kérelmezőket tekintve nem áll fenn olyan érdekellentét, ami az eljárás kontradiktórius jellegét megalapozná. A feljogosítás egyrészt a gondnok és a gondnokolt közös kérelmére történhet, másrészt a gyámhatóság és a gondnok közös kérelmére kerülhet rá sor, arra való hivatkozással, hogy a gondnokság alatt álló személy, a fogyatékos személyekkel való kommunikáció terén jártas szakember véleménye alapján, a gondnokával történő kommunikációra képtelen.

A törvényjavaslat szintén nemperes eljárás keretében biztosítja annak a lehetőségét, hogy a támogatásra szoruló személy saját maga részére támogató kirendelését kéri a bíróságtól, hiszen itt sincs jogvita a felek között. A kinevezés a támogatott és a támogató megállapodásán, a fennálló bizalmi viszonyon alapul, közöttük nincs érdekellentét. Igaz ez a hivatásos támogató esetén is, mivel csak akkor kerül sor a kinevezésére, ha a támogatott azzal egyetért.

A törvényjavaslat szerinti eljárások mögöttes szabályait a polgári perrendtartás általános rendelkezései és a Ptké.-ben megújított XVIII. fejezetének a nagykorú személy döntéshozatalának és jognyilatkozata megtételének segítéséhez kapcsolódó pereknek az előírásai adják.

(11.00)

Az eljárások gyors lefolytatásának biztosítása érdekében az eljárás felfüggesztésének és az eljárás során szünetelésnek nincs helye. A törvényjavaslat lehetőséget biztosít arra, hogy ezeket az ügyeket a bíróság összekapcsolja, illetve, hogy a peres szabályok szerint lefolytatott eljárásban a bíróság az egyébként nemperes útra tartozó kérdésekben is döntést hozzon. Bár az eljárások nemperesek, a törvényjavaslat rendelkezik arról, hogy a kérelmezőt és a kérelmezettet is személyesen meg kell hallgatni, ezzel biztosítja, hogy a döntéssel érintett személyeknek lehetőségük nyíljon álláspontjuk kinyilvánítására.

Tisztelt Országgyűlés! Hasonlóan a Ptké.-hez, jelen törvényjavaslat elfogadása is nélkülözhetetlen az új Ptk. szabályainak érvényesüléséhez, mivel a cselekvőképességi reform előírásainak életbe lépésekor a megfelelő jogérvényesítés biztosítása érdekében rendelkezésre kell állnia a törvényjavaslat által kialakítása kerülő speciális eljárási rendeknek. Mindezek alapján kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot elfogadni szíveskedjék.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai