Készült: 2024.05.16.00:52:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

227. ülésnap (2021.12.01.), 33. felszólalás
Felszólaló Hadházy Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:35


Felszólalások:  Előző  33  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HADHÁZY SÁNDOR, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A tisztelt Ház asztalán fekvő, a minimálbér és a garantált bérminimum 2022. évi emelésével összefüggésben szükséges adóintézkedésekről, valamint más intézkedésekről szóló T/17668. számú törvényjavaslat 2022. január 1-jére hozza előre az előzőekben ismertetett intézkedést, és még további 2 százalékponttal, a jelenlegi mértékhez képest összesen 2,5 százalékponttal csökkenti a szociális hozzájárulási adó mértékét a minimálbér emelésének kompenzálásaként. A mérték így 2022. január 1-jétől 13 százalékra csökken, a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás egyidejű megszüntetése mellett.

A munkáltatóiteher-csökkenés így összesen 4 százalékpontos, 2,5 százalékpont a szociális hozzájárulási adó és 1,5 százalékpont a szakképzési hozzájárulás csökkenése. A szakirányú oktatást, illetve duális képzést végző gazdálkodók 2022. január 1-jétől a szociális hozzájárulási adóból az egyes adótörvények módosításáról szóló 2021. évi LXIX. számú törvényben már elfogadott szabályok szerint kedvezményt érvényesíthetnének.

A szociális hozzájárulási adó mértékének csökkenésével összefüggésben más adótörvényekben is módosítások szükségesek, ezek tételesen a következők.

Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásban 15,5 százalékról 13 százalékra csökken a kifizetői ekho mértéke. A kisadózó vállalkozások tételes adóját választó adóalanyok esetében a tételes adó megfizetése ellenében módosul a főállású kisadózót megillető ellátások alapja: havi 50 ezer forint tételes adó megfizetése esetén az ellátási alap 102 ezer forintról 108 ezer forintra, a magasabb összegű tételes adó fizetését választó adóalanyok esetében pedig 170 ezer forintról 179 ezer forintra emelkedik.

Továbbá a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. számú törvény az összevont adóalap megállapítására vonatkozó szabályok között tartalmaz egy olyan szabályt, miszerint, ha egy adott jövedelem után a magánszemély kötelezett a szociális hozzájárulási adó megfizetésére, feltételezve, hogy az költségként nem elszámolható vagy azt nem térítik meg a magánszemély számára, úgy a megállapított jövedelem szociális hozzájárulási adó mértékével összefüggő, csökkentett részét kell jövedelemként figyelembe venni. Ezen csökkentési lehetőség az adóelőleg megállapítására vonatkozó rendelkezések között is megjelenik. A szociális hozzájárulási adó mértékének csökkenése miatt az szja-törvény két említett rendelkezésében szereplő százalékos mérték 87 százalékról 89 százalékra módosul.

Végül 11 százalékról 10 százalékra csökken a kisvállalati adó mértéke.

(11.20)

Tisztelt Ház! Fontos megemlíteni, hogy a 2010. évi 73 500 forintról nőtt a minimálbér a jövő évi 200 ezerre, évi átlagban ez közel 9 százalékos emelkedést jelent. A garantált bérminimum esetében 2010-ben 89 500 forintról indult a folyamat, a 2022-es 260 ezer forintot tekintve 9,3 százalékos évenkénti emelkedés történt. 2021-hez képest a minimálbér összege jövőre 19,5 százalékkal, a garantált bérminimumé pedig 18,7 százalékkal nő majd. Az emelkedés teljes üteme 2010 óta a minimálbér esetében 172 százalék, a garantált bérminimumnál 190,5 százalék.

Az egyes szociális juttatások, egyebek mellett a gyed, a gyes és a különböző családtámogatási ellátások a minimálbérhez kötődnek, így ezek szintén emelkedni fognak. A 25 év alattiak mentességet kapnak a személyi jövedelemadó megfizetése alól, a gyermekes családoknak pedig visszatérítik az idén befizetett szja-t. Lényeges megjegyeznem, hogy a törvényjavaslat elfogadásával, a kormány intézkedéseinek köszönhetően januártól több lesz a minimálbér, mint amennyi a baloldali kormány alatt 2010-ben az átlagbér volt.

Tisztelt Országgyűlés! 2022. január 1-jétől újabb 4 százalékponttal csökken a munka közterhe. Míg 2009-ben 33,5 százaléknyi adó terhelte a vállalkozásokat  még egyszer mondom, 33,5 százalék , jövőre kevesebb mint a fele, mindössze 13 százalék. Megszűnik ekkor a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás, emellett pedig 2,5 százalékponttal mérséklődik a vállalkozások által fizetendő szociális hozzájárulási adó.

A változtatás nyomán egyrészt csaknem 600 milliárd forint körüli összeg maradhat az érintetteknél; másrészt olcsóbbá válik a munkaerő foglalkoztatása, így a cégek könnyebben vehetnek fel alkalmazottat; harmadrészt pedig megszűnik egy újabb önálló köztehertípus. A szakképzési hozzájárulás megszűnésével úgy szabadul meg egy bonyolult adminisztratív kötelezettségtől a magyar cégvilág, hogy a szakirányú oktatást, illetve duális képzést végző vállalkozások a szociális hozzájárulási adóból lényegében ugyanúgy érvényesíthetik a kedvezményt, mint ez idáig.

Január 1-jétől nemcsak a szociális hozzájárulási adó mértéke csökken, hanem többek között az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás, az ekho szabályai is kedvezőbbé válnak, a kifizetőt terhelő ekho ugyanis 15,5 százalékról 13 százalékra csökken. A tervezet meghosszabbítja a kis- és középvállalkozások kedvezményét a helyi iparűzési adóban, így ha az Országgyűlés megszavazza, jövőre is automatikusan jár az alacsonyabb, maximum 1 százalékos adómérték az érintetteknek. Az intézkedés révén a kkv-k összességében 150 milliárd forintot spórolhatnak. Jövőre is érvényes az a vállalkozásokat, családokat és a lakosság védelmét szolgáló szabály, hogy nem alkalmazható az a helyiadó-rendelet vagy településiadó-rendelet, amely adómérték-emelést vagy az adóelőny szűkítését fogalmazza meg, és 2022-ben sem lesz lehetőség új, eddig nem lévő helyi adó vagy települési adó bevezetésére.

A javaslat szerint a kisvállalati adó kulcsa további 1 százalékponttal, 10 százalékra csökken. A már kivázó vállalkozásoknak 10 milliárd forintot jelent az adómérséklés, és a Pénzügyminisztérium becslése szerint a kedvező szabályok miatt jövőre még több vállalkozás választhatja a kisvállalati adót.

A tervek szerint a babakötvény után járó állami támogatás összege a duplájára, 6 ezer forintról 12 ezer forintra nő. A babakötvény továbbra is az egyik legfontosabb befektetés, és nemcsak azért, mert a befizetett összeg 10 százalékával, 2022-től maximum 12 ezer forinttal támogatja az állam, hanem azért is, mert a kamata az előző évi infláció plusz 3 százalékpont.

A törvényjavaslat tehát tartalmazza a minimálbér és szakmunkás-minimálbér emelését megalapozó vállalkozóiadó-csökkentéseket. A kormány továbbra is kiáll az adócsökkentések politikája mellett, mert amióta csökkennek az adók, nő a gazdaság, nő a foglalkoztatás és nőnek a bérek is, sőt, nő a költségvetés adóbevétele is. A baloldal adóemelésekre épülő gazdaságpolitikája megfojtotta a gazdaságot, tönkretette a vállalkozásokat, és alacsonyan tartotta a béreket is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy vélem, az előttünk fekvő törvényjavaslat támogatandó rendelkezéseket tartalmaz, hiszen a javaslat elfogadásával újabb jelentős adócsökkentések segítik a vállalkozásokat és a családokat. A javaslat 2022-ben több mint 750 milliárd forintot hagy az adózóknál.

Ha az Országgyűlés megszavazza, akkor a kormány javaslatai nemcsak a vállalkozásoknak és a lakosságnak hoznak nagy könnyebbséget, hanem a gyermekes családoknak is, ezért kérem, a Fidesz mellett támogassák a javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  33  Következő    Ülésnap adatai