Készült: 2024.09.19.09:04:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

282. ülésnap (2005.12.19.), 245. felszólalás
Felszólaló Dr. Bóka István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:  Előző  245  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÓKA ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mit üzen a kormány 2006-ban a Balaton mellett élőknek? Mit üzen a Balaton-régiónak? A szavak szintjén a jelenlegi kormánynak természetesen rendkívül fontos a Balaton, azt kiemelten kezeli, azonban a tettek nagyon sokszor mást mutatnak, mint a szavak. A polgári kormány idején, különösen 2001-ben és 2002-ben nemcsak a szavak, de a tettek szintjén is megfelelőképpen kezelték a Balatont, a Balaton-régiót. Volt olyan év - jó erre emlékezni -, amikor közel 6 milliárd forint volt az a pénzösszeg, amit csak és kizárólag a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet területén lehetett felhasználni turisztikai és területfejlesztési célokra hazai forrásokból. Volt olyan év, amikor a nemzeti költségvetésből egy év alatt 13 milliárd forint értékű szennyvízcsatorna-beruházás indult el a Balatonnál, nem beszélve arról, hogy 2 milliárd forint többlettámogatás került a balatoni regionális víziközmű-rendszer fejlesztésére megállapításra.

Nézzük, mi fog történni 2006-ban? Az elfogadott költségvetés fő számai nem túl sok jóval biztatnak. A 2004-ben és 2005-ben meghirdetett európai uniós pályázatok kimerülőben, a 2007-es európai uniós pályázatok pedig még nem indulnak el 2006-ban. Ezt az űrt, ezt a hiányt a nemzeti költségvetésből kellene pótolni. De lássuk, mit is üzen a kormány a Balatonnak!

1. A Balatonnal kapcsolatos kiadások szintje 600 millió forintra csökken. Az elmúlt évek 1 milliárd forintja helyett ez 40 százalékos csökkenés. Kérdezhetjük: melyik feladat fog elmaradni? A borturizmus támogatása vagy a balatoni kutatások, vagy a strandépítészet, vagy a rendezvénytámogatás, a programkészítés, a horgászturizmus támogatása, a közbiztonság támogatása, a belterületi útépítés, esetleg a kisebb rehabilitációs pályázatok?

2. A balatoni víziközmű-rendszer fejlesztésére - először azt hittem, rosszul látok - 200 millió forint szerepel. Eddig nem volt olyan év, amikor erre a célra legalább egymilliárd forint ne került volna biztosításra. Mi lesz ennek a következménye? Az, hogy nincs pénz a regionális hálózatokra, a tisztítóművekre. A környezetvédelmi miniszter például utasította a Dunántúli Regionális Vízmű Részvénytársaságot regionális közműépítés céljára mintegy 650 millió forint hitel felvételére, amely beruházás gazdaságilag és pénzügyileg soha nem fog megtérülni. A hitelből történő finanszírozás azt jelenti, hogy a balatoni polgárok többségének szennyvízdíja köbméterenként a környezetvédelmi miniszter döntése miatt 9 forinttal fog emelkedni. Ez példa nélküli!

3. A turisztikai célelőirányzat 12,5 milliárd forint lesz 2006-ban. Csak emlékeztetni szeretném tisztelt képviselőtársaimat, hogy 2001-ben 25 milliárd, 2002-ben pedig 28 milliárd forint volt erre a célra. Mire lesz elég ez a csekélyke pénzösszeg? Mi fog ebből a Balatonra kerülni? Mit fog ebből a Balaton kapni? Úgy gondolom, úgy vélem, nem sokat.

4. A Balaton mellett talán országosan is a legmagasabbak a víz- és csatornadíjak, és még magasabbak lesznek, ha csökken a víz- és csatornaszolgáltatás állami támogatása. Márpedig ez fog történni. A 2005-ös 5,5 milliárd forintos költségvetési támogatás nemhogy nőne, egyenesen csökken 4,8 milliárd forintra. Ez 13 százalékos csökkenés. Emiatt is nőni fognak sajnos a balatoni víz- és csatornadíjak. Jó lenne 2006-ra valami biztatót is látni a Balaton ügyében, azonban egyelőre túl sok biztató, előremutató jelet nem lehet látni.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  245  Következő    Ülésnap adatai