Készült: 2024.04.26.11:39:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap, 62. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:26

Felszólalások:  <<  62  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Kedves Képviselő Úr! Az interpellációjában jelzett problémák valóban az elsőrendű problémák közé tartoznak a foglalkoztatáspolitikában. Éppen ezért kezdjük talán az alapoknál!

Az elmúlt hetek postájából is azt a tendenciát tapasztaltam, akárcsak a pénteki postámat tanulmányozva is, hogy Magyarországon a munkaerőpiac, miközben fő jellemzőit tekintve pozitív folyamatok zajlanak, aközben igen komoly feszültségekkel is terhesek egyidejűleg. Csak a pénteki postámban értesültem arról, hogy valamivel több mint 300 munkahely került veszélybe egy megyében, ugyanakkor az ország több más megyéjében összességében több mint 600 új munkahely keletkezett. (Moraj a Fidesz soraiban.) Ezek az arányok, ahogy egyetlen hét, egyetlen nap postája is jellemzi, érvényesek a munkaerőpiac egészére és az elmúlt másfél év változásaira is.

Ha megnézzük a Központi Statisztikai Hivatal hivatalos számait - tehát nem a minisztérium számítását, nem becsléseket, hanem a KSH hivatalos számait -, akkor azt tapasztaljuk, hogy tavaly május, tehát a kormányváltás óta, több mint 90 ezer emberrel több dolgozik a munkaerőpiacon, mint tavaly májusban a kormányváltás idején. Ez a szám úgy jött létre, hogy pontosan tudjuk, hogy közben 90 ezer munkahely szűnt meg az országban. De hogy 90 ezer munkahely megszűnt, és több mint 90 ezer emberrel több dolgozik, ez azt is jelenti, hogy több mint 180 ezer új munkahely is keletkezett az elmúlt másfél évben. Ezek tehát a fő számok, amelyek a Központi Statisztikai Hivatal kiadványaiban és szakértői becslésekben megtalálhatók.

De mégis, ha azt kérdezi a képviselő úr, hogy ezzel a helyzettel elégedett vagyok-e, akkor azt mondom, hogy összességében igen, de nem számolhatok be arról, hogy minden rendben van. Azért nem számolhatok be róla, mert Magyarországon a munkaerőpiac mobilitása nem elég nagy. A lakáshelyzet és egyéb más okok nem teszik lehetővé az embereknek, hogy ha egy térségben a munkahelyek megszűnnek, akkor áttelepüljenek Magyarországon belül egy olyan városba, ahol egyébként a szakmájuk szerint vannak betöltetlen álláshelyek, tehát el tudnának helyezkedni.

Senkit nem vigasztalhatok, mondjuk, Heves megyében, aki elveszíti az állását, hogy eközben Pápán több száz új munkahely keletkezett. Ezekkel a regionális feszültségekkel foglalkoznunk kell, annál is inkább, mert már egy megyén belül is jelentkeznek ezek a feszültségek. Jó példa erre Vas megye, vagy rossz példa, ha másik oldalról nézzük, ahol miközben a megye munkaügyi mutatói az országos átlagnál lényegesen jobbak, aközben Vas megye déli részében foglalkoztatási nehézségek keletkeztek, amit csak egy 190 millió forintos válságkezelő csomaggal tudunk kézben tartani, és ennek a válságkezelő csomagnak az eredményeképpen például Őriszentpéteren nem kell bezárni egy cipőgyárat.

Tehát miközben az országos adatok jók, miközben egyes megyék adatai szépek, egyes kistérségekben, egyes városokban, városok körüli térségekben komoly foglalkoztatási nehézségek keletkeznek, amit ott, helyi programokkal kell kezelnünk. Ennek egyik eszköze a munkahelymegtartó támogatás, amit például Őriszentpéter esetében is, Vas megye déli része helyzetének esetében is alkalmaztunk, illetve amelyet – remélem, a közeli napokban pontosabb számokat is tudok erről mondani - Miskolcon is alkalmazni fogunk annak érdekében, hogy több ezer ember munkahelye ne szűnjön meg.

Ami pedig a munkahelyteremtő támogatásokat illeti, ez valóban egy olyan forrás és lehetőség, amelyet magam is úgy ítélek meg, hogy bővíteni érdemes, ezt ebben az évben is megtettük. Az eredetileg előirányzott 3 milliárd forintot megnövelve több mint 5 milliárd forintot osztottunk szét erre a célra, és még ez is kevés. Éppen ezért holnap alá fogok írni egy újabb döntést, amelynek értelmében a Munkaerő-piaci Alap pluszbevételeiből 700 millió forint értékben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) újabb munkahelyteremtő pályázatokat tudunk kedvezően elbírálni. Ezen támogatások döntő részét kis- és közepes vállalkozások kapják.

Köszönöm szépen a türelmet, és kérem, válaszomat fogadják el. (Taps az MSZP soraiban.)

 

Felszólalások:  <<  62  >>    Ülésnap adatai