Készült: 2024.05.11.15:19:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap, 59. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (független)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:04

Felszólalások:  <<  59  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! A költségvetési és pénzügyi bizottság 2005. április 21-én hallgatta meg önt. Akkor még jelöltként kijelentette, hogy az EU-s pályázatokhoz biztosítva lesz a szükséges összegű állami önrész. Kérdésemre, hogy így lesz-e a mezőgazdaság esetében és ezen belül az agrár-környezetgazdálkodási pályázat esetében is, a következő választ adta, és ezt idézném. “Nem tudok arról, hogy az ön által hivatkozott környezetgazdálkodási, az Európai Unió által támogatott, és ha jól emlékszem, 33 ezer benyújtott pályázat kapcsán olyan probléma felmerült volna eddig, akár ezután fölmerülne, hogy azért kapna kevesebb pénzt bárki vagy azért nem kapna magyar vállalkozás pénzt, mert a nemzeti rész biztosításának nincs meg a fedezete. Ezért tehát úgy gondolom, hogy amire ön most hivatkozott, annak a nemzeti forrásrésze biztosított lesz a magyar költségvetésben.ö

Miniszter úr, kapaszkodjon meg: a hazai forrásrész eredetileg 20 milliárd forint volt az agrár-környezetgazdálkodásra; annak ellenére, hogy háromszoros jelentkezés volt, nemhogy azonnal kezdeményezték volna a pénzalapok növekedését, hanem a 2004. decemberi utolsó kormányülésen a Gyurcsány-kormány lecsökkentette a 20 milliárd forintos alapot 12 milliárd forintra. Ezzel automatikusan 40 százalékkal csökkentették a leendő nyertesek számát, miközben a jelentkezők száma több mint háromszorosra nőtt.

Miért volt sok pályázó? Mert a könnyen teljesíthető pályázat esetén 90-95 ezer forint hektáronkénti támogatásban részesülhetnek. Ennek a pénznek a 80 százalékát - hangsúlyozom, 80 százalékát - az Unió adja, 20 százalékát a hazai költségvetésnek kellene biztosítani. A pályázatokat januárra kellett volna elbírálni, de utolsó ígéret volt a március eleje, hogy mindenki megtudja, nyert-e vagy nem. Mert aki nem nyert, annak azt ígérték, hogy pályázatát adja majd be a március 31-éig kihirdetésre kerülő 2005-ös agár-környezetgazdálkodási pályázatra. Most jön a hab a tortán: november óta nem bírálták el a tavalyi pályázatokat, és a hírek szerint az FVM már ki sem akarja írni a 2005. évre tervezett agrárpályázatokat.

Tehát először drámai módon lecsökkentették a pályázatokhoz szükséges állami önrészt, utána mind a mai napig nem bírálták el a pályázatokat, most pedig ki sem akarják írni a 2005-re szóló agrár-környezetgazdálkodási pályázatot, amihez természetesen ezek után már nem kell önrész sem.

(Az elnöki széket dr. Deutsch Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Miniszter úr, most, hogy egy kicsit képbe hoztam, hogy hogyan is áll a magyar mezőgazdaság és a pályázatok elbírálása, valamint az agrár-környezetgazdálkodás pénzügyi alapja, újra megkérdezem: biztosítva látja-e a 2004-es évre az agrár-környezetgazdálkodási pályázatra benyújtott pályázatok hazai önrészét, mint ahogy ezt nyilatkozta a költségvetési és pénzügyi bizottságban? Biztosítva látja-e a 2005. évre az Unióban létező agrárpályázatokhoz a magyar önrész biztosítását?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzék és a függetlenek soraiban.)

Felszólalások:  <<  59  >>    Ülésnap adatai