Készült: 2024.09.20.13:22:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2009.11.17.), 14. felszólalás
Felszólaló Gusztos Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:31


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! E napirend előtti felszólalásom címének a végén egyelőre még ott van egy kérdőjel. Kérdés, hogy meddig lehet kérdő formában megfogalmazni mindezt néhány olyan eseménnyel kapcsolatban, ami a közelmúltban történt, és ami a közeljövőben sajnálatos módon nagy valószínűséggel hasonlóképpen meg fog történni Magyarországon.

Tisztelt Képviselőtársaim! Néhány héttel ezelőtt felidéztem egy, az etnikai konfliktusok természetrajzáról és az elszabaduló erőszak mozgatórugóiról, természetrajzáról szóló, a Gyűlölet című 1995-ös francia filmnek egy emlékezetes anekdotáját, amelyben egy ember zuhan le a tizedik emeletről, és minden egyes emeletnél - a kilencediknél, a nyolcadiknál, a hetediknél, a hatodiknál -, minden egyes alkalommal elmondja a saját maga megnyugtatására, hogy eddig még minden rendben, eddig még minden rendben.

(8.30)

Az anekdota lényege természetesen az, hogy vannak helyzetek, amikor nem a zuhanás a lényeg, sőt ez majdnem mindig így van, hanem a leérkezés. Kérdés, hogy egy ember vagy éppen egy társadalom mikor néz szembe azzal, hogy egy ilyen típusú helyzetben van. Nagyon régóta sokan beszélünk arról, hogy ideje lenne észbe kapni itt, ebben az országban, közös hazánkban, mert egy ilyen helyzetben van Magyarország is.

Az olyan túlfeszített, hiszterizált, indulatoktól túlfeszített helyzetek, mint amilyet a hét végén láthattunk Sajóbábonyban, természetszerűleg magukban hordozzák annak a lehetőségét, hogy valamilyen nagyon súlyos, az emberek testi épségét, adott esetben életét veszélyeztető egyéni, közösségi tragédia történik. Ilyenkor bármikor elsülhetnek úgy a dolgok, hogy abból nagyon komoly baj történik. Gyakorlatilag csak a szerencsén múlott az, hogy az elmúlt hetekben, hónapokban és az elmúlt néhány évben Magyarországon az ilyen típusú helyzetekből nem történt nagyobb baj.

Nyilvánvalóan egy napirend előtti felszólalás keretei alkalmatlanok arra, hogy az ember egy szociológiai háttérelemzést próbáljon meg ismertetni vagy fejtegetni, mint ahogyan a hét végén történt konkrét események részletes feltárása sem fér bele egy napirend előtti felszólalásba; de azt nagyon fontos elmondani, azt gondolom, tűrhetetlen az, hogy egy jogerős bírósági ítélettel feloszlatott félkatonai szervezet és a mögötte álló politikai párt folyamatosan feszegeti az alkotmányos és törvényes határokat Magyarországon, provokatív erődemonstrációkat tart kiélezett, túlfeszített helyzetekben magyarországi vidéki kisebb és nagyobb településeken. Ez egyrészt tűrhetetlen, mert jogsértő, másrészt pedig társadalmi szempontból is, de ha most itt a jogot nem tekintjük - bár azt gondolom, mindenképpen szükséges -, ha most nem nézzük a konkrét jogi helyzetet, hanem magát a helyi társadalmi problémát nézzük, mindig kontraproduktívak ezek a megjelenések és ezek a provokációk, egy lépéssel sem visznek közelebb az ügyek megoldásához.

Tisztelt Képviselőtársaim! Látnunk kell azt, hogy a hazai szélsőjobb alapvető stratégiája ezeknek a határoknak a feszegetése. Feszegetik a törvényes határokat a gyülekezési, az egyesülési jog, a szólásszabadság kérdésében, feszegetik a határokat a gyűlöletbeszéd ügyében bizonyos verbális, civilizációs gátlások rombolásával. Hosszú évek óta látjuk, hogy egyre vadabb, egyre agresszívabb verbális megnyilvánulásokkal kell találkoznunk, és ezekkel szembenéznünk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azon túl, hogy ezt megállapítjuk, és ezen kesergünk, szerintem ennél sokkal fontosabb lenne annak közös kimondása, hogy a magyar demokrácia, a Magyar Köztársaság meg tudja védeni magát ezektől a jelenségektől. Ha a magyar politika, vagyis a túlnyomó többséget élvező része nem szélsőséges, magukat a politikai középhez soroló erők képesek végre ezekben az ügyekben összefogni és egyetérteni, akkor fel lehet lépni az ilyen és ehhez hasonló jelenségekkel szemben.

Nyilvánvaló, hogy vannak alapvető dolgok, amelyekkel nekünk itt egyet kell értenünk. Egyet kell értenünk például abban, hogy az állam közrendvédelmi monopóliumát egyetlenegy szervezet sem kezdheti ki, legyen az egy feloszlatott civil szervezet vagy éppen egy szélsőjobboldali párt. Nyilvánvalóan ebben valamennyiünknek egyet kell értenünk.

Csak Orbán Viktort tudom idézni e helyütt, aki tegnap azt mondta: nem lehet, hogy önvédelmi szervezetek vagy masírozó félkatonai csapatok vegyék át az állam szerepét, ez elfogadhatatlan. Talán ez lenne az első, amiben végre egyet kellene értenünk. Sajnálom, hogy ide kellett eljutnunk ahhoz, hogy ez a mondat egy vezető vagy a vezető jobboldali fideszes politikus szájából elhangozzon. (Az elnök a csengő megkocogtatásával a hozzászólási időkeret leteltét jelzi.) Várjuk a folytatást, és remélem, hogy sok más olyan kérdés lesz, amelyben egyet tudunk érteni. Remélem, például egyet tudunk majd érteni abban is, hogy a politikai együttműködést is meg kell szüntetni a gárda és a mögötte álló szélsőjobboldali párt esetében. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai