Készült: 2024.09.26.15:17:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

174. ülésnap (2012.03.26.),  161-164. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:   157-160   161-164   165-168      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! Németh Zsolt, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Tovább használhatják-e 2012-től az elismert egyházak sorából kikerült szcientológusok a Magyarországi Szcientológia Egyház kifejezést?" címmel. Németh Zsolt képviselő urat illeti a szó.

NÉMETH ZSOLT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az új egyházügyi törvény - egyébként ebből a szempontból nagyon helyesen - kizárja az elismert egyházak köréből a szcientológiát. A szcientológusok tevékenységéről egy korábbi, 2010. év végi interpellációmban már értekeztem, és akkor is elmondtam, hogy szerintünk Magyarország és a magyar társadalom számára veszélyes csoportosulásról van szó, amit a világ több országában már betiltottak, vagy éppen erős ellenőrzés alá vontak. A válaszoló államtitkár úr akkor elmondta, hogy az akkor még csak készülő egyházügyi törvény, ha nem is külön erre kihegyezve, de végeredményben elveszi az egyházi státust tőlük, ezzel indirekten is elismerve és egyetértve a Jobbik véleményével, és a kormány is bevallotta, hogy valóban káros ez a szervezet. Éppen ezért az erre az interpellációmra akkor elhangzott választ el is fogadtam, így erre most külön nem is térnék ki.

Jelenlegi kérdésem inkább technikai jellegű lenne. A szcientológia magyarországi szárnya 1991 óta működik hazánkban, mégpedig a Magyarországi Szcientológia Egyház nevet használva. Mivel 2012 elejétől jogilag nem egyház a szcientológia, ezért jogosan vetődhet fel bennünk a kérdés, hogy ha valóban nem egyház, akkor nem tartozik-e a megtévesztés kategóriájába, hogy a szcientológusok továbbra is használhatják, használják a Magyarországi Szcientológia Egyház elnevezést. Ha pedig igazam van, akkor a megfelelő szervek mikor fogják őket felszólítani a névváltoztatásra, hiszen maga a szervezet azóta is tovább folytatja a tevékenységét, ugyanezen név alatt, bár már csak egyesületi jogkörben. Ezért kérdezem a tisztelt államtitkár urat, hogy milyen lépéseket tesz a kormány annak érdekében, hogy a szcientológusokat törvényes útra terelje, és esetleg felszólítsa őket a törvény szellemében való névváltoztatásra.

Várom megtisztelő válaszát az államtitkár úrnak. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A választ Németh Zsolt kérdésére Rétvári Bence államtitkár úr fogja megadni.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön jól idézte a törvényt, hiszen az új egyházügyi törvényünk egyértelművé teszi, hogy csak azok a közösségek működhetnek egyházként, amelyek ezen törvény mellékletében szerepelnek. Ugye, ez egy egyre bővülő lista, tizennégyről indult, harmincegyre emelkedett. Minden más csoportosulás is természetesen gyakorolhatja a vallását, vallási közösségként működhet, egyesületként, szövetségként, sok minden más módon bejegyeztetheti magát a nyilvántartásba, de egyházként nyilván nem vetetheti magát nyilvántartásba, hiszen a névválasztásnál mind a névkizárólagosság, mind a névvalódiság, mind a névszabatosság követelményének meg kell felelni. Ezt a fajta nyilvántartást nem az állam, nem a minisztérium vezeti, hanem a bíróságok vezetik a normál egyesületi nyilvántartás szerint.

A korábbi években is voltak olyan egyesületek, amelyek nyilvánvalóan vallási célra jöttek létre, akár az egyébkénti nagy bejegyzett egyházaknak is a követői, tehát nyilván voltak ott katolikus, református, evangélikus, zsidó és más vallásos egyesületek is. Ezeknek a mintájára, csak éppen a korábbi, már egyházi tevékenységét befejezett egyházaknak a jogfolytonos vallási közössége folytatói lehetnek ezek a szervezetek. De nyilvánvalóan azért van egyházi törvényünk, és azért van egy egyelőre eléggé zárt, de a további években tovább bővülő felsorolása az egyházaknak, hogy csak ezek működhetnek egyházként.

Magukat nyilván a belső szóhasználatukban hívhatják akár egyháznak, vagy lehet, hogy más országokban azok a szervezetek, amelyekkel ők közeli kapcsolatban állnak, vagy teológiai tanításuk megegyezik, azok más országokban egyháznak minősülnek, de Magyarországon hivatalosan egyházként csak azok működhetnek, amelyek egyházként be vannak jegyezve ezen törvényünk mellékletében. Mindenki másnak más nevet kell választani, hiszen ezzel megtévesztenék azokat az embereket, akik ezzel a névvel találkoznak, hiszen olyan, mintha az egyházi törvényben szerepelnének, holott mégsem azok.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   157-160   161-164   165-168      Ülésnap adatai